Downs Cross Country League, Match 4, 8 March 2014 Print
Written by Susanne Dietrich and Frank Schubert   
Tuesday, 11 March 2014 11:52

Downs Cross Country League 2013/14 (sponsored by Horton Dental Practice)

Match 4, 8 March 2014

 

U11 Individual results

Position Name Club Gender Time

1 Jack Simpson Sutton B 11:29

2 Olly Wilson K&P B 11:49

3 Eloise Newton HWPS G 12:19

4 George Collingwood Holland B 12:24

5 Charlotte Newton HWPS G 12:25

6 Oscar Harvey Nash E&E B 12:35

7 Maisie Collis Sutton G 12:46

8 Louis Orlovac K&P B 12:51

9 Max Davies E&E B 12:52

10 Josh Bellamy U/A B 12:54

11 Tom Wilson K&P B 12:54

12 Spencer Bateman TTT B 13:07

13 Adam Booth E&E B 13:14

14 Daniel Gordon E&E B 13:17

15 Alex Imam E&E B 13:20

16 Charlotte Tame E&E G 13:21

17 Bradley Hunt E&E B 13:23

18 Adam Hudson Sutton B 13:24

19 Jamie Lund HWPS B 13:28

20 Holly Winter E&E G 13:31

21 Gemma Watts K&P G 13:36

22 Faith Chen Croydon G 13:39

23 Charlotte Sparrow Holland G 13:43

24 Michael Webb-Bourne K&P B 13:46

25 Georgie Hope Sutton G 13:53

26 Benjamin Taplin K&P B 13:58

27 Florence Polwin K&P G 13:59

28 Zoe Shepherd K&P G 14:09

29 Flynn Whittaker E&E B 14:24

30 Isabella Tennant E&E G 14:25

31 Alicia Christie E&E G 14:26

32 Aaron Marlow K&P B 14:27

33 Kyra Sethna-MacIntosh Croydon G 14:28

34 McKenzie Hurrell E&E G 14:30

35 David Leach E&E B 15:05

36 Thomas Chapman E&E B 15:24

37 Morgan Dixon E&E B 15:25

38 Aidan Saunt E&E B 15:28

39 Freya Taylor E&E G 15:33

40 Eloise Richards Holland G 15:36

41 Evie Watkins Sutton G 15:40

42 Jessica Hilton K&P G 15:42

43 Hannah Carter E&E G 15:43

44 Tom Williams K&P B 15:44

45 Samuel Hall K&P B 15:51

46 Esme Cerilli U/A G 16:21

47 Alex Burgoyne HWPS B 16:28

48 Ellie Taylor E&E G 16:30

49 Ethan Baynes E&E B 16:33

50 Roddy McAuley E&E B 16:56

51 Sophie Westwood Sutton G 17:02

52 N N E&E ? 17:53

53 Daisy Barrett Patel E&E G 17:54

54 Anya Lund HWPS G 19:02

55 Rachel Price HWPS G 19:03

 

U11 Boys final positions (athletes have to compete in all four races to score)

Position Name Club Score

1 Jack Simpson Sutton 8 3+1+3+1 Gold

2 Olly Wilson K&P 10 2+2+4+2 Silver

3 Oscar Harvey Nash E&E 18 4+3+7+4 Bronze

4 George Collingwood Holland 20 6+6+5+3

5 Benjamin Taplin K&P 41 5+11+8+17

5= Louis Orlovac K&P 41 14+13+9+5

7 Daniel Gordon E&E 43 8+12+12+11

8 Alex Imam E&E 52 12+8+20+12

9 Bradley Hunt E&E 54 13+17+11+13

10 Flynn Whittaker E&E 68 16+16+18+18

11 Jamie Lund HWPS 72 19+25+13+15

12 Thomas Chapman E&E 88 22+22+23+21

13 Alex Burgoyne HWPS 112 26+30+30+26

U11 Girls final positions (athletes have to compete in all four races to score)

Position Name Club Score

1 Eloise Newton HWPS 4 1+1+1+1 Gold

2 Charlotte Newton HWPS 8 2+2+2+2 Silver

3 Gemma Watts K&P 24 5+7+6+6 Bronze

4 Georgie Hope Sutton 35 13+6+7+9

4= Charlotte Sparrow Holland 35 6+4+17+8

6 Faith Chen Croydon 41 4+3+27+7

7 Isabella Tennant E&E 50 11+11+16+12

8 Eloise Richards Holland 60 15+14+14+17

9 Ellie Taylor E&E 73 17+19+15+22

 

 

U11 Team result

Position Team Score

1 E&E A 42 (6,9,13,14)

2 K&P A 42 (2,8,11,21)

3 Sutton A 51 (1,7,18,25)

4 E&E B 68 (15,16,17,20)

5 HWPS A 74 (3,5,19,47)

6 K&P B 105 (24,26,27,28)

7 Holland Sports A 123 (4,23,40,56)

8 E&E C 124 (29,30,31,34)

9 E&E D 146 (35,36,37,38)

10 K&P C 163 (32,42,44,45)

11 Croydon A 167 (22,33,56,56)

12 E&E E 179 (39,43,48,49)

13 TTT A 180 (12,56,56,56)

14 Sutton B 204 (41,51,56,56)

15 E&E F 211 (50,52,53,56)

16 HWPS B 221 (54,55,56,56)

 

U11 Team final scores after 4 matches

Position Team Score

1 E&E A 132 Champions 2013/14

2 K&P A 150

3 E&E B 293

4 Sutton A 306

5 HWPS A 340

6 K&P B 391

7 Holland Sports A 444

8 E&E C 472

9 Croydon A 539

10 E&E D 608

11 K&P C 622

12 E&E E 737

13 HWPS B 867

 

U13 Individual results

Position Name Club Gender Time

1 Sam Shaw K&P B 11:49

2 Alfie Jones E&E B 12:19

3 Kieran Desmond Straggler B 12:22

4 Matthew Hall K&P B 12:28

5 Jordan O'Dongo Croydon B 12:50

6 Olivia Stillman Sutton G 13:06

7 Annabel Hobday K&P G 13:45

8 Laura Howley Straggler G 14:01

9 Kathyryn Bartle K&P G 14:13

10 Hannah Lester K&P G 14:29

11 Lewis Chauls E&E B 14:49

12 Amelia Bell K&P G 14:54

13 Jack Westley K&P B 15:16

14 Sofia Lammali Holland G 15:26

15 Katie Webb E&E G 15:41

16 Amy Catchesides E&E G 16:40

17 Hettie Arnfield K&P G 17:49

18 Caitlin Dixon Croydon G 18:59

 

U13 Boys final positions (athletes have to compete in all four races to score)

Position Name Club Score

1 Sam Shaw K&P 5 1+2+1+1 Gold

2 Kieran Desmond Stragglers 11 3+3+2+3 Silver

3 Alfie Jones E&E 15 4+4+5+2 Bronze

4 Jordan O'Dongo Croydon 20 7+5+3+5

5 Jack Westley K&P 37 12+9+9+7

 

U13 Girls final positions (athletes have to compete in all four races to score)

Position Name Club Score

1 Laura Howley Stragglers 12 3+2+4+3 Gold

2 Annabel Hobday K&P 18 5+5+6+2 Silver

3 Hannah Lester K&P 19 8+3+3+5 Bronze

4 Amelia Bell K&P 32 10+8+8+6

5 Caitlin Dixon Croydon 53 14+15+13+11

 

U13 Team results

Position Team Score

1 K&P A 21 (1,4,7,9)

2 E&E A 44 (2,11,15,16)

3 Stragglers A 49 (3,8,19,19)

4 K&P B 52 (10,12,13,17)

5 Croydon A 61 (5,18,19,19)

6 Sutton A 63 (6,19,19,19)

7 Holland Sports A 71 (14,19,19,19)

 

U13 Team final scores after 4 matches

Position Team Score

1 K&P A 78 Champions 2013/14

2 Stragglers A 206

3 E&E A 230

4 K&P B 233

5 Sutton A 259

6 Croydon A 291

7 Holland Sports A 307

 

U15 Individual results

Position Name Club Gender Time

1 Omar Harhara Croydon B 11:25

2 Kieron Connor Croydon B 11:46

3 Owen Boyd Sutton B 11:47

4 Ryan Galvin Sutton B 11:55

5 Alex Gurteen E&E B 12:05

6 Mollie O'Sullivan K&P G 12:10

7 Alex Galvin Sutton B 12:27

8 Daniel Haughton Sutton B 12:29

9 George Chaplin K&P B 12:31

10 Amaya Jones E&E G 12:42

11 Ayden Wood Sutton B 12:53

12 Lucie Fletcher K&P G 12:54

13 Georgia Bell Sutton G 13:00

14 Amy Hancock Sutton G 13:43

15 Rebecca Keddie K&P G 13:55

16 Morgan Morrison E&E G 14:15

17 Emily Planeta-Payne E&E G 15:06

18 Alexandra Shaw K&P G 15:13

19 Emma Jardine E&E G 15:19

20 Josie Kavanagh Croydon G 15:26

21 Gaby James K&P G 16:10

22 Niamh Yehezkel Croydon G 17:52

23 Jessica Westley K&P G 19:55

 

U15 Boys final positions (athletes have to compete in all four races to score)

Position Name Club Score

1 Omar Harhara Croydon 7 3+1+2+1 Gold

2 Kieron Connor Croydon 8 1+2+3+2 Silver

3 Ryan Galvin Sutton 15 4+3+4+4 Bronze

4 Alex Gurteen E&E 19 5+4+5+5

5 Alex Galvin Sutton 24 6+6+6+6

6 Daniel Houghton Sutton 26 7+5+7+7

7 Ayden Wood Sutton 33 8+7+9+9

 

U15 Girls final positions (athletes have to compete in all four races to score)

Position Name Club Score

1 Mollie O'Sullivan K&P 4 1+1+1+1 Gold

2 Amaya Jones E&E 9 2+2+3+2 Silver

3 Lucie Fletcher K&P 12 3+4+2+3 Bronze

4 Morgan Morrison E&E 24 6+6+5+7

5 Rebecca Keddie K&P 27 8+7+6+6

6 Emma Jardine E&E 35 7+8+10+10

7 Emily Planeta Payne E&E 40 12+11+9+8

8 Niamh Yehezkel Croydon 52 14+12+13+13

 

U15 Team results

Position Team Score

1 Sutton A 22 (3,4,7,8)

2 K&P A 42 (6,9,12,15)

3 Croydon A 45 (1,2,20,22)

4 E&E A 48 (5,10,16,17)

5 Sutton B 62 (11,13,14,24)

6 K&P B 86 (18,21,23,24)

7 E&E B 91 (19,24,24,24)

 

U15 Team final scores after 4 matches

Position Team Score

1 Sutton A 109 Champions 2013/14

2 K&P A 139

3 Croydon A 190

4 E&E A 191

5 Sutton B 270

6 K&P B 330

7 E&E B 388

 

Thanks for all your support this season. See you back in autumn 2014.

 

Susanne Dietrich & Frank Schubert

 
 

Search

Random Photos!

  • Athletes ignore haggis salesman on home straight
  • Oh, not another one