id1052-Downs League M4 Epsom Downs March 7th 2010 Results

Written by DB   

Herewith Finals results for 2009/2010.

Under 11

Individual

1 Sammy Obitz

HWPS

12.35

2 Daniel Haughton

S&D

12.45

3 Todd McMullan

E&E

12.47

4 Tom Knight

HSP

12.58

5 Ollie Manlow

E&E

13.01

6 Natasha Kelly(G)

HSP

13.05

7 Rachel Slater(G)

E&E

13.16

8 Nathan Smith

E&E

13.18

9 Sophie Hoskings(G)

E&E

13.19

10 Ben Foote

E&E

13.35

11 Mollie O'Sullivan(G)

K&P

13.38

12 Ben Baumann

LDSM

13.43

13 Gian Hobbs

K&P

13.49

14 Samuel Sturmer

HWPS

13.58

15 Alex Gurteen

E&E

14.06

16 Yasmin Mason(G)

LDSM

14.10

17 Sydney Warner

S&D

14.18

18 Kathryn Bartle(G)

K&P

14.28

19 Nichloas Rilett

K&P

14.45

20 Harry Batchelor

E&E

14.52

21 Charlie Watkins

S&D

14.59

22 Cade Stead

S&D

15.04

23 Joshua Toms

HWPS

15.06

24 Sophia Free(G)

K&P

15.09

25 Peter Friis

HWPS

15.10

26 Olivia Dawes(G)

E&E

15.11

27 Oliver Jenkins

E&E

15.34

28 Andrew Clarke

HWPS

15.40

29 Felix Essex

LDSM

15.43

30 Felix Warren

LDSM

15.47

31 Leila Allen(G)

K&P

15.48

32 Morgan Morrison(G)

E&E

15.53

33 Sam Allan

K&P

15.57

34 Josie Kavanagh(G)

CRO

15.59

35 Becky Wenlock(G)

LDSM

16.04

36 Rowena Guildford(G)

LDSM

16.05

37 Jess Walters(G)

S&D

16.09

38 Sam Morey

HWPS

16.13

39 Joshua Webb

HWPS

16.17

40 Caspar Yim

HWPS

16.19

41 Amy Hancock(G)

S&D

16.44

42 Michael Clarke

HWPS

17.03

43 Hal Hopkins

HWPS

17.07

44 Xanthe Hewitson(G)

S&D

17.19

45 Daniel Camp

HWPS

17.27

46 Rosie Winfield(G)

E&E

17.29

47 Charlotte barton(G)

E&E

17.30

48 Luisa Barnes(G)

HWPS

17.46

49 Josh Reddick

HPPS

18.17

50 Alfie Hyatt

E&E

18.19

51 Charlotte Cox(G)

HWPS

18.33

52 Laura Howley(G)

E&E

18.41

53 Laurel Spencer(G)

E&E

20.44

54 Alissa Mills(G)

E&E

20.49

55 Annabelle Goutebroze(G)

LDSM

20.53

56 Joanna Dunn(G)

LDSM

21.01

57 Brittany Mills(G)

E&E

21.43

58 Mairead Doyle(G)

LDSM

21.45

Teams

1 E&E A

3,5,7,8

23

2 E&E B

9,10,15,20

54

3 K&P A

11,13,18,19

61

4 S&D A

2,17,21,22

62

5 HWPS A

1,14,23,25

63

6 LDSM

12,16,29,30

87

7 HPS

4,6,2x59

128

8 E&E C

20,26,32,46

131

9 HWPS B

28,38,39.40

145

10 K&P B

24,31,33,59

147

11 HWPS C

42,43,45,48

178

12 S&D B

37,41,44,59

181

13 LDSM B

35,36,55,56

182

14 E&E D

47,50,52,53

202

15 CRO

34,3x59

211

16 HPPS

49,3x59

226

17 HWPS D

51,3x59

228

18 E&E E

54,57,2x59

229

19 LDSM C

58,3x59

235

FINAL SEASON TEAMS

(Teams completing all 4 matches)

1 Epsom & Ewell

44+26+35+23

128

2 Sutton & Dist

42+31+19+62

154

3 Hinchley Wood PS

34+42+52+63

191

4 Kingston & P

57+110+49+61

277

5 Long Ditton SMPS

93+97+85+87

362

6 Epsom B

139+81+130+54

404

7 HWPS B

144+100+112+145

501

8 S&D B

98+128+104+181

511

9 Holland Sps

114+135+146+128

523

10 LDSM B

177+168+161+182

688

11 Hurst Park PS

216+116+141+226

699

12 HWPS C

206+165+169+178

718

FINAL INDIVIDUALS

(Finishing in all 4 matches)

Girls

1 Natasha Kelly(HSP)

10,3,14,6

33

2 Sophie Hoskings(E&E)

11,13,4,9

37

3 Mollie O'Sullivan(K&P)

20,18,8,11

57

Boys

1 Daniel Haughton(S&D)

1,1,1,2

5

2 Sammy Obitz(HWPS)

3,6,2,1

12

3 Todd McMullan(E&E)

9,9,3,3,

24

Under 13

Individual

1 James Hancock

S&D

11.52

2 Harvey Stainthorpe

CRO

12.30

3 Lucy Drummond(G)

E&E

12.44

4 James Rady

HSP

12.49

5 Luke Baker

CRO

13.05

6 Stevie Lawrence(G)

CRO

13.07

7 Ben Barry

S&D

13.08

8 Liam Miles

HSP

13.11

9 Nick Hart

K&P

13.23

10 Josh Bartholomew

S&D

13.29

11 Sterling Gibbons

CRO

13.39

12 Joe Lavender

K&P

13.50

13 Andrew Statter

CRO

14.05

14 Laurence Johnston

CRO

14.13

15 Holly Haile(G)

CRO

14.16

16 Lauira Dunkling(G)

K&P

14.26

17 Bridget Langford(G)

K&P

14.28

18 Ella Shaw(G)

K&P

14.37

19 Jessie Wenlock(G)

TTT

14.39

20 Nadia Allan(G)

K&P

14.45

21 Laura Cook(G)

K&P

14.47

22 James Hegarty

E&E

14.56

23 Craig Rawlings

S&D

15.15

24 Laura Darcey(G)

K&P

15.54

25 Ben Howley

E&E

16.32

26 Frances Rennie(G)

K&P

16.33

27 Ricky Wallace

CRO

17.39

Teams

1 CRO

2,5,6,11

24

2 S&D

1,7,10,23

41

3 K&P

9,12,16,17

54

4 HSP

4,8,2x28

68

5 CRO B

13,14,15,27

69

6 E&E

3,22,25,28

78

7 K&P B

18,20,21,24

83

8 TTT

19,3x28

103

9 K&P C

26,3x28

110

FINAL SEASON TEAMS

(Teams completing all 4 matches)

1 Croydon

30+39+32+24

125

2 Sutton

36+44+40+41

161

3 Kingston & P

53+41+38+54

186

4 Holland Sps

67+44+61+68

240

5 Epsom & E

49+55+63+78

245

6 K&P B

82+74+71+83

310

FINAL INDIVIDUALS

(Finishing all 4 matches)

Girls

1 Lucy Drummond(E&E)

5,4,4,3

16

2 Stevie Lawrence(CRO)

15,11,9,6

41

3= Laura Cook(K&P)

20,15,15,21

71

3= Ella Shaw(K&P)

22,14,17,18

71

Boys

1 James Hancock(S&D)

2,1,3,1

7

2 James Rady(HSP)

6,3,7,4

20

3 Liam Miles(HSP)

9,6,6,8

29

Under 15

Individuals

1 Peter Chambers

CRO

10.55

2 Grace Shephard(G)(E&E Gst)

E&E

12.28

3 William Rady

HSP

12.52

4 Nikolaj Schubert

K&P

13.18

5 Jenny Miles(G)

K&P

13.53

6 Matthew Stevens

K&P

14.37

7 Mica Wood(G)

S&D

15.11

8 Matthew Broderick

K&P

15.12

9 Alex Bartle(G)

K&P

16.32

10 Adan Curran

K&P

18.54

Teams

1 K&P

3,4,5,7

19

2 CRO

1,3x10

31

3 HSP

2,3x10

32

4 S&D

6,3x10

36

5 K&P B

8,9,2x10

37

FINAL SEASON TEAMS

(Teams completing all 4 matches)

1 Kingston & Poly

18+18+15+19

70

2 Hollans Spts

48+38+28+32

146

3 K&P B

45+43+33+37

158

FINAL INDIVIDUALS

(Finishng all 4 matches)

Girls

1 Jenny Miles(K&P)

6,4,3,4

17

2 Alex Bartle(K&P)

13,8,7,8

36

Boys

1 William Rady(HSP)

2,2,1,2

7

2 Nikolaj Schubert(K&P)

3,5,2,3

13

3 Matthew Stevens(K&P)

7,6,4,5

22

C'est tous pour 2009/2010

A l'annee prochaine

E & O E

David Barrington

Convenor

[ This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it ](mailto:

This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it

)

About

  • 1985

    Our Humble Beginnings

    We are one of the biggest and friendliest athletics clubs in London and compete across a huge array of leagues, events and championships and have athletes of literally all standards and ages and across all events.

  • Inclusion

    Whether you are an 8 year old novice, a senior international or a “more mature” athlete looking to get back into the sport – we can help you achieve your goals.

  • Coaches for All

    We cater for runners, jumpers, throwers and multi-eventers on the track, in the field, on the roads or over the country and are based at Kingsmeadow in Kingston-upon-Thames (KT1 3PB). We'll be very happy to help you with your sport – so please just get in touch and we'll do all we can to assist.

  • Be Part
    Of Our
    Story!

Our Amazing Team

Bilen Ahmet

Jack Petchey Coordinator

Camilla Thrush

Club General Secretary
Club Merchandise
Disability Co-ordinator
Database Data Controller
Development Team
Club Coaches

Chris Dack

Web Admin

Gareth Cook

NAL Men’s Field Captain
Surrey Coach Mentor – Hammer
Surrey Men’s Team Manager

Gillian Libretto

Membership Secretary
Competition Vest supplier

Les Hatton

Interim Chair

Pat Logan

Coaching Coordinator

Peter Shilling

Peter Shilling
President & UKA Technical Official

Richard Holt

Head Coach
Website Content Admin

 

Contact Us