id1075-Sward Trophy Kingston April 17th 2010 Results

Written by DB   

The details for 2010.

Sward Trophy

High JumpA

1 Mervyn Glover

SMR

1.90

2 Jimmy Saruchera

HWI

1.70

3 Andy Clements

WSE

1.70

4 Ed Bentsi-Echill

ACH

1.65

5 Bilen Ahmet

K&P

1.60

High JumpB

1 Declan Murray

ACH

1.50

High Jump NS

1 Josh Mouland

ACH

1.75

Pole VaultA

1 Nate Sharpe

ACH

4.00

2 Gordon Lester

K&P

4.00

3 Nick Moore

B&B

3.90

4 Steve Walker

WSE

2.60

5 Brian Harlick(M65)

E&E

2.50

Pole VaultB

1 Bilen Ahmet

K&P

3.80

2 Josh Mouland

ACH

3.40

3 Alan Hardy(V50)

B&B

2.80

4 Andy Clements

WSE

2.60

Long JumpA

1 Jermaine Olusan

B&B

7.12

2 George Kenyon

ACH

6.35

3 Andy Clements

WSE

5.66

Long JumpB

1 Daniel Johnson

ACH

5.77

2 Keiron Moss

WSE

3.79

Long Jump NS

1 Elliot Safo(U17)

CRO

7.05

2 Josh Mouland

ACH

5.88

3 Sara Abrams(U20)

S&D

5.55

ALL JUMPS WERE LEGAL

Triple JumpA

1 James Osun-sanmi

ACH

13.61

2 Jimmy Saruchera

HWI

12.36

3 Andy Clements

WSE

11.51

4 Bilen Ahmet

K&P

11.28

Triple JumpB

1 Ben White

ACH

12.22

2 Kieron Moss

WSE

11.39

Triple Jump NS

1 Sam Hyatt-Twynam

ACH

11.73

2 Daniel Johnson

ACH

11.69

ALL JUMPS WERE LEGAL

ShotA

1 Pete Cox

ACH

12.19

2 Ian Frankish

E&E

12.06

3 Craig Baker

B&B

11.94

4 Paul Derrien

SMR

11.87

5 David Shiel

WSE

10.92

6 Bilen Ahmet

K&P

10.74

7 Rory McMahon

HWI

6.77

ShotB

1 Adam Richardson

SMR

11.54

2 Andy Clements

WSE

10.76

3 Stewart Maxwell(M50)

K&P

10.73

4 Sam Hitchings

ACH

10.71

5 Kevin Burnett(M70)

HWI

5.09

Shot NS

1 Laura Duke SW

ACH

11.22(4k)

2 Josh Mouland

ACH

9.92

3 Neil Dodson

WSE

7.00

Clare Palmer NT

DiscusA

1 Pete Cox

ACH

43.99

2 Gareth Cook(M40)

K&P

38.96

3 Craig Baker

B&B

36.76

4 Paul Derrien

SMR

35.82

5 Andy Clements

WSE

35.48

6 Ian Frankish

E&E

27.69

7 Rory McMahon

HWI

15.07

DiscusB

1 Adam Richardson

SMR

34.01

2 Tom Elton

ACH

32.47

3 Bilen Ahmet

K&P

25.41

4 David Shiel

WSE

23.42

5 Kevin Burnett(M70)

HWI

14.08

Discus NS

1 Josh Mouland

ACH

34.97

2 Neil Jennings

SMR

28.31

HammerA

1 Gareth Cook(M40)

K&P

50.63

2 Richard Al-Ameen

B&B

48.00

3 Paul Derrien

SMR

46.22

4 Andy Clemenst

WSE

21.44

HammerB

1 Adam Richardson

SMR

38.13

2 Maurice Joyce(M65)

K&P

14.66

Hammer NS

1 Laura Duke SW

ACH

42.41(4k)

2 Neil Jennings

SMR

39.12

JavelinA

1 Pete Cox

ACH

56.56

2 Craig Baker

B&B

49.95

3 Andy Clements

WSE

45.89

4 Mike Clarke

K&P

43.62

5 Boh Tjarus

HWI

39.79

6 Paul Derrien

SMR

36.62

7 Martin Lay

E&E

32.13

JavelinB

1 Andrew Bogrand

ACH

55.84

2 Mike van den Dobbelstein

B&B

48.77

3 Stewart Maxwell(M50)

K&P

41.19

4 Adam Richardson

SMR

33.32

5 Steve Johnson

WSE

28.49

Javelin NS

1 Bilen Ahmet

K&P

32.37

2 Asher Nelson(U17)

K&P

31.38(800)

3 Clare Palmer SW

ACH

30.65(600)

4 Nicole Latham SW

ACH

21.71(600)

Final Result

1 ACHILLES

178

2 WINDSOR,SLOUGH,ETON & HOUNSLOW

130

3 KINGSTON AND POLYTECHNIC

124

4 BLACKHEATH & BROMLEY

98

5 ST MARYS RICHMOND

96

6 HERCULES WIMBLEDON

54

7 EPSOM & EWELL

33

TVH no score

David Barrington

E & O E

April 18th 2010

[ This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it ](mailto:

This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it

)

About

  • 1985

    Our Humble Beginnings

    We are one of the biggest and friendliest athletics clubs in London and compete across a huge array of leagues, events and championships and have athletes of literally all standards and ages and across all events.

  • Inclusion

    Whether you are an 8 year old novice, a senior international or a “more mature” athlete looking to get back into the sport – we can help you achieve your goals.

  • Coaches for All

    We cater for runners, jumpers, throwers and multi-eventers on the track, in the field, on the roads or over the country and are based at Kingsmeadow in Kingston-upon-Thames (KT1 3PB). We'll be very happy to help you with your sport – so please just get in touch and we'll do all we can to assist.

  • Be Part
    Of Our
    Story!

Our Amazing Team

Bilen Ahmet

Jack Petchey Coordinator

Camilla Thrush

Club General Secretary
Club Merchandise
Disability Co-ordinator
Database Data Controller
Development Team
Club Coaches

Chris Dack

Web Admin

Gareth Cook

NAL Men’s Field Captain
Surrey Coach Mentor – Hammer
Surrey Men’s Team Manager

Gillian Libretto

Membership Secretary
Competition Vest supplier

Les Hatton

Interim Chair

Pat Logan

Coaching Coordinator

Peter Shilling

Peter Shilling
President & UKA Technical Official

Richard Holt

Head Coach
Website Content Admin

 

Contact Us