id1128-BAL 10 in 100 SF Kingston July 24th 2010 Results

Written by DB   

Herewith,with amend/wind speeds.

BAL 10 in 100 Cup Kingston Semi

July 24th 2010

Men's Result

1 Crawley

87

2 Brighton & Hove

66

3=Southampton

63

3=Kingston & Poly

63

5 Basingstoke MH

53

6 Aldershot FD

41

7 Walton

24

Portsmouth did not appear

Women's Result

1 Southampton

93

2 Brighton & Hove

78

3 Aldershot FD

34

4 Crawley

30

5=Walton

21

5=Kingston & Poly

21

Portsmouth did not appear

100m Men(w -0.9)

1 Jordan Smith-Bent

K&P

11.25

2 Steffan Mitchell

CRA

11.29

3 Daniel Brooker

B&H

11.71

4 John Dickinson

BMH

11.85

5 Calum Bressington

SAC

11.95

6 David O'Connell

WAL

12.89

100m Men Non Scoring(w -0.6)

1 Tucker Bryant(U17)

K&P

11.42

2 Victor Nwagbara

K&P

11.55

3 Jason-Louis Bernard

K&P

11.84

200m Men(nwr)

1 Luke Sargeant

CRA

22.76

2 Abe Newell

SAC

23.05

3 Andre Nembhard

K&P

23.38

4 Gwilym Cooper(U20)

B&H

23.47

5 Gareth Petty

BMH

24.42

6 Ashley Warner

AFD

25.46

7 David O'Connell

WAL

26.10

400m Men

1 Iain Bray

BMH

49.43

2 Matt Sinclair

CRA

49.79

3 Matthew Dorrington(U20)

B&H

50.10

4 Adam Omisore

K&P

50.31

5 Adrian Woolgar

AFD

50.50

6 Simon Ninnim

SAC

51.53

800m Men

1 Martin Mashford

AFD

1.54.40

2 Chris Johnson

CRA

1.54.90

3 Jonathan Slade

SAC

1.57.28

4 Craig Price

K&P

1.58.97

5 Josh Mutch(U20)

B&H

2.00.05

6 Dave Ragan

BMH

2.00.78

3000m Men

1 Neil Phillips

AFD

8.39.73

2 Liam White(guest)

HWAC

8.41.73

3 James McCarthy

B&H

8.48.05

4 Scott Harris

CRA

9.03.34

5 Max Roberts

BMH

9.23.20

6 Tim Spencer

SAC

9.38.00

7 Richard Mathie

K&P

10.14.83

110m Hurdles Men(w -1.9)

1 Chris Minn

CRA

16.22

2 Josh Mouland

B&H

16.48

3 Maris Kuklis

K&P

18.52

4 Phil Coker

SAC

18.58

5 Joe Flitcroft

BMH

22.18

Medley Relay(200,200,400,400)

1 SAC

2.26.95

2 CRA

2.28.27

3 BMH

2.29.92

4 K&P

2.31.54

5 B&H

2.35.44

6 AFD

2.41.44

Pole Vault Men

1=Greg Conlon

WAL

4.20

1=Dave Ingram

B&H

4.20

3 John Dickinson

BMH

4.00

4 Gerald Manville

CRA

3.80

5 Bilen Ahmet

K&P

3.60

6 Derek Warn

SAC

2.40

Triple Jump Men

1 Tom French

B&H

13.93

2 Chris Bull

SAC

12.87

3 James Hollins

CRA

12.41

4 Tom Syckelmoore

BMH

12.22

5 Patrick Hillyer(U20)

K&P

12.04

6 Ian Bridgeman

AFD

11.16

Hammer Men

1 Gareth Cook

K&P

46.48

2 Matt Lasis

CRA

44.47

3 Rob Smith

WAL

40.53

4 Joe Flitcroft

BMH

33.19

5 Gary Newton

SAC

32.65

6 Josh Mouland

B&H

24.94

7 Mike Boucher

AFD

13.87

Javelin Men

1 Neil Mansbridge

CRA

50.64

2 Garry Newton

SAC

46.80

3 David Brice

AFD

45.44

4 Mike Clarke

K&P

44.15

5 Joe Eastwood

WAL

37.11

6 Joe Pybus

B&H

23.02

100m Women(w -2.0)

1 Emily Newton

SAC

12.85

2 Kate Urquhart(U17)

B&H

13.36

3 Steph Smith

CRA

13.57

200m Women(w -3.0)

1 Becca Carozzi

SAC

26.52

2 Laura Hitchman

B&H

27.19

400m Women

1 Mary Iheke

K&P

57.71

2 Rachel Lewington

SAC

58.79

3 Kerri-Ann Body(U17)

B&H

59.69

4 Liz Amos

WAL

59.89

800m Women

1 Ceri Mitchell

SAC

2.15.11

2 Nicola Silsby(U20)

B&H

2.38.54

3000m Women

1 Alice Lethbridge

AFD

10.29.36

2 Helena Tobin

B&H

10.32.49

3 Nicci Blandford

SAC

10.40.85

4 Fiona Parry

WAL

10.47.79

100m Hurdles Women(w -0.4)

1 Karla Drew

SAC

14.78

2 Jo Rowland

CRA

15.73

3 Chantal West(U17)

B&H

16.52

Medley Relay(200,200,400,400)

1 SAC

2.57.39

2 B&H

3.01.82

Pole Vault Women

1 Steph Smith

CRA

3.50

2 Becky Tune

SAC

2.60

3 Annelise Arnold

B&H

1.20

Triple Jump Women

1 Erin Shee

AFD

10.17

2 Lucy Ramsay

B&H

10.03

3 Joanne Bottell

SAC

9.48

Hammer Women

1 Sarah-Jane Anthony

AFD

43.05

2 Pippa Wingate

K&P

39.85

3 Carla Letheby

WAL

36.66

4 Anna Stevens

SAC

33.27

5 Grace Hailstone

B&H

22.26

Javelin Women

1 Freya Jones

SAC

46.61

2 Grace Hailstone

B&H

38.17

3 Jo Rowland

CRA

35.79

4 Carla Letheby

WAL

31.79

5 Emma Bgoadey

AFD

30.90

6 Rahannah G-Vernon

K&P

22.75

E & O E

David Barrington

K&P

[ This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it ](mailto:

This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it

)

24.7.10

About

  • 1985

    Our Humble Beginnings

    We are one of the biggest and friendliest athletics clubs in London and compete across a huge array of leagues, events and championships and have athletes of literally all standards and ages and across all events.

  • Inclusion

    Whether you are an 8 year old novice, a senior international or a “more mature” athlete looking to get back into the sport – we can help you achieve your goals.

  • Coaches for All

    We cater for runners, jumpers, throwers and multi-eventers on the track, in the field, on the roads or over the country and are based at Kingsmeadow in Kingston-upon-Thames (KT1 3PB). We'll be very happy to help you with your sport – so please just get in touch and we'll do all we can to assist.

  • Be Part
    Of Our
    Story!

Our Amazing Team

Bilen Ahmet

Jack Petchey Coordinator

Camilla Thrush

Club General Secretary
Club Merchandise
Disability Co-ordinator
Database Data Controller
Development Team
Club Coaches

Chris Dack

Web Admin

Gareth Cook

NAL Men’s Field Captain
Surrey Coach Mentor – Hammer
Surrey Men’s Team Manager

Gillian Libretto

Membership Secretary
Competition Vest supplier

Les Hatton

Interim Chair

Pat Logan

Coaching Coordinator

Peter Shilling

Peter Shilling
President & UKA Technical Official

Richard Holt

Head Coach
Website Content Admin

 

Contact Us