id1284-Rosenheim League Final Kingston August 10th 2011 Results

Written by Observer   

Full scores from Kingsmeadow

Rosenheim League Final 2011

100m Match (-1.9)

1 Robert Graham

HHH

11.13

2 Justin Green

K&P

11.55

3 Kyran Mitchell-Nanton U20

HWI

11.68

4 Darren Wollen

CRO

11.83

5 Jay Cash U20

SMR

12.90

6 Richard McMillan

BEL

14.55

100 NS1 (0.4)

1 Josh Wood

Harrow

11.12

2 Nengi Ossai

Shaftesbury

11.25

3 Victor Nwagbara

K&P

11.30

4 Jermaine Alexander

B&B

11.37

5 Gareth Pryce

S&D

11.40

6 Thomas Ashby

HHH

11.50

7 Tucker Bryant U20

K&P

11.52

100 NS2 (0.1)

1 Andre Nembhard

K&P

11.30

2 Jordan Smith-Bent

K&P

11.40

3 Richard Agyapong

HWI

11.55

4 Daryl Thomas

HHH

11.61

5 Olu Odowusi

HWI

11.62

6 William Trimble U20

K&P

11.94

7 Draco Mkpa V40

K&P

12.15

8 Oje Izirein

CRO

12.16

100 NS3 (-1.0)

1 Kyran Mitchell-Nanton U20

HWI

11.67

2 Jason-Louis Bernard

K&P

12.12

3 Oliver Lane U17

u/a

12.30

4 Andrew Gordon V35

K&P

12.41

5 Jerrad Nemar U17

S&D

12.52

6 Samuel Aning U17

HWI

12.71

7 Christopher Jennings U20

K&P

12.71

100m NS4 (nwr)

1 Jonathan Grant

HHH

12.06

2 Jessie Knight U20W

HHH

12.88

3 Pablo Sisca V35

HHH

12.99

4 Christie Smith

SMR

13.25

5 David Harris V35

HWI

13.38

6 Mae Thompson U17W

K&P

13.89

7 Clare McLeish SW

K&P

13.93

100m NS5 (nil)

1 Paul Lavender V55

E&E

13.01

2 Robert Shephard V50

E&E

13.15

3 Terry Bissett V65

E&E

14.20

4 Sue Wisdom W50

E&E

15.23

5 Sue Dassie W55

E&E

15.26

6 Dave Whittaker V65

E&E

15.44

200m Match (nil)

1 Dwayne Dowding

HWI

22.08

2 Robert Graham

HHH

22.46

3 Chris Hall

K&P

22.97

4 Linus Field U17

SMR

23.22

5 Darren Wollen

CRO

23.44

6 Matt Threadgold

BEL

24.23

7 Dennis Minn V50

BA

27.33

200NS1 (-1.7)

1 Jermaine Alexander

B&B

22.36

2 Samuel Adeyemi

HHH

22.50

3 Victor Nwagbara

K&P

22.68

4 Andre Nembhard

K&P

22.74

5 Emanuel Adeyemi

Kent AC

22.76

6 Richard Agyapong

HWI

22.90

7 Gareth Pryce

S&D

23.03

8 Justin Green

K&P

23.05

200NS2 (nwr)

1 Nengi Ossai

Shaftesbury

22.59

2 Jordan Smith-Bent

K&P

22.78

3 Kyran Mitchell-Nanton U20

HWI

23.11

4 Olu Oduwosi

HWI

23.47

5 Edward Saywell U20

HWI

23.92

6 Draco Mkpa V40

K&P

24.12

7 Daniel Brown

HHH

25.81

200NS 3 (nwr)

1 Vaughan McPherson

HHH

23.65

2 Mark Giraud V35

HWI

24.90

3 Jonathan Darby

K&P

25.02

4 Justin Smith

HWI

25.18

5 Christopher Jennings U20

K&P

25.73

6 Michelle Watson SW

HHH

25.89

7 Stuart White M45

HWI

27.13

200NS 4 (nil)

1 Jonathan Osbourne U20

HWI

23.43

2 Jason-Louis Bernard

K&P

24.06

3 Jessie Knight U20W

HHH

25.62

4 Mae Thompson U17W

K&P

28.35

200NS5 (nwr)

1 Robert Shephard V50

E&E

27.25

2 Fario Marismari V45

E&E

27.38

3 Terry Bissett V65

E&E

28.55

4 Ilan Marismari U17W

E&E

30.82

5 Dave Whittaker V65

E&E

31.83

6 Sue Wisdom W50

E&E

32.00

7 Sue Dassie W55

E&E

32.20

400m Match

1 Matt Threadgold

BEL

49.68

2 Lawrence Mensah

HHH

49.73

3 Jonathan Osbourne U20

HWI

50.37

4 Jamie McCullagh

K&P

51.19

5 Matt Kiernan

CRO

60.41

6 Chris Bassett

WAL

72.24

400NS1

1 Victor Nutakor

NEB

51.77

2 Adam Bellis

K&P

52.04

3 Hamed Agboke

HWI

52.42

4 Neville Harris U20

S&D

52.81

5 Tom Parry U20

K&P

52.87

6 Kyan Koranteng U20

K&P

55.90

7 David Harris V35

HWI

61.59

8 Dave Orchard V50

HWI

68.55

400NS2

1 Richard Holt V35

K&P

55.63

2 Justin Smith

HWI

55.99

3 Daniel Brown

HHH

57.25

4 Lana Whatley SW

K&P

62.57

5 Richard McMillan V35

BEL

64.42

6 Ilana Marismari U17W

E&E

68.88

7 Fario Marismari V45

E&E

68.89

8 Natalie Sacre SW

K&P

74.32

800m Match

1 Craig Price

K&P

1.58.17

2 Patrick Lucas U17

CRO

2.04.03

3 Adrian Haines V40

BA

2.09.10

4 Sam Knight

HHH

2.10.64

5 Lander Egnia

BEL

2.13.23

6 Ed Saywell U20

HWI

2.41.37

800NS1

1 Jonathan Darby

K&P

2.05.28

2 Oliver Horrocks U20

K&P

2.13.80

Steve Knight HHH dnf

800NS2

1 Harry Reynolds U13

K&P

2.26.53

2 Elle Butcher U15G

K&P

2.27.29

3 Layla Thompson U17W

K&P

2.38.47

4 Natalie Sacre SW

K&P

2.48.23

1500m Match and NS

1 Tom Beedell

K&P

4.10.31

2 Ben Paviour

HHH

4.11.09

3 Kieran White

HWI

4.11.45

4 Sarwar Khan ns

HHH

4.20.14

5 Brian Thursby-Pelham ns M35

Thames HH

4.21.22

6 Lander Egnia

BEL

4.24.12

7 Keith Newton ns M45

HHH

4.25.38

8 Jon Ladley

WAL

4.28.60

9 Ian Pegler ns

HWI

4.46.78

10 James Bartosik ns

WAL

5.06.35

11 Colin Oxlade M50

CRO

5.15.85

12 David Harris ns M35

HWI

5.31.98

3000m Match and NS

1 Gordon Pearce

K&P

9.00.26

2 Sean Renfer ns

TVH

9.09.25

3 Ben Paviour

HHH

9.10.24

4 Kieran White

HWI

9.15.67

5 Nic Gould

CRO

9.33.26

6 Ben Palmer ns U17

HWI

9.35.10

7 Cassian Hyde ns U15

HWI

9.36.85

8 Victor Maughn ns M45

HHH

9.37.20

9 Marc Snaith

SMR

9.45.33

10 Natalie Harvey ns SW

SLH

9.47.49

11 Matthew Sharp ns

HWI

9.49.61

12 Ron Taylor ns

K&P

10.03.67

13 Andrew Davies ns

HWI

10.22.16

14 Peter Collins ns M40

HWI

10.36.78

15 Claire Grima ns SW

HWI

10.37.85

110 Hurdles Match and NS (nil)

1 Thomas Ashby

HHH

14.90

2 Matt Field

K&P

14.90

3 William Trimble ns U20

K&P

17.38

4 Stephen Lamb

BEL

20.27

5 Adam Richardson M35

SMR

20.29

4 x 200 Relay Match

1 Kingston & Poly

1.31.10

2 HWI

1.35.09

3 CRO

1.41.19

4 BEL

1.44.08

HHH DQ False start

Pole Vault

1 Gordon Lester U20

K&P

4.20

2 Dave Orchard M50

HWI

2.80

3 Andy Del Nevo M40

CRO

2.60

4 Keith Newton M40

HHH

1.20

Long Jump

1 Chris Hall

K&P

6.57

2 David Wellstead

BEL

6.27

3 Alex Bonnick

HHH

6.19

4 Samuel Aning U17

HWI

4.86

5 Clarence Riley M45

CRO

4.80

Discus

1 Thomas Ashby

HHH

47.05

2 Andy Wheble

K&P

42.21

3 Remi Jarutis

HWI

40.80

4 Adam Richardson

SMR

34.56

5 Peter Mayfield

BEL

33.16

6 Richard Irving

CRO

27.96

7 Jon Ladley

WAL

24.69

8 Steve Hillier

BA

21.89

Hammer

1 Stuart Thurgood

HHH

55.77

2 Gareth Cook M40

K&P

52.15

3 Neil Jennings

SMR

35.27

4 Steve Hillier

BA

30.45

5 Peter Mayfield

BEL

29.76

6 Chris King

CRO

28.63

7 Dave Orchard

HWI

26.26

FINAL RESULT

1 Kingston & Poly

87

2 Herne Hill

76

3 Hercules Wimbledon

62

4 Croydon

50

5 Belgrave

49

6 St Marys Richmond

29

7 British Airways

14

8 Walton

9

E & O E

David Barrington

(for Rosenheim League)

01932 789758

This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it

About

  • 1985

    Our Humble Beginnings

    We are one of the biggest and friendliest athletics clubs in London and compete across a huge array of leagues, events and championships and have athletes of literally all standards and ages and across all events.

  • Inclusion

    Whether you are an 8 year old novice, a senior international or a “more mature” athlete looking to get back into the sport – we can help you achieve your goals.

  • Coaches for All

    We cater for runners, jumpers, throwers and multi-eventers on the track, in the field, on the roads or over the country and are based at Kingsmeadow in Kingston-upon-Thames (KT1 3PB). We'll be very happy to help you with your sport – so please just get in touch and we'll do all we can to assist.

  • Be Part
    Of Our
    Story!

Our Amazing Team

Bilen Ahmet

Jack Petchey Coordinator

Camilla Thrush

Club General Secretary
Club Merchandise
Disability Co-ordinator
Database Data Controller
Development Team
Club Coaches

Chris Dack

Web Admin

Gareth Cook

NAL Men’s Field Captain
Surrey Coach Mentor – Hammer
Surrey Men’s Team Manager

Gillian Libretto

Membership Secretary
Competition Vest supplier

Les Hatton

Interim Chair

Pat Logan

Coaching Coordinator

Peter Shilling

Peter Shilling
President & UKA Technical Official

Richard Holt

Head Coach
Website Content Admin

 

Contact Us