id1360-Epsom Downs League(sponsored by Horton Dental Practice) M4 Epsom Downs March 4th 2012 Results

Written by DB   

"A Soggy Day on Epsom Downs…………" (with apologies to George and Ira Gershwin).

Here are the Final Results for the 2011/2012 Winter Season.

Grateful thanks to all concerned.

Epsom Downs League(sponsored by Horton Dental Practice)

Match 4/4 2011/2112 March 4th 2012

Under 11 Individual

1 Michael Eagling

CRO

11.14

2 Angus Harrington

CRO

11.15

3 Sam Shaw

HWPS/K&P

11.34

4 Jorge Beltrao

K&P

11.40

5 Finlay Hardwick

K&P

12.12

6 Ralph Drummond

E&E

12.17

7 Ben Paton

K&P

12.20

8 Kieran Desmond

TTT

12.22

9 Alfie Jones

E&E

12.26

10 Sasha Reed(G)

K&P

12.42

11 Dominique Corradi(G)

SRU

12.49

12 Matt Giles

HPPS

12.49

13 Oliver Williams

HWPS

12.52

14 Josh Watson

HSP

13.07

15 Mark McCormack

SRU

13.15

16 Joe Planetta-Paine

E&E

13.24

17 Hannah Williams(G)

HSP

13.26

18 Freya Gladstone(G)

K&P

13.31

19 Annabel Hobday(G)

HWPS/K&P

13.36

20 Sophie Ross(G)

E&E

13.39

21 Kathryn Bartle(G)

K&P

13.42

22 Charlotte Stevenson(G)

HWPS

13.56

23 Eleanor Bartle(G)

K&P

14.18

24 Andrew McMillan

HWPS

14.24

25 Max Spence

HPPS

14.27

26 Sadie Flynn(G)

E&E

14.34

27 Elizabeth Stevenson(G)

HWPS

14.41

28 Farran Carlin

HPPS

14.48

29 Laura Howley(G)

E&E

14.59

30 Louis Chowls

E&E

15.09

31 William Pollitt

HPPS

15.40

32 Blaize Lee-Blackwood

K&P

15.44

33 Katie Saull(G)

E&E

15.54

34 Hannah Roberts(G)

K&P

16.05

35 Javier Clarke

HWPS

16.29

36 Harry Reddick

HPPS

16.42

37 Ryan Scott

HPPS

19.13

38 Lois Catling-Hall(G)

HPPS

20.34

39 Amaya Kudagamage(G)

HPPS

23.13

Under 11 Team - This Match

1 K&P

4,5,7,10

26

2 E&E

6,9,16,20

51

3 HWPS

3,13,19,22

57

4 CRO

1,2,2x40

83

5 K&P B

18,21,23,32

94

6 HPPS

12,25,28,31

96

7 SRU

11,15,2x40

106

8 HSP

14,17,2x40

111

9 E&E B

26,29,30,33

118

10 HWPS B

24,27,35,40

126

11 TTT

8,3x40

128

12 HPPS B

36,37,38,39

150

13 K&P C

34,3x40

154

Under 11 Team - Final Placings

Downs League Trophy

1 Kingston & Poly

34,26,28,26

104

2 Hinchley Wood Primary

83,66,51,57

257

3 Sutton Runners

44,81,65,106

296

4 Epsom & Ewell

73,79,99,51

302

5 K&P B

109.97,105.94

305

6 Croydon

127,66,64,83

340

7 Thames Turbo Tri

60,89,131,128

408

8 Hurst Park Primary

136,114,103,96

449

9 Holland Sports

112.167,81,111

471

10 HWPS B

215,188,119,126

648

11 HPPS B

210,171,155,150

686

Under 11 Individual Girls for the Horton Dental Practice Downs League Plaques

(all 4 matches to be run)

1 Dominique Corradi

SRU

8,8,10,11

37

G

2 Sasha Reed

K&P

15,12,13,10

50

S

3 Hannah Williams

HSP

20,14,12,17

63

B

4 Kathryn Bartle

K&P

22,18,19,21

80

5 Charlotte Stevenson

HWPS

26,21,17,22

86

6 Annabel Hobday

HWPS

31,22,16,19

88

7 Eleanor Bartle

K&P

38,30,23,23

114

8 Elizabeth Stevenson

HWPS

39,35,30,27

131

9 Laura Howley

E&E

40,40,25,29

134

Under 11 Individual Boys for the Horton Dental Practice Downs League Plaques

(all 4 matches to be run)

1 Michael Eagling

CRO

1,1,1,1

4

G

2 Sam Shaw

HWPS

2,3,3,3

11

S

3 Angus Harrington

CRO

4,4,2,2

12

B

4 Finlay Hardwick

K&P

7,7,6,5

25

5 Kieran Desmond

TTT

10,10,8,8

36

6 Mark McCormack

SRU

18,9,18,15

60

7 Oliver Williams

HWPS

24,20,15,13

72

8 Matt Giles

HPPS

25,26,14,12

77

9 Lewis Chowls

E&E

23,25,20,30

104

Under 13 Individual

1 Harry Reynolds

K&P

11.47

2 Omar Harhara

CRO

11.55

3 Sean McAllister

SRU

12.32

4 Josie Kavanagh(G)

CRO

12.54

5 Alex Gurteen

E&E

13.03

6 Daniel Houghton

SRU

13.07

7 Georgia Bell(G)

SRU

13.18

8 Robert Pilling

HSP

13.34

9 Amaya Jones(G)

E&E

13.42

10 Sophie Hosking(G)

E&E

13.45

11 Kier McDonald

HSP

13.59

12 Zachary Barker

E&E

14.04

13 Mollie O'Sullivan(G)

K&P

14.06

14 Tom Knight

HSP

14.06

15 Caitlin Williams(G)

SRU

14.08

16 James Hinton

K&P

14.10

17 Rebecca Keddie(G)

K&P

14.21

18 Amy Hancock(G)

SRU

14.24

19 Charlie Townend

K&P

14.30

20 Lily Chapman(G)

SRU

14.31

21 George Chaplin

K&P

14.32

22 Morgan Morrison(G)

E&E

14.56

23 Alex Shaw(G)

K&P

15.21

24 Fiona Wilson(G)

SRU

15.46

25 Rhianna Reynolds(G)

K&P

16.12

26 Holly Beighton(G)

K&P

16.22

27 Emma Jardine(G)

E&E

16.30

28 Emily Pannetta=Paine(G)

E&E

18.06

Under 13 Team This Match

1 SRU

3,6,7,15

31

2 E&E

5,9,10,12

36

3 K&P

1,13,16,17

47

4 HSP

8,11,14,29

62

5 CRO

2,4,2x29

64

6 K&P B

19,21,23.25

88

7 SRU B

18,20,24,29

91

8 E&E B

22,27,28,29

106

9 K&P C

26,3x29

113

Under 13 Team - Final Placings

Downs League Trophy

1 Sutton Runners

29,35,31,31

126

2 Epsom & Ewell

25,26,49,36

136

3 Kingston & Poly

51,45,35,47

178

4 Croydon

98,60,32,64

254

5 E&E B

53,66,98,106

313

6 K&P B

100,90,85,88

363

7 SRU B

89,99,90,91

369

Under 13 Individual Girls for the Horton Dental Practice Downs League Plaques

(all 4 matches to be run)

1 Georgia Bell

SRU

9,5,5,7

26

G

2 Sophie Hosking

E&E

18,14,10,10

52

S

3 Caitlin Williams

SRU

13,11.5,14,15

53.5

B

4 Amy Hancock

SRU

17,11.5,16,18

62.5

5 Rebecca Keddie

K&P

22,16,17,17

72

6 Morgan Morrison

E&E

20,18,19,22

79

7 Rhianna Reynolds

K&P

25,21,23,25

94

8 Emily Pannetta=Paine

E&E

28,24,26,28

106

Under 13 Individual Boys for the Horton Dental Practice Downs League Plaques

1 Harry Reynolds

K&P

1,1,1,1

4

G

2 Omar Harhara

CRO

2,2,2,2

8

S

3 Alex Gurteen

E&E

7,6,21,5

39

B

4 George Chaplin

K&P

21,19,13,21

74

Under 15 Individual

1 Philip Bearman

K&P

11.08

2 James Hancock

SRU

11.31

3 Kartik Iyer

CRO

11.35

4 James Rady

HSP

11.37

5 Neil Wellard

K&P

11.38

6 Ben Barry

SRU

11.42

7 Holly Haile(G)

CRO

12.06

8 Laurence Johnston

CRO

12.16

9 Stevie Lawrence(G)

CRO

12.19

10 Robert Spalding

CRO

12.46

11 Jack Ballard

SRU

12.56

12 Josh Bartholomew

SRU

13.03

13 Nick Hart

K&P

13.13

14 Bridget Langford(G)

K&P

13.46

15 Bertie Harrington

CRO

14.01

16 Ella Shaw(G)

K&P

14.08

17 Laura Dunkling(G)

K&P

14.17

18 Ellie Arnfield(G)

K&P

14.46

19 Georgie Smith(G)

SRU

15.19

Under 15 Team This Match

1 CRO

3,7,8,9

27

2 SRU

2,6,11,12

31

3 K&P

1,5,13,14

33

4 HSP

4,3x20

64

5 CRO B

10,15,2x20

65

6 K&P B

16,17,18,20

71

7 SRU B

19,3x20

79

Under 15 Team Final Placings

Downs League Trophy

1 Croydon

25,24,32,27

108

2 Sutton Runners

34,32,21,31

118

3 Kingston & Poly

33,32,31,33

129

4 K&P B

70,71,66,71

278

5 Holland Sports

81,72,64,64

281

6 CRO B

126,87,73,65

351

7 SRU B

108,97,74,79

358

Under 15 Individual Girls for the Horton Dental Practice Downs League Plaques

1 Holly Haile

CRO

10,9,8,7

34

G

2 Stevie Lawrence

CRO

8,12,9,9

38

S

3=Bridget Langford

K&P

19,18,14,14

65

B

3=Ella Shaw

K&P

17,17,15,16

65

B

Under 15 Individual Boys for the Horton Dental Practice Downs League Plaques

1 Philip Bearman

K&P

2,1,1,1

5

G

2 Kartik Iyer

CRO

3,2,4,3

12

S

3 Neil Wellard

K&P

5,6,5,5

21

B

4 Ben Barry

SRU

7,4,6,6

23

5 James Rady

HSP

6,7,7,4

24

6 Laurence Johnston

CRO

4,5,11,8

28

7 Josh Bartholomew

SRU

14,14,10,12

50

E & O E

David Barrington

K&P Organiser for the Downs League

This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it

01932 789758

March 4th 2012 19.30 hrs.

About

  • 1985

    Our Humble Beginnings

    We are one of the biggest and friendliest athletics clubs in London and compete across a huge array of leagues, events and championships and have athletes of literally all standards and ages and across all events.

  • Inclusion

    Whether you are an 8 year old novice, a senior international or a “more mature” athlete looking to get back into the sport – we can help you achieve your goals.

  • Coaches for All

    We cater for runners, jumpers, throwers and multi-eventers on the track, in the field, on the roads or over the country and are based at Kingsmeadow in Kingston-upon-Thames (KT1 3PB). We'll be very happy to help you with your sport – so please just get in touch and we'll do all we can to assist.

  • Be Part
    Of Our
    Story!

Our Amazing Team

Bilen Ahmet

Jack Petchey Coordinator

Camilla Thrush

Club General Secretary
Club Merchandise
Disability Co-ordinator
Database Data Controller
Development Team
Club Coaches

Chris Dack

Web Admin

Gareth Cook

NAL Men’s Field Captain
Surrey Coach Mentor – Hammer
Surrey Men’s Team Manager

Gillian Libretto

Membership Secretary
Competition Vest supplier

Les Hatton

Interim Chair

Pat Logan

Coaching Coordinator

Peter Shilling

Peter Shilling
President & UKA Technical Official

Richard Holt

Head Coach
Website Content Admin

 

Contact Us