id1418-September 2012 Round-Up

Written by DB   

WINTER FIXTURES

There is a provisional list off the Main Menu(left) - updated 27th

ANOTHER CLUB RECORD….AND ANOTHER

In winning the silver medals at the re-instituted Surrey Under 13 Girls 4 x 100 Relay Championship at Sutton on the 8th with 56.93,the team of Amy Richardson,Rhianna Reynolds,Sophie Dimbleby and Rebecca Keddie also broke the 20 year old Club record.This means there has been at least one new Club Record in each of the 2012 Summer T&F season months from April to September.Fuller report below,with full results for the Multis,Relays & Steeplechases on the County site - www.surreyathletics.org.uk

The Sunday of the Surrey Champs at Sutton saw Rhianna Reynolds erase Claire Dillon's 31 year old Club Under 13 Girls Pentathlon Record from the books when she accumulated 2052 points to win bronze. Mollie O'Sullivan also surpassed the old record in 4th with 2042pts.

WEIR WINS THREE GOLDS….AND A FOURTH

David Weir(K&P) started his 2012 Paralympic Games campaign by improving upon his bronze in the 5000m Wheelchair event in Beijing by capturing the title here in London. An impressive final 100,his longtime trademark even at the highest level,saw him home to claim his 3rd Paralympic gold,after taking the 800 and 1500 in China in 2008.

Ever the consummate tactician,DW duly outpaced a compettive field in the 1500 on Tuesday to retain his title and take a second Gold,and Thursday evening saw him clinch the 800 Title.

Even Marcel Hug and Kurt Fearnley could not prevent DW from his clean sweep,taking a 4th Gold of the Games in Sunday's Wheelchair Marathon.

Well done David,and Jenny Archer,his Coach.

2012 SUMMER TROPHIES

The cabinet comprises the Sward SM Field Events Trophy,both M & W Rosenheim Western Division Plates and the Rosenheim Final Trophy,and both the Lily B League and Cup Trophies,as well as our NYAL Divisional Championship 'Award'.

REPORTS

1st - parkruns - Philip Bearman Snr was again well placed in Bushy out of many hundreds in 18th(18.04);Ben Reynolds was 6th(19.41) in the Kingston race;and Fiona Whatley was 234th(31.11) in Richmond.

2nd - Woking - YA Open - On a windless day,a dozen K&P YAs enjoyed this year's WAC Open with several winning their races and others setting late summer PBS in readiness for Sportshall,Indoors Comps and next Summer! Or the Surrey Multis,perhaps!

Of the U13 Girls,Amy Richardson was right on her 100/200 PBs with 14.17(6thF) and 29.24;Rebecca Keddie murdered her 1500 best by a good 10 secs,clocking 5.25.39 for 4th;Sophie Dimbleby reached 19.28 for a DT PB and Rhianna Reynolds put the Shot further than before with 7.22. At U15 Girls level,Laura Darcey leapt 4.43 for a LJ improvement and Elle Butcher won her competitive 800 in 2.24.22. Of the U15 Boys,Harry Reynolds took the 1500 comfortably in 4.46.79 and Neil Wellard won 3rd prize over 800(2.19.0). In the U17 Women,the Club had its 3rd middle distance win of the day when Phoebe Law once again showed good tactics in taking her 1500 in a PB 5.05.49.

8th - Smithfield,Rhode Island - Molly Renfer(Harvard) was 41st(19.32.4) in the Bryant University Invitational Womens 5K CC in the States.

8th - Sutton - Surrey Multi-Events etc Champs DAY ONE - The revival of the County 4 x 100 Relays brought joy to our Under 13 Girls team of Amy Richardson,Rhianna Reynolds,Sophie Dimbleby and Rebecca Keddie,who broke the 20 year Club Record in winning the SILVER medals with 56.83. The Under 15 Girls were also on the dais,with the A team of Caitlin Dimbeby,Nina Gibbins,Louise Trott and Laura Darcey grabbing SILVER,too,in 55.37 and the B Team taking the BRONZE in 58.74(Caitlin Grealy,Ella Norman,Charlotte Nossiter and Amelia Steans).

The SM 3000 Steeplechase attracted 8 entries,making it really worthwhile,and M45 Andy Robinson took the BRONZE in 10.32.18.

In the Multi Events U17W Heptathlon,Saskia Fitzpatrick lay in 2nd after 4 events with 2189pts,and Laura Cook was 6th on 1673pts. In the Under 15 Boys Pentathlon,Harry Reynolds placed 10th overall with 1378pts.

9th - Sutton - Surrey Multis etc DAY TWO - The success of our U13,U15 & U17 Women in the Lily B and NYAL this summer was reflected in both the turnout and the results of this Surrey Champs meeting - In the Under 17 Heptathlon,Saskia Fitzpatrick was far too strong for her opponents on the second day which included a 4m82 LJ into a -2.5w and,though the runner-up took 250pts out of her in the last event,the 800,she was crowned a fine winner(GOLD) with 3670pts;Laura Cook also produced a useful list of marks with her 2.34.32 at the end of the day giving her a handy 2918pts in 6th. In the U 15 Pentathlon,Laura Darcey led from the off with a 4.54 PB LJ and stretched her lead after each of the first four events,but needed the cushion she had built up as the eventual 2nd and 3rd placers were hauling her in over the final 800. She just held them off to win GOLD with 2355pts,from 2nd with 2336 and 3rd,who was our own Elle-Louise Butcher(BRONZE) with a handy 2307pts. In the U13 Pentathlon,we had 4 entries,and after two of the 5 events,we had the first 3 out of 25 contestants. However,those events(LJ and 70H),favoured our girls and some struggles occured in HJ & SP later;Rhianna Reynolds was more consistent across the whole competition,and though there was a late burst from Mollie O'Sullivan,it was Rhianna who was in the medal mix at the end. Sadly,an exceptional SP from the eventual winner rather stole the show and Rhianna did well to hold on to the BRONZE with 2052pts(a new Club record) from Mollie in 4th with 2042pts. Amy Richardson,who was an early leader,slipped latterly,but did well to finish 6th(1823pts),and Rebecca Keddie,who was steady throughout,scored 1628pts for 12th of the 25 finishers.

The Under 15 Boys 4 x 100 team of Nick Osman,Alex Parkinson,Oliver Phelps & Neil Wellard ran a season's best of 51.22 and were rewarded with SILVER medals and we did have hopes of our U17 Women taking a Sprint Relay medal,too, but they will have to tell you about that themselves!

Exemplary turnout of 20 of our Girls but  it was,maybe,a tad disappointing that only 6(Harry Reynolds,M45 Andy Robinson and the U15 4x1 team)waved the Male flag.

8th - parkruns - Ben Reynolds achieved his best placing(from 91 finishers),running into 2nd place in the Kingston race(19.10) - Ben is not to be confused with his namesake Veteran who runs locally for ThamesH&H - Fiona Whatley chose the Nonsuch event,finishing 184th/221(30.12) - Natalie Sacre ran in the Richmond race,taking 88th/309 in 23.40 - and Phil Bearman Snr(37th/19.06) and Avelline Deighton(378th/24.49) went to Bushy,where 981 ran.

9th - Solihull - Inter Area Vets - Mike May gallantly team-managed & led the VAC team by example,contesting 400,800,1500 & the Walk,with his Team finishing 5th/6. Odette McHenry(VAC) placed 3rd in the W35 HT(28.54). For SCVAC,Pat Logan,star of BBC World News London & European Champion,not unexpectedly won both M50 100/200(12.2/25.3) & Joan Trimble won the W50 100 in 14.5 and was 3rd over the furlong(31.1). SCVAC were 3rd team.

12th - Parliament Hill Fields - Highgate Open - Gordon Pearce was a good winner over 3000(8.56.88),Harry Reynolds headed big brother,Ben,over 3000(just) and Rhianna Reynolds(21.37) and Sophie Dimbleby(20.16) both posted DT PBs.

14th - New Haven,CT - Molly Renfer placed 23rd over 5kCC in the Annual Harvard v Yale contest.

15th - parkrun - In Bushy,a good run by Jamie McCullagh saw him into 4th place(17.06),with Phil Bearman Snr 19th(18.13) of 956 souls;Ben Reynolds was also well to the fore at the Kingston race,taking a handy 2nd(18.50),with Cashel Riordan 64th(30.40) and 81 finished;there were 275 in Richmond Park,with Fiona Whatley 206th(30.05);and,finally,Natalie Sacre placed 111th of 327 on Wimbledon Common(23.33).

22nd - parkruns - A dozen answered the call for a mobmatch within the Kingston run - The Bearmans led the race home(17.53) followed by Neil Wellard(6th),Ben Reynolds(9th),Peter Wilkins(10th),Phoebe Law(35th),Debbie Raymond(36th),Laura Cook(50th),Rebecca Keddie(65th),Avelline Deighton(81st),Clare Nelson(122nd) & Cashel Riordan(126th). At the Richmond run,Fiona Whatley was 194th;at Ribblesdown,Maureen Chitty placed 72nd;and on Wimbledon Common,Natalie Sacre ran into 110th.

23rd - The Allan Williams-organised Jim Day Memorial Pole Vault Meeting at Sutton Arena(Indoors),as always and appropriately,attracted a plethora of performers,with Loic Malroux(3m62) and Mark Roberts(3m32) amongst them.

23rd - Braunschweig,GER - Representing Magdeburg,Mark Reed won the Braunschweig 5k in 16.36,with Catherine 9th in the Women's race(22.41) and 4 year old Naomi ran her 0.95km race in 5.09(that's 8.43 miling pace,according to Dad).

26th - South Bend,IN - HCA Luke Caldwell,representing New Mexico University,was a useful 12th in the Notre Dame Invitational in Indiana,just 26 secs behind the winner.

29th- Ron Taylor placed 15th in the Transcendence 10K road race in Battersea Park(36.59).

29th - parkruns - In Bushy,Phil Bearman Snr took 44th/896(19.27),with Aaron Bruce 92nd(20.52), Mollie O'Sullivan 116th(21.13) & Lucie Fletcher 151st(22.06). On Ham Lands,Harry Reynolds was 4th(18.36),Sam Vassall 6th(18.46),Peter Wilkins 7th(19.12) and Ben Reynolds 8th(19.26) in a field of 81. Up the hill in Richmond,Geoff Reed was 175th/282(27.25),ahead of Fiona Whatley 209th(29.31);and Neil Wellard took 5th/244 in Nonsuch(18.56).

About

  • 1985

    Our Humble Beginnings

    We are one of the biggest and friendliest athletics clubs in London and compete across a huge array of leagues, events and championships and have athletes of literally all standards and ages and across all events.

  • Inclusion

    Whether you are an 8 year old novice, a senior international or a “more mature” athlete looking to get back into the sport – we can help you achieve your goals.

  • Coaches for All

    We cater for runners, jumpers, throwers and multi-eventers on the track, in the field, on the roads or over the country and are based at Kingsmeadow in Kingston-upon-Thames (KT1 3PB). We'll be very happy to help you with your sport – so please just get in touch and we'll do all we can to assist.

  • Be Part
    Of Our
    Story!

Our Amazing Team

Bilen Ahmet

Jack Petchey Coordinator

Camilla Thrush

Club General Secretary
Club Merchandise
Disability Co-ordinator
Database Data Controller
Development Team
Club Coaches

Chris Dack

Web Admin

Gareth Cook

NAL Men’s Field Captain
Surrey Coach Mentor – Hammer
Surrey Men’s Team Manager

Gillian Libretto

Membership Secretary
Competition Vest supplier

Les Hatton

Interim Chair

Pat Logan

Coaching Coordinator

Peter Shilling

Peter Shilling
President & UKA Technical Official

Richard Holt

Head Coach
Website Content Admin

 

Contact Us