id1455-Downs League(sponsored by Horton Dental Practice) Match Two Epsom Downs December 2nd 2012 Results

Written by DB   

E & O E

Results below reflect some minor changes in the U15s received post-race.

Downs League M2 2.12.12

Under 11 Individual

M2

1 Ralph Drummond

E&E

1B

11.21

2 Darcy Bourne(G)

K&P

1G

11.25

3 Jorge Beltrao

K&P

2B

11.35

4 Alfie Jones

E&E

3B

11.42

5 Ollie Wilson

K&P

4B

11.50

6 Jack Rumble

E&E

5B

11.55

7 Dominique Carradi(G)

SRU

2G

11.58

8 James Freeman

SRU

6B

12.03

9 Jack Simpson

SRU

7B

12.04

10 Aiden James

SRU

8B

12.08

11 Sami Allan

K&P

9B

12.23

12 Hannah Williams(G)

HOL

3G

12.27

13 Oliver Williams

HWPS

10B

12.28

14 Eloise Newton(G)

HWPS

4G

12.36

15 Robbie McMullan

E&E

11B

12.38

16 Laurie Hamilton

E&E

12B

13.09

17 Daniel Gordon

E&E

13B

13.12

18 George Collingwood

HOL

14B

13.19

19 Charlotte Newton(G)

HWPS

5G

13.29

20 Joe Hasler

HOL

15B

13.32

21 Emily Jagger(G)

SRU

6G

13.33

22 Leonie Kennedy(G)

K&P

7G

13.37

23 Lewis Chouls

E&E

16B

13.41

24 Carys Wakefield(G)

E&E

8G

13.49

25 Owen Wozencroft

E&E

17B

13.50

26 Sacha Kennedy(G)

K&P

9G

13.52

27 Liam Aherne

SRU

18B

13.58

28 Javier Clarke

HWPS

19B

14.14

29 Will Moore

HPPS

20B

14.19

30 Amelia Gummer(G)

SRU

10G

14.20

31 Maeve Haggard(G)

SRU

11G

14.21

32 Sophie Rose(G)

E&E

12G

14.31

33 Jacob Devereux

CRO

14.38

34 Ben Hasler

HOL

14.40

35 Jessica Hinton(G)

K&P

13G

14.42

36 Luke Phillips

E&E

14.50

37 Darcy Mason(G)

K&P

14G

15.10

38 Lucy Jalland(G)

E&E

15G

15.12

39 Kirstie Flynn(G)

E&E

16G

15.13

40 Eloise Richards(G)

HOL

17G

15.14

41 Sasha Graham(G)

SRU

18G

15.30

42 Caitlin Dixon(G)

CRO

19G

15.32

43 Amy Catcheside(G)

E&E

20G

15.50

44 Florence Henderson(G)

K&P

15.55

45 Harry Reddick

HPPS

16.05

46 Hettie Arnfield(G)

K&P

16.15

47 Bella Knight(G)

HOL

16.20

48 Tia Mackay(G)

E&E

16.33

49 Paul McCormack

SRU

16.34

50 Sophie Bateup(G)

E&E

16.57

51 Max Bateup

E&E

16.58

52 Grace McMullan(G)

HWPS

17.08

53James Kennedy-Mason

SRU

17.17

54 Emma Scoble(G)

HWPS

17.35

55 Charlie West

HWPS

17.37

56 Jess Knight(G)

HOL

17.53

57 Sophie Aiden(G)

HWPS

18.40

58 Joel Attlee

HWPS

19.20

59 Hollie Hennessey(G)

HWPS

20.25

60 Isla Hibbard(G)

HWPS

20.41

Team - Match

U11

1 Kingston & Poly A

2,3,5,11

21

2 Epsom & Ewell A

1,4,6,15

26

3 Sutton Runners A

7,8,9,10

34

4 Hinchley Wood PS A

13,14,19,28

74

5 E&E B

16,17,23,24

80

6 Holland Sports A

12,18,20,34

84

7 SRU B

21.27.30.31

109

8 K&P B

22,26,35,37

120

9 E&E C

25,32,36,38

131

10 E&E D

39,43,48,50

180

11 Hurst Park PS A

29,45,2x61

196

12 Croydon

33,42,2x61

197

13 SRU C

41,49,53,61

204

14 HOL B

40,47,56,61

204

15 K&P C

44,46,2x61

212

16 HWPS B

52,54,55,57

218

17 E&E E

51,3x61

234

18 HWPS C

58,59,60,61

238

Individual Overall(after 2/4 matches)

Top Ten

U11

All 4 matches must be run

Boys

1 Drummond

1+1

2

2 Jones

2+3

5

3 Beltrao

5+2

7

4 Wilson

4+4

8

5 Rumble

8+5

13

6 James

6+8

14

7 Allan

9+9

18

8 McMullan

10+11

21

9 Hamilton

11+12

23

10= Chouls

12+16

28

10= Gordon

15+13

28

Girls

1 Bourne

1+1

2

2 Carradi

2+2

4

3 Newton E

3+4

7

4 Newton C

5+5

10

5 Kennedy S

8+9

17

5 Wakefield

9+8

17

7 Kennedy L

11+7

18

8 Gummer

14+10

24

9 Rose

16+12

28

10 Henderson

10+21

31

10 Mason

17+14

31

Team Overall(after 2/4 matches)

U11

1 K&P A

25+21

46

2 E&E A

26+26

52

3 SRU A

79+34

113

4 HWPS A

71+74

145

5 E&E B

69+80

149

6 K&P B

93+120

213

7 HOL

141+84

225

8 E&E C

97+131

228

9 E&E D

146+180

326

10 CRO

132+197

329

11 K&P C

168+212

380

12 HWPS B

171+218

389

13 E&E E

189+234

423

Under 13 Individual

M2

1 Ryan Galvin

SRU

1B

12.23

2 Mollie O'Sullivan(G)

K&P

1G

12.23

3 Alex Galvin

SRU

2B

12.24

4 Sam Shaw

K&P

3B

12.24

5 Freya Thompson(G)

TTT

2G

12.44

6 Angus Harrington

CRO

4B

12.52

7 Ben Paton

K&P

5B

13.02

8 Adam Gordon

E&E

6B

13.13

9 Finlay Hardwick

K&P

7B

13.16

10 Rebecca Keddie(G)

K&P

3G

13.29

11 Tom Knight

HOL

8B

13.37

12 Eoin Nestor

E&E

9B

13.41

13 Josh Watson

HOL

10B

13.49

14 Phillip Matthews

E&E

11B

14.18

15 Mica Powell(G)

K&P

4G

14.21

16 Henry Swan

E&E

12B

14.28

17 Abbie Burrett(G)

CRO

5G

14.49

18 Sophia Free(G)

K&P

6G

14.56

19 Kathryn Bartle(G)

K&P

7G

14.59

20 Fiona Wilson(G)

SRU

8G

15.24

21 Laura Howley(G)

E&E

9G

15.25

22 Mark McCormack

SRU

13B

15.27

23 Molly Tompsett(G)

CRO

10G

15.38

24 Emily Planetta-Paine(G)

E&E

11G

16.01

25 Eleanor Bartle(G)

K&P

12G

16.22

26 Eleanor Bibby(G)

K&P

13G

16.52

27 Ellie Howell(G)

SRU

14G

16.53

28 Chloe Turner(G)

SRU

15G

16.53

29 Jane Hasler(G)

HOL

16G

17.49

Team - Match

U13

1 K&P A

2,4,7,9

22

2 SRU A

1,3,20,22

46

3 E&E A

8,12,14,16

50

4 K&P B

10,15,18,19

62

5 CRO A

6,17,23,30

76

6 HOL A

11,13,29,30

83

7 Thames Turbo Tri

5,3x30

95

8 E&E B

21,24,2x30

105

9 K&P C

25,26,2x30

111

10 SRU B

27,28,2x30

115

Individual Overall(after 2/4 matches)

U13

All 4 matches to be run

Boys

1 Galvin R

2+1

3

2 Shaw

1+3

4

3 Harrington

3+4

7

4 Gordon

4+6

10

5 Paton

6+5

11

6 Hardwick

5+7

12

7 Knight

7+8

15

8 Matthews

12+11

23

9 McCormack

15+13

28

Girls

1 O'Sullivan

1+1

2

2 Thompson

2+2

4

3 Keddie

5+3

8

4 Burrett

7+5

12

5 Bartle K

8+7

15

6 Wilson

12+8

20

7 Bartle E

13+12

25

8 Planetta-Paine

15+11

26

Teams Overall

U13

1 K&P A

22+22

44

2 E&E A

46+50

96

3 SRU A

52+46

98

4 K&P B

59+62

121

5 CRO

81+76

157

6 TTT

68+95

163

7 HOL

112+83

195

8 K&P C

109+111

220

9 E&E B

122+105

227

10 SRU B

128+115

243

U15 Individual

M2

1 Nathan Inkester

SRU

1B

10.54

2 Neil Wellard

K&P

2B

11.01

3 Harry Reynolds

K&P

3B

11.07

4 Rob Spalding

CRO

4B

11.17

5 NS William Rady(U17)

HOL

-

11.34

6 Josh Knight

HOL

5B

11.40

7 Omar Harhara

CRO

6B

11.49

8 Josh Bartholomew

SRU

7B

11.50

9 Ben Barry

SRU

8B

12.03

10 Alex Gurteen

E&E

9B

12.07

11 James Rady

HOL

10B

12.18

12 Jack Ballard

SRU

11B

12.30

13 Daniel Houghton

SRU

12B

12.35

14 George King

K&P

13B

12.37

15 Joe Lavender

K&P

14B

12.46

16 Stevie Lawrence(G)U17

CRO

-

12.49

17 Lucie Fletcher(G)

K&P

1G

13.05

18 Emily Howe(G)

CRO

2G

13.15

19 Dane Lawrence

CRO

15B

13.17

20 Amaya Jones(G)

E&E

3G

13.18

21 Anna Zuurmond(G)

E&E

4G

13.29

22 Josie Kavanagh(G)

CRO

5G

13.57

23 Elle Butcher(G)

K&P

6G

13.59

24 Ellie Arnfield(G)

K&P

7G

14.25

25 Morgan Morrison(G)

E&E

8G

14.33

26 Atlanta Drummond(G)

CRO

9G

15.18

27 Oliver Savill

CRO

16B

15.25

28 Gaby James(G)

K&P

10G

15.53

29 William Patterson

SRU

17B

16.08

30 Emma Delamere(G)

E&E

11G

17.10

31 Tiana Davey(G)

E&E

12G

18.38

Teams Match

U15

1 SRU A

1,8,9,12

30

2 K&P A

2,3,14,15

34

3 CRO A

4,7,18,19

48

4 E&E A

10,20,21,25

76

5 HOL A

6,11,2x32

81

6 K&P B

17,23,24,28

92

7 SRU B

13,29,2x32

106

8 CRO B

22,26,27,32

107

9 E&E B

30,31,2x32

125

Individual Overall(2/4 matches)

U15

All matches must be run

Boys

1 Inkester

1+1

2

2 Wellard

3+2

5

3 Spalding

2+4

6

4 Reynolds

4+3

7

5 Knight

5+5

10

6 Harhara

6+6

12

7 Rady

7+10

17

7 Gurteen

8+9

17

9 Bartholomew

12+7

19

10 Ballard

9+11

20

Girls

1 Jones

1+3

4

1 Fletcher

3+1

4

3 Howe

5+2

7

4 Butcher

4+6

10

5 Kavanagh

7+5

12

6 Morrison

6+8

14

Adjusted from M1

7 Arnfield

9+7

16

8 James

12+10

22

9 Davey

13+12

25

Match Overall(2/4 matches)

U15

1 K&P A

38+34

72

2 SRU A

54+30

84

3 CRO A

38+48

86

4 E&E A

69+76

145

5 HOL A

78+81

159

6 K&P B

89+92

181

7 CRO B

106+107

213

8 SRU B

125+106

231

9 E&E B

131+125

256

Match organised by Sutton Runners for which many thanks.

Next fixture - Sunday February 24th 2013

E & O E

Amendments to DB

This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it

About

  • 1985

    Our Humble Beginnings

    We are one of the biggest and friendliest athletics clubs in London and compete across a huge array of leagues, events and championships and have athletes of literally all standards and ages and across all events.

  • Inclusion

    Whether you are an 8 year old novice, a senior international or a “more mature” athlete looking to get back into the sport – we can help you achieve your goals.

  • Coaches for All

    We cater for runners, jumpers, throwers and multi-eventers on the track, in the field, on the roads or over the country and are based at Kingsmeadow in Kingston-upon-Thames (KT1 3PB). We'll be very happy to help you with your sport – so please just get in touch and we'll do all we can to assist.

  • Be Part
    Of Our
    Story!

Our Amazing Team

Bilen Ahmet

Jack Petchey Coordinator

Camilla Thrush

Club General Secretary
Club Merchandise
Disability Co-ordinator
Database Data Controller
Development Team
Club Coaches

Chris Dack

Web Admin

Gareth Cook

NAL Men’s Field Captain
Surrey Coach Mentor – Hammer
Surrey Men’s Team Manager

Gillian Libretto

Membership Secretary
Competition Vest supplier

Les Hatton

Interim Chair

Pat Logan

Coaching Coordinator

Peter Shilling

Peter Shilling
President & UKA Technical Official

Richard Holt

Head Coach
Website Content Admin

 

Contact Us