id169-December 2004 Round-Up

Written by DB   

First known competitive results of the new Indoor season from K&P athletes came from the WSEH Open at Eton on the 4th - newly first claim Aussie,Peter Walsh,clocked 7.30&7.22 over 60m with Andy Gordon running 7.45&7.50,Mike May 8.73&8.66, and Harriet Lester 8.45 followed by 9.51 over 60 hurdles.

Also on the 4th,in conjunction with the annual Oxford v Cambridge fixture on Wimbledon Common,Andy Arbour ran in the Old Blues race,finishing a very creditable 12th.

The 5th was the 2nd Surrey Sportshall matches at Guildford Spectrum and Team Manager,Gillian Libretto,had encouraged a substantial turnout which saw K&P taking 2nd in all four competitions,with three 'B' teams in action,too,not least that of the U13 Girls where they were 5th,not far adrift of the A squad. Individually,Richard Smeaton took the top honours overall in the U13 Boys;Lucy Jones(2nd) & Charlie Kelly(9th) were in the U13 Girls frame;Josh Diffley(2nd),Tom Stottor(5th) & Neal Renfer(7th) made their presence felt at U15 Boys;with Mary Iheke(6th) & Roseanne Mackay(10th) showing highly at U15 Girls.Fuller results are on the Surrey website(www.surreyathletics.org.uk) & on the NB at Kingsmeadow.

On the 11th,a purely domestic field assembled for the Club Open 7 Miles,and,despite some moron attempting to divert the race by moving flags/tape,Ant Budarkiewicz was a clear winner of both the David Pool Trophy and of the Pat Wilks Award for the veterans handicap. He raced clear of the holder,Andy Arbour,with Graeme Horstead 3rd - full results were:

1 Ant Budarkiewicz(M45) 38.31;2 Andy Arbour 39.25;3 Graeme Horstead 46.37; 4 Dina Kalonji(U17) 48.58;5 Matthew Boddy(U20) 49.00;6 David Greenfield(M45) 50.04; 7 Graham Huntley(M50) 51.17;8 Matthew Hyett 53.20;9 Dave Gibbons(M50) 56.31; 10 Geoff Reed(M55) 56.41;11 Cashel Riordan(M55) 64.24.

Club Champs for David Pool Trophy - 1 Ant Budarkiewicz;2 Andy Arbour;3 Graeme Horstead.

Vets Handicap for Pat Wilks Trophy - 1 Ant Budarkiewicz;2 Graham Huntley;3 David Greenfield.

The next day,the 12th,Nicky Atkins again brought together a handy 19 runners for the second Downs League - the weather was less cheerful than the first match but,nonetheless,better than should be expected of the Downs.

Leading K&P performer in the Under 11 race was William Stottor in 7th with Germany in the shapes of Lukas Vogel & Nicolaj Schubert next in. In the Under 13s,Charlie Kelly again showed the boys the way home in 6th,followed by Edmund Croall & Jonathan Miller,whilst,in the Under 15s event,Tom Stottor was 2nd home ,with Michael Atkins & Tom Pavitt backing up.

The full results,including the latest team scores are as follows:-

DOWNS LEAGUE MATCH TWO 12th December 2004 Epsom Downs

Results U11 1 Will Mercer(Cro) 12.16;2 Joe Gott(St P) 12.36;3 Zak Dennington(Cro) 12.51; 4 Matt Proctor(Cro)12.55;5 Morgan Walters(St P) 13.11;6 David May(Cro)13.20; 7 William Stottor(K&P) 13.20;8 Max Caulfield(E&E) 13.38;9 Lukas Vogel(K&P)13.48; 10 Nicolaj Schubert(K&P) 13.58;11 Hazel Caulfield(E&E) 14.49;12 Harriet Preedy(K&P)14.57; 13 Ciara Denny(E&E) 15.02;14 David Harris(E&E) 15.11;15 Beccy Palfrey(St P) 15.13; 16 Charlotte Rutherford(St P) 15.14;17 Billy Cole(St P) 15.47;18 Jacob Dunham(E&E) 16.25; 19 Chloe Staplehurst(E&E) 16.36;20 Sophie Reimo(St P) 16.38;21 Daria Holden(K&P)18.06; 22 Paul Hogman(E&E) 18.11;23 Abbie Fitzgerald(E&E) 19.18;24 Katharine Walke(E&E); 25 Jodie Vaughan(E&E) 22.48.

Team:1 Croydon 12;2 Kingston & Poly 38;3 St Pauls Jun Sch 38;4 Epsom & Ewell 46; 5 E&E B 82;6 St Pauls B 89;7 K&P B 99;8 E&E C 101. Team after 2 matches: 1 Croydon(25+12) 37;2 St Pauls A(22+38) 60;3 Kingston & Poly A(32+38) 70; 4 Epsom & Ewell(71+46) 117;5 St Pauls B(64+89) 153;6 Kingston & Poly B(81+99) 180.

U13 1 Lawrence McSheen(E&E) 12.17;2 Rosie Clarke(E&E) 12.19;3 Jack Young(E&E) 12.40; 4 Stefan Richards(E&E) 12.53;5 Andrew Browning(E&E) 13.05;6 Charlotte Kelly(K&P) 13.07; 7 Edmund Croall(K&P) 13.32;8 Jonathan Miller(K&P) 13.39;9 Paul Cave(E&E) 13.42; 10 Jan-Dominik Vogel(K&P) 13.43;11 Molly Renfer(K&P) 15.32;12 Ross Harding(K&P) 16.00; 13 Francesca Currie(K&P) 16.03;14 Laura Patterson(E&E) 19.31;15 Hannah Gordon(E&E) 19.32.

Team: 1 Epsom & Ewell 10;Kingston & Poly 31;E&E B 43;K&P B 52. Team after two matches: 1 Epsom & Ewell A(15+10) 25; 2 Kingston & Poly A(30+31) 61; 3 E&E B(59+43) 102;4 K&P B(61+52) 113.

U15 1 Alex Jackson(E&E) 11.46;2 Tom Stottor(K&P) 11.56;3 Michael Atkins(K&P) 12.21; 4 Elliot Newton(E&E) 12.32;5 Sophie Cowper(Guest RSB) 12.47;6 Tom Pavitt(K&P) 13.23; 7 Ayrton Richards(E&E) 13.30;8 Alain Ashford(K&P) 13.33;9 Stephanie Pearce(K&P) 15.51; 10 Linda Randall(K&P) 16.35;11 Kelly Randall(K&P) 17.12.

Team: 1 Kingston & Poly A 19;Epsom & Ewell 24;K&P B 42. Team after two matches: 1 Epsom & Ewell(16+24) 40;2 Kingston & Poly A(41+19) 60; 3 K&P B(55+42) 97.

Next match - Sunday February 20 2005

Meanwhile,at the High Performance Centre in Sheffield on the 19th,M40 Vet Mike May posted his pb 400 indoors with a 64.26 clocking.

The following weekend,on Belgrave's course on Wimbledon Common,illness and commitment to the RonHill Surrey Classic the next day kept the numbers low for the South of Thames 7.5 miles Championships. Both Bob McDonough & Jamie McCullagh have been laid low with viruses(or is it virii!)recently and,though the latter started,he wisely called it a day after 2 of the 3 laps.Meanwhile,Ant Budarkiewicz,in his 45th year, continued to show good form ,working his way through to 30th & 5th vet(45.10) at the line,but only David Greenfield(142th-64.20) & Geoff Reed(144th-64.53) added to the K&P contribution and we failed to close in a team.

And,finally for 2004,four contested the 3rd and final race in David Denton's popular RonHill Surrey Classic 10ks,this one at Horton Country Park;Graeme Horstead took 47th(39.43) to place 23rd overall;Bob McDonough ran into 68th position & 1st M60(41.18);Graeme Huntley was 136th(45.55) for 73rd after the full 3 runs;and Liz Richardson finished 177th(49.30).

The same day,representing Tiffins S.,Tim Sagar took 4th in the U15 race in Reigate's annual Holly Run.

That's all,folks!!!! See you in 2005.

About

  • 1985

    Our Humble Beginnings

    We are one of the biggest and friendliest athletics clubs in London and compete across a huge array of leagues, events and championships and have athletes of literally all standards and ages and across all events.

  • Inclusion

    Whether you are an 8 year old novice, a senior international or a “more mature” athlete looking to get back into the sport – we can help you achieve your goals.

  • Coaches for All

    We cater for runners, jumpers, throwers and multi-eventers on the track, in the field, on the roads or over the country and are based at Kingsmeadow in Kingston-upon-Thames (KT1 3PB). We'll be very happy to help you with your sport – so please just get in touch and we'll do all we can to assist.

  • Be Part
    Of Our
    Story!

Our Amazing Team

Bilen Ahmet

Jack Petchey Coordinator

Camilla Thrush

Club General Secretary
Club Merchandise
Disability Co-ordinator
Database Data Controller
Development Team
Club Coaches

Chris Dack

Web Admin

Gareth Cook

NAL Men’s Field Captain
Surrey Coach Mentor – Hammer
Surrey Men’s Team Manager

Gillian Libretto

Membership Secretary
Competition Vest supplier

Les Hatton

Interim Chair

Pat Logan

Coaching Coordinator

Peter Shilling

Peter Shilling
President & UKA Technical Official

Richard Holt

Head Coach
Website Content Admin

 

Contact Us