id1803-Downs Cross Country League Match 3 Results

Written by Susanne Dietrich & Frank Schubert   

Downs Cross Country League 2015/16

Sponsored by Horton Dental Practice

Match 3, 21 February 2016

U11 Individual results

Position Name Club Gender Time

1 Miles Brown Holland Sp B 10:56

2 Joseph Hunt Holland Sp B 11:10

3 Archie Walters Holland Sp B 11:13

4 Fabian Hurst HHH B 11:17

5 Annabella Bailey HHH G 11:23

6 Brandan Morrell SLH B 11:33

7 Dan Levine CAS B 11:41

8 James Rates HHH B 11:47

9 Joe Lewis HHH B 11:50

10 Douglas Aikman Croydon B 11:51

11 Oscar Powney Holland Sp B 12:12

12 Adam Booth E&E B 12:14

13 Joe Barber E&E B 12:17

14 Christo Chilton HHH B 12:19

15 William Mann HHH B 12:28

16 Lewis Tagg Holland Sp B 12:30

17 Charlie White K&P B 12:31

18 Fin Jakeman E&E B 12:36

19 Jacob Hunt Holland Sp B 12:37

20 Nick Jones Holland Sp B 12:41

21 Samuel Hall K&P B 12:42

22 Forbes Margrave E&E B 12:50

23 Rory McKenzie E&E B 12:57

24 Daisy Parry K&P G 13:02

25 James Kennett CAS B 13:04

26 Henry Marshall Holland Sp G 13:22

27 Grace Fordham E&E G 13:27

28 Rosie Watts TTT G 13:31

29 Tyler Lloyd HHH B 13:35

30 Poppy Parry K&P G 13:41

31 Phoebe Walker E&E G 13:44

32 Riona Stockley E&E G 13:45

33 George Cooney HHH B 13:49

34 Jana Sethna-McIntosh Croydon G 13:51

35 Finnian Chang K&P B 13:53

36 Grace Cooney HHH G 14:15

37 Sophie Osborn E&E G 14:22

38 Holly Perks Croydon G 14:30

39 Zoe Double E&E G 15:24

40 Millie Collins-Smith HHH G 16:17

41 Isabel Sharp Holland Sp G 16:39

42 Phoebe Musgrove Holland Sp G 16:40

43 Eva Cerilli CAS G 17:41

44 Molly Garrett E&E G 18:32

45 Holly Sanders Croydon G 18:53

46 Joanna Harvey E&E G 19:14

47 Jemma Flack E&E G 20:03

48 Jasmine Musgrove Holland Sp G 20:50

U11 Boys positions after 3 matches (athletes have to compete in all four races to score)

Position Name Club Score

1 Miles Brown Holland Sp 10

2 Christo Chilton HHH 15

=3 Fabian Hurst HHH 18

=3 Dan Levine CAS 18

5 Adam Booth E&E 29

6 Joe Barber E&E 34

7 Brandan Morrell SLH 35

8 Douglas Aikman Croydon 38

9 Charlie White K&P 42

10 Nick Jones Holland Sp 56

11 James Kennett CAS 67

U11 Girls positions after 3 matches (athletes have to compete in all four races to score)

Position Name Club Score

1 Annabella Bailey HHH 3

2 Grace Fordham E&E 16

3 Riona Stockley E&E 17

4 Daisy Parry K&P 19

5 Jana Sethna-McIntosh Croydon 41

6 Holly Perks Croydon 42

7 Phoebe Musgrove Holland Sp 53

8 Eva Cerilli CAS 57

9 Jemma Flack E&E 63

U11 Team result

Position Team Score

1 Holland Sp A 17 1+2+3+11

2 HHH A 26 4+5+8+9

3 E&E A 65 12+13+18+22

4 Holland Sp B 81 16+19+20+26

5 HHH B 91 14+15+29+33

6 K&P A 92 17+21+24+30

7 E&E B 113 23+27+31+32

8 CAS A 124 7+25+43+49

9 Croydon 127 10+34+38+45

10 SLH A 153 6+49+49+49

11 E&E C 166 37+39+44+46

12 HHH C 174 36+40+49+49

13 TTT 175 28+49+49+49

14 Holland Sp C 180 41+42+48+49

15 K&P B 182 35+49+49+49

16 E&E D 194 47+49+49+49

U11 Team scores after 3 matches

Position Team Score

1 HHH A 80

2 E&E A 143

3 Holland Sp A 175

4 K&P A 262

5 CAS A 308

6 E&E B 344

7 SLH A 396

8 Croydon 421

9 K&P B 508

10 E&E C 509

U13 Individual results

Position Name Club Gender Time

1 Jayden Kennedy HHH B 11:24

2 Charlie Krammer HHH B 11:53

3 Jacob Harrison HHH B 12:01

4 Jack Dickson K&P B 12:02

5 Benjamin Harrison HHH B 12:03

6 Jacob Alley HHH B 12:07

7 Mack Downey K&P B 12:12

8 Oscar Voller Holland Sp B 12:15

9 Maisie Collis HHH G 12:18

10 Rosie Hammond HHH G 12:30

11 Jacob Solon HHH B 12:54

12 Olivia Thompson SLH G 12:58

13 Joe Levine CAS B 13:08

14 Callum Balme HHH B 13:09

15 Joe Lawrence SLH B 13:11

16 Iona Agius SLH G 13:14

17 Dillon Quirici Holland Sp B 13:26

18 Matteo Leforestier K&P B 13:29

19 Susannah Hirst HHH G 13:30

20 Kyra Sethna-McIntosh Croydon G 13:30

21 Poppy Craig McFeely HHH G 13:31

22 Layla Wilkinson HHH G 13:40

23 Lily Waldeck-Evans HHH G 13:42

24 Isobel Penniceard HHH G 13:48

25 Jago Green E&E B 14:01

26 Josh Bellamy K&P B 14:18

27 Benjamin Taplin K&P B 14:21

28 Beau Fackrell-Spinks Holland Sp B 14:22

29 Georgia Hope Sutton G 14:34

30 Louis Orlovac K&P B 14:37

31 Gemma Watts K&P G 14:38

32 Olly Furze E&E B 14:44

33 Alix Baccardax K&P G 14:47

34 Amelie Hartley SLH G 14:48

35 Freddie Crosby K&P B 14:58

36 Sebastian Chang K&P B 14:58

37 Ellie Hartley SLH G 15:47

38 Madeleine Smith-Londono HHH G 16:03

39 Tom Williams K&P B 16:08

40 Leanne Moore Croydon G 16:23

41 Esme Cerilli K&P G 17:20

42 Lily Cooney HHH G 17:23

43 Tilly Stevens-Cox HHH G 17:35

44 Teresa McAllister CAS G 19:26

U13 Boys positions after 3 matches (athletes have to compete in all four races to score)

Position Name Club Score

1 Jacob Harrison HHH 8

2 Jacob Alley HHH 15

3 Benjamin Harrison HHH 16

4 Oscar Voller Holland Sp 21

5 Mack Downey K&P 23

6 Jacob Solon HHH 24

7 Joe Levine CAS 34

8 Matteo Leforestier K&P 41

9 Josh Bellamy K&P 48

10 Beau Fackrell-Spinks Holland Sp 59

11 Sebastian Chang K&P 71

U13 Girls positions after 3 matches (athletes have to compete in all four races to score)

Position Name Club Score

=1 Kyra Sethna-McIntosh Croydon 13

=1 Poppy Craig McFeely HHH 13

3 Georgia Hope Sutton 25

4 Madeleine Smith-Londono HHH 34

5 Leanne Moore Croydon 39

6 Esme Cerilli K&P 45

7 Teresa McAllister CAS 52

U13 Team results

Position Team Score

1 HHH A 11 1+2+3+5

2 HHH B 36 6+9+10+11

3 K&P A 55 4+7+18+26

4 HHH C 76 14+19+21+22

5 SLH A 77 12+15+16+34

6 Holland Sp 98 8+17+28+45

7 K&P B 121 27+30+31+33

8 HHH D 127 23+24+38+42

9 E&E 147 25+32+45+45

10 CAS 147 13+44+45+45

11 Croydon 150 20+40+45+45

12 K&P C 151 35+36+39+41

13 Sutton 164 29+45+45+45

14 SLH B 172 37+45+45+45

15 HHH E 178 43+45+45+45

U13 Team scores after 3 matches

Position Team Score

1 HHH A 36

2 HHH B 122

3 K&P A 147

4 SLH A 223

5 Holland Sp 288

6 HHH C 308

7 K&P B 322

8 E&E 426

9 Croydon 431

10 CAS 436

11 K&P C 481

12 Sutton 499

U15 Individual results

Position Name Club Gender Time

1 Mohammed Ali HHH B 11:39

2 Jamie Krammer HHH B 11:46

3 Hugo Hewitt Holland Sports B 11:53

4 Eimear Griffin HHH G 12:16

5 Callum Hockley SLH B 12:21

6 Jordan O'Dongo Croydon B 12:29

7 Katie Balme HHH G 12:30

8 Ned Craddock HHH B 13:05

9 Kaya Wilks HHH G 13:13

10 Isobel Stockley E&E G 13:17

11 Daniel Roffey E&E B 13:21

12 Jessica Moore Croydon G 13:23

13 Neal Kesterton Croydon B 13:33

14 Jemima Hayward-Bhika HHH G 13:38

15 Kathryn Bartle K&P G 13:43

16 Annabel Hobday K&P G 13:59

17 Alex Chilton HHH B 14:22

18 Megan Driver Croydon G 14:34

19 Imogen Busa K&P G 14:38

20 Alice Banfield E&E G 14:50

21 Caleb Drummond Croydon B 14:50

22 Owen Cawood SLH B 15:06

23 Charlie Jeffrey K&P B 15:20

24 Sofia Di Carlo HHH G 15:31

25 Amy Catcheside E&E G 16:49

U15 Boys positions after 3 matches (athletes have to compete in all four races to score)

Position Name Club Score

1 Jamie Krammer HHH 7

2 Jordan O'Dongo Croydon 12

3 Daniel Roffey E&E 18

4 Alex Chilton HHH 23

5 Neal Kesterton Croydon 24

U15 Girls positions after 3 matches (athletes have to compete in all four races to score)

Position Name Club Score

1 Jemima Hayward-Bhika HHH 8

2 Jessica Moore Croydon 9

3 Kathryn Bartle K&P 15

4 Megan Driver Croydon 21

5 Amy Catcheside E&E 32

U15 Team results

Position Team Score

1 HHH A 14 1+2+4+7

2 HHH B 48 8+9+14+17

3 Croydon A 49 6+12+13+18

4 E&E A 66 10+11+20+25

5 SLH 67 4+11+26+26

6 K&P A 73 15+16+19+23

7 Holland Sports 81 3+26+26+26

8 Croydon B 99 21+26+26+26

9 HHH C 102 24+26+26+26

U15 Team scores after 3 matches

Position Team Score

1 HHH A 68

2 Croydon A 125

3 K&P A 146

4 E&E A 182

5 Croydon B 264

Susanne Dietrich & Frank Schubert

About

  • 1985

    Our Humble Beginnings

    We are one of the biggest and friendliest athletics clubs in London and compete across a huge array of leagues, events and championships and have athletes of literally all standards and ages and across all events.

  • Inclusion

    Whether you are an 8 year old novice, a senior international or a “more mature” athlete looking to get back into the sport – we can help you achieve your goals.

  • Coaches for All

    We cater for runners, jumpers, throwers and multi-eventers on the track, in the field, on the roads or over the country and are based at Kingsmeadow in Kingston-upon-Thames (KT1 3PB). We'll be very happy to help you with your sport – so please just get in touch and we'll do all we can to assist.

  • Be Part
    Of Our
    Story!

Our Amazing Team

Bilen Ahmet

Jack Petchey Coordinator

Camilla Thrush

Club General Secretary
Club Merchandise
Disability Co-ordinator
Database Data Controller
Development Team
Club Coaches

Chris Dack

Web Admin

Gareth Cook

NAL Men’s Field Captain
Surrey Coach Mentor – Hammer
Surrey Men’s Team Manager

Gillian Libretto

Membership Secretary
Competition Vest supplier

Les Hatton

Interim Chair

Pat Logan

Coaching Coordinator

Peter Shilling

Peter Shilling
President & UKA Technical Official

Richard Holt

Head Coach
Website Content Admin

 

Contact Us