id248-2005 K&P OPEN TOP TEN as at 20th June

Written by DB   

Latest lists - these EXCLUDE some n/s from Ebbisham(25/5),SCVAC Champs(12/6),SECTA Multis(19/6) and owt after 20th June,lad.

WOMEN

 

Any amendments to This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it @talk21.com

100m

 

 

12.8

Claire Stonestreet(U17)

12.98

Sarah Harris(U20)

13.1

Mary Iheke(U15)

13.4

Sarah Atkins(U17)

13.4

Bethany Wilkins(U17)

13.5

Harriet Lester(U15)

13.77

Roseanne Mackay(U15)

13.8

Lucy Jones(U15)

14.08

Amy Simmons(U17)

14.0

Emily Kneebone(U15)

200m

 

 

25.24

Dominique Blaize(U20)

26.1

Sarah Harris(U20)

26.36

Claire Stonestreet(U17)

26.4

Mary Iheke(U15)

26.97

Sarah Atkins(U17)

27.5

Bethany Wilkins(U17)

27.8

Roseanne Mackay(U15)

28.4

Amy Simmons(U17)

29.1

Emily Vine(U15)

29.3

Charlie Gale(U17)

400m

 

 

58.1

Sarah Harris(U20)

62.7

Rachel Burbridge

64.4

Dominique Blaize(U20)

68.7

Isabelle Hatton(U20)

68.16i

Dina Francis(V45)

69.7

Nicki Murphy(V45)

69.9

Jane Searle(V45)

72.95

Liz Richardson

74.6

Joan Trimble(V45)

77.5

Rhiannon Mehta(U17)

800m

 

 

2.22.8 Rachel Burbridge

2.36.8

Mary Iheke(U15)

2.37.7

Sarah Harris(U20)

2.38.1

Isobel Penney(U17)

2.38.4

Jane Searle(V45)

2.40.0

Josie Inverdale(U15)

2.44.06Dominique Blaize(U20)

2.48.0

Molly Renfer(U13)

2.51.6

Maddy Garner(U13)

2.53.8

Stephanie Pearce(U15)

1500m

 

5.16.0 Rachel Disley(V40)

5.17.4

Rachel Burbridge

5.22.4

Harriet Owens(U17)

5.29.1

Isobel Penney(U17)

5.31.7

Charlie Kelly(U15)

5.33.4

Josie Inverdale(U15)

5.46.0

Maddy Hardwick(U17)

6.01.4

Nicky Atkins(V40)

6.05.8

Eleanor Cannon(U15)

6.18.6

Kelly Randall(U15)

3000m

 

11.00.6 Rachel Burbridge

11.31.2

Rachel Disley(V40)

12.08.6

Alison Jones(V45)

12.25.6

Nicky Atkins(V40)

12.46.4

Debbie Raymond

5000m

 

21.04.3 Alison Jones(V45)

22.17.9

Nicky Atkins(V40)

Marathon

 

3.36.51 Catherine Reed

100m Hurdles

 

14.73

Dominique Blaize(U20)

19.3

Debbie Raymond

400m Hurdles

 

69.7 Sarah Harris(U20)

74.3

Rachel Burbridge

75.2

Lana Whatley(U20)

75.4

Isabelle Hatton(U20)

86.3

Debbie Raymond

High Jump

 

1.60 Dominique Blaize(U20)(1.76i)

1.45

Stephanie Pearce(U15)

1.40 Mary Iheke(U15)

1.40

Sarah Harris(U20)

1.34

Phoebe Haynes(U13)

1.30

Natalie Olivo(U17)

1.25

Liz Richardson

1.25

Gunhild Vogel(V35)

1.25

Sophie Longstone(U17)

1.25

Kelly Randall(U15)

1.25i

Harriet Lester(U15)

Long Jump

 

5.80

Dominique Blaize(U20)

4.87 Harriet Lester(U15)(4.98i)

4.63

Sasha Gordon(U20)

4.61

Claire Stonestreet(U17)

4.56

Emily Kneebone(U15)(4,62i)

4.49

Lucy Jones(U15)

4.39

Bethany Wilkins(U17)

4.22

Nicki Murphy(V45)

4.12

Chelsea Downs(U15)

4.09i

Roseanne Mackay(U15)

Triple Jump

 

11.10 Sasha Gordon(U20)

8.83

Debbie Raymond

8.67

Jess Ferman(U17)

8.60

Gunhild Vogel(V35)

8.55

Nicki Murphy(V45)

8.35

Amy Simmons(U17)

7.90

Dani Ayres(U17)

6.15

Mary Waddington(V55)

Pole Vault

 

2.10 Gunhild Vogel(V35)

1.70 Debbie Raymond

1.10

Clare Nelson(V40)

Shot(4k)

 

11.27

Dominique Blaize(U20)

10.83 Camilla Thrush(V35)(10.95i)

9.20

Jenny Davies(U17)

8.01

Isabelle Hatton(U20)

7.27

Amy Simmons(U17)

5.94

Natalie Olivo(U17)

3.81

Rhiannon Mehta(U17)

Discus(1k)

 

33.69 Camilla Thrush(V35)

25.46

Jenny Davies(U17)

22.58

Amy Simmons(U17)

18.30

Amy Dodd(U17)

18.19

Roseanne Mackay(U15)

15.12

Mary Waddington(V55)

14.38

Amy Trimble(U15)

13.97

Sarah Howgill(U17)

11.68

Laura Luxon(U15)

10.25

Rachel Moore(U15)

Javelin(600)

 

31.90

Dominique Blaize(U20)

28.32 Isabelle Hatton(U20)

27.66

Camilla Thrush(V35)

25.40

Natalie Olivo(U17)

25.14

Sasha Gordon(U20)

21.34

Abigail Gibbs(U15)

15.97

Jenny Davies(U17)

15.64

Clarissa Brierley(U15)

14.88

Amy Simmons(U17)

10.09

Amy Trimble(U15)

Hammer(4k)

 

36.82

Camilla Thrush(V35)

20.66 Amy Dodd(U17)

19.25 Mary Waddington(V55)

14.53 Clare Nelson(V40)

Heptathlon

 

4823pts

Dominique Blaize(U20)

MEN

 

 

100m

 

 

10.97 Victor Nwagbara

11.22

Peter Walsh

 

11.31

Andre Nembhard

11.6

Rugare Mabika

11.68

Draco Mkpa

 

11.71

Emmanuel Olukoya

11.8

Luke Wheeler(U17)

12.0

Chris Hall(U17)

12.03

Josh Diffley(U17)

12.1

Pat Logan(V40)

12.1

Alex Hatherley(U20)

12.1

Jamie Solomon(U17)

12.12

Simon Grier

 

12.16

Edward Pilkington(U15)

200m

 

 

22.0 Victor Nwagbara

22.73

Peter Walsh

 

23.3

Rugare Mabika

23.4

Draco Mkpa

 

23.5

James Heptonstall

23.7

Luke Wheeler(U17)

23.7

Emmanuel Olukoya

23.9

Chris Hall(U17)

24.28

Josh Diffley(U17)

24.6

Simon Grier

 

400m

 

 

50.6 Draco Mkpa

 

52.0

Jamie McCullagh

52.4

Craig Price(U20)

53.0

Simon Grier(52.31i)

54.1

Owen Lewis

 

55.2

Peter Walsh

 

55.5

Hasanka Fonseka(U15)

57.4

Prathamesh Kaneri(U17)

58.2

Edward Pilkington(U15)

58.38

Josh Perella(U15)

800m

 

 

1.50.50Jamie McCullagh

1.54.55Craig Price(U20)

2.08.3

Humphrey Waddington(U20)

2.19.5

Tom Stottor(U17)

2.20.7

Ross Shaddick

 

2.21.9

David Bell(V40)

2.25.2

Aljosa Isakovic(U15)

2.25.6

John Ratcliff(V50)

2.27.28Sam Turner(U15)

2.28.6

Edmund Croall(U15)

1500m

 

4.02.3 Jamie McCullagh

4.09.08Craig Price(U20)

4.35.6

Mike Maranzano

4.36.1

Ant Budarkiewicz(V45)

4.38.2

Humphrey Waddington(U20)

4.38.32Ross Shaddick

 

4.47.6

David Bell(V40)

4.48.8

Peter Wilkins

 

5.15.0

John Ratcliff(V50)

5.21.0

Edmund Croall(U15)

5000m

 

16.35.1 Mark Reed

16.58.3

Ross Shaddick

 

17.14.2

Ant Budarkiewicz(V45)

18.57.3

Bob McDonough(V60)

19.14.9

Peter Wilkins

 

20.20.7

Steve Instone(V50)

21.22.0

Phil Naldrett(V50)

25.00.9

Geoff Reed(V60)

Marathon

 

2.58.19 Ross Shaddick

3.31.21

Bob McDonough(V60)

3.34.38

Michael Huntley(U20)

3.36.01

Graeme Horstead

3.58.15

Graham Huntley(V50)

4.41.55

Bob Frith(V60)

110m Hurdles

 

16.2 Mark Roberts

 

17.9

Humphrey Waddington(U20)

20.7

Nic Owen

 

400m Hurdles

 

58.3

Humphrey Waddington(U20)

60.2 Mark Roberts

 

62.7

Mike Maranzano

69.3

Ross Shaddick

 

3000m Steeplechase

 

10.03.9 Mike Maranzano

10.18.0

Andy Arbour

 

High Jump

 

1.83 Matthew Field(U17)

1.80

Prathamesh Kaneri(U17)

1.70

Mark Roberts

 

1.70

Owen Lewis

 

1.65

Humphrey Waddington(U20)

1.60

Jonathan Middleditch

1.60

Jasper Skinner(U15)

1.50

Nic Owen

 

1.47

Ross Shaddick

 

1.45

Richard Smeaton(U15)

Pole Vault

 

3.60 Mark Roberts

 

3.30 Nic Owen

 

2.80

Maurice Joyce(V60)

2.20

Jan-Dominik Vogel(U15)

2.10

Gordon Lester(U15)

2.00

Robin Shaw(V40)

1.50i

Lukas Vogel(U13)

1.50i

Ross Harding(U13)

1.40

John Ratcliff(V50)

1.20

Humphrey Waddington(U20)

Long Jump

 

6.75 James Heptonstall(6.84w)

6.32

Humphrey Waddington(U20)

6.05

Chris Hall(U17)

5.98

Josh Diffley(U17)

5.92

Mark Roberts

 

5.78i

Matthew Field(U17)

5.66

Hasanka Fonseka(U15)

5.45

James Carroll(U17)(5.65i)

5.45

Prathamesh Kaneri(U17)

5.43

Luke Wheeler(U17)

Triple Jump

 

13.23 James Heptonstall(13.58i)

12.79

Josh Diffley(U17)(12.82i)

11.97

Humphrey Waddington(U20)

11.58i

James Carroll(U17)

11.57

Matthew Field(U17)

10.49

Tim Sagar(U17)

9.83

John Ratcliff(V50)

9.53

Jonathan Middleditch

9.48

Sam Turner(U15)

9.11

Tom Palgrave(U15)

Shot(7.26k)

 

15.23 Kyle Stevens(15.25i)

14.51

Nic Owen

 

11.55

Gareth Cook

 

8.60

Roger Bartlett(V60)

8.42

Jonathan Middleditch

6.92

Humphrey Waddington(U20)

6.11

Robin Shaw(V40)

5.95

Ross Shaddick

 

Discus(2k)

 

41.02 Felix Hatton

 

40.07

Nic Owen

 

39.90

Gareth Cook

 

34.80

Kyle Stevens

 

21.84

Jonathan Middleditch

21.51

Humphrey Waddington(U20)

21.15

Robin Shaw(V40)

Hammer(7.26k)

 

56.95 Gareth Cook

 

53.20 Kyle Stevens

 

33.50 Robert Smith(U20)

12.88

Robin Shaw(V40)

12.37

Jonathan Middleditch

Javelin(800)

 

61.75 Felix Hatton

 

48.48

Mark Roberts

 

47.94

Jonathan Middleditch

45.90

Humphrey Waddington(U20)

34.63

Andy Gordon

 

30.86

Roger Bartlett(V60)

9.58

Mike May(V40)

ERRORS AND OMISSIONS EXCEPTEDTED

About

  • 1985

    Our Humble Beginnings

    We are one of the biggest and friendliest athletics clubs in London and compete across a huge array of leagues, events and championships and have athletes of literally all standards and ages and across all events.

  • Inclusion

    Whether you are an 8 year old novice, a senior international or a “more mature” athlete looking to get back into the sport – we can help you achieve your goals.

  • Coaches for All

    We cater for runners, jumpers, throwers and multi-eventers on the track, in the field, on the roads or over the country and are based at Kingsmeadow in Kingston-upon-Thames (KT1 3PB). We'll be very happy to help you with your sport – so please just get in touch and we'll do all we can to assist.

  • Be Part
    Of Our
    Story!

Our Amazing Team

Bilen Ahmet

Jack Petchey Coordinator

Camilla Thrush

Club General Secretary
Club Merchandise
Disability Co-ordinator
Database Data Controller
Development Team
Club Coaches

Chris Dack

Web Admin

Gareth Cook

NAL Men’s Field Captain
Surrey Coach Mentor – Hammer
Surrey Men’s Team Manager

Gillian Libretto

Membership Secretary
Competition Vest supplier

Les Hatton

Interim Chair

Pat Logan

Coaching Coordinator

Peter Shilling

Peter Shilling
President & UKA Technical Official

Richard Holt

Head Coach
Website Content Admin

 

Contact Us