id373-Kingston AC & Polytechnic Harriers Open 19th March 2006 Field Results

Written by DB   

Some minor amendments made 19.50hrs 22/3/06. Medals were awarded to the first 3 Boys and Girls in each event in the U11/U13/U15/U17 events. If you were unable to collect your medal or were unaware you had won one,please click CONTACT US via the Main Menu. Apols for delay - server failed.

-->

High Jump U11 Boys

1 Alex Mackinder

Rokeby Sch

1.05

2 Tom Hage

Rokeby Sch

1.00

3 Niall Tsivanidis

Rokeby Sch

1.00

Michael Christov K&P No ht

High Jump U13 Boys

1 George Wilkins

K&P

1.35

2 Aidan Fahey

K&P

1.15

High Jump U15 Boys

1 Oliver Quintin-Archard

Rokeby Sch

1.30

High Jump U17 Men

1 Prathamesh Kaneri

K&P

1.75

High Jump U15 Girls

1 Phoebe Haynes

K&P

1.40

High Jump U17 Women

1 Rosie Marino

Walton

1.45

Long Jump U11 Boys

1 William Van Klaveren

Rokeby Sch

3.47

2 Matthew Broderick

K&P

3.27

3 Max Cooper

Rokeby Sch

3.23

4 Nikolay Schubert

K&P

3.16

5 Robert Richards

HW

3.00

6 Tom Hage

Rokeby Sch

2.98

7 Sujit Naha

Rokeby Sch

2.80

8 Niall Tsivanidis

Rokeby Sch

2.67

Long Jump U13 Boys

1 George Wilkins

K&P

4.08

2 Aidan Fahey

K&P

3.87

3 Tom Brandon

Rokeby Sch

3.74

4 Asher Nelson

K&P

3.31

Long Jump U15 Boys

1 Gordon Lester

K&P

4.67

2 Enes Ongoren

K&P

4.19

3 Alex Doe

K&P

3.71

Long Jump U17 Men

1 Josh Diffley

K&P

6.13

2 Cale Edmunds

U/A

5.98

3 Troy Harris

HHH

5.34

4 Neal Renfer

K&P

4.94

Long Jump U20 Men

1 Christopher Hall

K&P

6.07

Long Jump SM/Vet Men

1 Tomide Isinkaye

Enfield & Haringey

6.20

2 Ben Adcock

City of Portsmouth

5.95

3 Sean Akinsola

Hillingdon

5.93

4 Ian Frankish

E&E

5.42

5 Frank Schubert(M40)

K&P

4.54

Long Jump U11 Girls

1 Kerstin Watts

Bridgend

3.51

2 Anna Hage

K&P

3.09

Long Jump U13 Girls

1 Claudia Noakes

K&P

3.83

2 Rachel Robinson

HHH

3.76

3 Victoria Douglas

K&P

3.74

4 Soracha Healy

K&P

3.64

5 Philippa Allcock

K&P

3.51

6 Daria Holden

K&P

3.12

7 Amanda Paish

K&P

2.60

Long Jump U15 Girls

1 Amelia Richards

HW

4.64

2 Caleisha Cole

S&D

4.18

3 Sarah Phelps

WSEH

4.07

4 Molly Renfer

K&P

3.83

5 Amy Ellis

K&P

3.81

6 Rosa Williams

HHH

3.42

7 Katja Schlerf

K&P

3.06

Long Jump U17 Women

1 Roseanne Mackay

K&P

4.52

2 Emily Barnard

S&D

4.34

3 Emily Kneebone

K&P

4.23

4 Anna Schlerf

K&P

4.07

5 Mary Iheke

K&P

3.96

6 Emma Williams

Bridgend

3.76

Long Jump U20 Women

1 Kimberley Morgan

Bridgend

4.65

Shot U13 Girls

1 Carla Letheby

Walton

6.97

Shot U15 Girls

1 Amelia Richards

HW

6.98

Shot U17 Women

1 Jo Rowland

Crawley

8.50

Shot U20 Women

1 Briony Phillips

HHH

10.97

Shot Sen Women

1 Eleanor Gatrell

Woking

14.94

Shot U13 Boys

1 Tom Brandon

Rokeby Sch

8.28

Shot U15 Boys

1 Jake Budd

K&P

8.42

Shot U17 Men

1 Prathamesh Kaneri

K&P

10.52

Shot Sen Men/Vets(all 7.26k)

1 Kyle Stevens

K&P

15.34

2 Roger Bartlett(M65)

K&P

8.60

3 Paul Williams(M50)

Kent AC

5.80

Discus U13 Girls

1 Carla Letheby

Walton

18.34

Discus U15 Girls

1 Amelia Magouber

DMV

20.77

2 Natalie Ellis

U/A

17.23

3 Ciara Blake

K&P

13.33

Discus U20 Women

1 Briony Phillips

HHH

36.54

2 Makeda Quamina

HHH

31.14

3 Vickie Taylor

Havering M

21.15

Discus U20 Men

1 Chris Scott

G&G

45.53

Discus Sen Men

1 Chris Griffith

E&E

24.08

Discus Vet Men

1 Chris Melluish(M60)

Cambridge H

33.99

2 John Stow(M50)

Eastern Vets

20.39

Hammer U17 Women

1 Donna Kent

Bexley

41.05

2 Nasya Harvey

WSEH

28.41

3 Gianni Harvey

WSEH

23.78

Hammer U20 Women

1 Vickie Taylor

Havering M

25.76

Hammer Sen Women

1 Sarah Etherton

Bexley

33.74

Hammer Vet Women

1 Mary Waddington(W55)

K&P

22.29

Hammer U20 Men

1 Chris Scott

G&G

49.14

2 Rob Smith

K&P

43.84

Hammer Sen Men

1 Paul Farley

Isle of Wight

46.19

2 Gary Jennings

Banbury

40.07

3 Bernard Jongejan

K&P

31.90

4 Chris Griffith

E&E

20.45

Hammer Vet Men

1 Chris Melluish(M60)

Cambridge H

46.79

2 John Stow(M50)

Eastern Vets

19.84

Javelin U13 Girls

1 Carla Letheby

Walton

18.66

2 Amy Tidball

Bridgend

17.08

3 Daria Holden

K&P

11.74

Javelin U17 Women

1 Jo Rowland

Crawley

29.14

Javelin U20 Women

1 Jade Dodd

HHH

37.67

2 Briony Phillips

HHH

32.42

3 Sarah Page

Bexley

30.79

Javelin Sen Women

1 Anne O'Donnell

WSEH

31.50

Javelin U13 Boys

1 Tom Brandon

Rokeby Sch

29.21

2 Asher Nelson

K&P

23.04

Javelin U15 Boys

1 Georgie Bean

Havering M

46.05

2 William Trimble

K&P

36.98

3 Johnny Fairclough

HHH

36.55

Javelin U17 Men

1 Daniel Pembroke

WSEH

56.75

2 Bonnie Buwembo

Havering M

54.83

3 Craig Lacey

Cambridge H

32.14

Javelin Sen Men/Vet Men(all 800)

1 James Everard

Belgrave

62.97

2 Felix Hatton

K&P

61.37

3 Chris Dack

K&P

52.33

4 Sam Harrison

Havering M

51.63

5 Jonathan Middleditch

K&P

49.92

6 Geoff Van Klaveren(M45)

HW

37.47

7 Ian Frankish

E&E

37.44

8 Roger Bartlett(M65)

K&P

32.72

9 Adam McCarthy

Walton

28.10

About

  • 1985

    Our Humble Beginnings

    We are one of the biggest and friendliest athletics clubs in London and compete across a huge array of leagues, events and championships and have athletes of literally all standards and ages and across all events.

  • Inclusion

    Whether you are an 8 year old novice, a senior international or a “more mature” athlete looking to get back into the sport – we can help you achieve your goals.

  • Coaches for All

    We cater for runners, jumpers, throwers and multi-eventers on the track, in the field, on the roads or over the country and are based at Kingsmeadow in Kingston-upon-Thames (KT1 3PB). We'll be very happy to help you with your sport – so please just get in touch and we'll do all we can to assist.

  • Be Part
    Of Our
    Story!

Our Amazing Team

Bilen Ahmet

Jack Petchey Coordinator

Camilla Thrush

Club General Secretary
Club Merchandise
Disability Co-ordinator
Database Data Controller
Development Team
Club Coaches

Chris Dack

Web Admin

Gareth Cook

NAL Men’s Field Captain
Surrey Coach Mentor – Hammer
Surrey Men’s Team Manager

Gillian Libretto

Membership Secretary
Competition Vest supplier

Les Hatton

Interim Chair

Pat Logan

Coaching Coordinator

Peter Shilling

Peter Shilling
President & UKA Technical Official

Richard Holt

Head Coach
Website Content Admin

 

Contact Us