id423-2006 K&P OPEN TOP TEN as at June 15th

Written by DB   

Herewith first edition

Women

100m

12.74

Dominique Blaize(U20)

12.86

Mary Iheke(U17)

13.0

Sarah Harris(U20)

13.20

Roseanne Mackay(U17)

13.32

Claire Stonestreet(U20)

13.6

Emily Kneebone(U17)

13.6

Lucy Jones(U15)

13.77

Charlotte Ambidge(U15)

13.7

Soracha Healy(U13)

13.9

Amy Simmons(U17)

200m

25.19

Dominique Blaize(U20)

26.0

Mary Iheke(U17)

26.19

Sarah Harris(U20)

26.6

Roseanne Mackay(U17)

27.35

Claire Stonestreet(U20)

27.8

Lucy Jones(U15)

27.8

Soracha Healy(U13)

28.6

Emily Kneebone(U17)

29.5

Amy Simmons(U17)

29.6

Rachel Burbridge

400m

58.04

Sarah Harris(U20)

60.8

Mary Iheke(U17)

63.8

Rachel Burbridge

71.8

Jane Searle(W45)

72.6

Debbie Raymond

73.7

Barbara Mueller

75.2

Rachel Disley(W40)

800m

2.25.2

Rachel Burbridge

2.33.?

Isobel Penney(U17)

2.36.1

Molly Renfer(U15)

2.38.0

Rachel Disley(W40)

2.39.38

Dominique Blaize(U20)

2.40.7

Maddy Garner(U15)

2.42.83

Josie Inverdale(U15)

2.42.?

Maddy Hardwick(U17)

2.47.1

Jane Searle(W45)

2.49.3

Debbie Raymond

1500m

4.56.3

Rachel Burbridge

5.16.2

Molly Renfer(U15)

5.21.3

Rachel Disley(W40)

5.25.3

Maddy Garner(U15)

5.27.6

Stephanie Espinosa(U15)

5.30.05

Josie Inverdale(U15)

5.43.2

Ellie Cannon(U15)

5.57.9

Nicky Atkins(W40)

5.59.6

Alison Jones(W45)

6.05.1

Debbie Raymond

3000m

10.58.8

Rachel Burbridge

11.05.6

Rachel Disley(W40)

11.59.6

Nicky Atkins(W40)

12.15.7

Alison Jones(W45)

100m Hdls

14.63

Dominique Blaize(U20)(14.43i)

17.8

Harriet Lester(U17)

19.9

Debbie Raymond

400m Hdls

70.4

Rachel Burbridge

78.2

Debbie Raymond

78.72

Harriet Lester(U17)

79.24

Roseanne Mackay(U17)

High Jump

1.69

Dominique Blaize(U20)(1.75i)

1.45

Phoebe Haynes(U15)

1.43

Stephanie Pearce(U17)

1.40

Sasha Gordon(U20)

1.40

Mary Iheke(U17)

1.40

Maddy Garner(U15)

1.30

Harriet Lester(U17)

1.25

Rachel Burbridge

1.20

Amy Simmons(U17)

1.20

Lucy Clacher(U13)

1.20

Alice Simmons(U13)

Pole Vault

2.30

Lauren Horner(U17)

2.00

Debbie Raymond

1.80

Joelle Horner(U17)

1.60

Phoebe Haynes(U15)

1.10

Sasha Gordon(U20)

Long Jump

5.93

Dominique Blaize(U20)

5.04

Sasha Gordon(U20)

5.00

Harriet Lester(U17)

4.76

Emily Kneebone(U17)

4.74

Lucy Jones(U15)

4.60

Mary Iheke(U17)

4.57

Chyna Vincent(U20)

4.52

Roseanne Mackay(U17)

4.22

Nicki Murphy(W45)

4.19

Victoria Douglas(U13)

Triple Jump

11.30

Liz Patrick

9.93

Roseanne Mackay(U17)

9.52

Chyna Vincent(U20)

9.30

Joelle Horner(U17)

8.32

Linda Randall(U17)

8.29

Debbie Raymond

8.17

Jessica Ferman(U17)

8.05

Amy Simmons(U17)

6.92

Camilla Thrush(W35)

Shot(4k)

11.98

Dominique Blaize(U20)

10.70

Camilla Thrush(W35)

9.25

Jenny Davies(U20)

8.00

Amy Simmons(U17)

7.30

Amy Trimble(U17)

6.85

Laura Luxon(U17)

6.78

Clarissa Brierley(U17)

6.52

Harriet Lester(U17)

5.67

Anna Schlerf(U17)

5.20

Lucy Clacher(U13)

Discus(1k)

34.12

Camilla Thrush(W35)

26.15

Amy Simmons(U17)

25.19

Jenny Davies(U20)

21.04

Natalie Ellis(U15)

19.66

Mary Iheke(U17)

17.25

Roseanne Mackay(U17)

17.14

Sasha Gordon(U20)

16.71

Lauren Horner(U17)

13.89

Seren Bresner(U15)

13.53

Soraya Dunsford(U15)

Hammer(4k)

39.56

Camilla Thrush(W35)

20.18

Mary Waddington(W55)

18.80

Laura Luxon(U17)

18.64

Amy Simmons(U17)

17.33

Clarissa Brierley(U17)

16.05

Chyna Vincent(U20)

15.42

Sarah Howgill(U17)

Javelin

30.86

Dominique Blaize(U20)

26.92

Camilla Thrush(W35)

25.25

Natalie Olivo(U17)

24.66

Charlie Gale(U20)

21.89

Sasha Gordon(U20)

19.75

Joelle Horner(U17)

16.64

Clarissa Brierley(U17)

13.71

Ellie Cannon(U15)

13.58

Harriet Lester(U17)

13.18

Francesca Currie(U15)

Heptathlon

5164pts

Dominique Blaize(U20)

Men

100m

11.01

Victor Nwagbara

11.14

Andre Nembhard

11.15

James Heptonstall

11.66

Chris Hall(U20)

11.81

Josh Diffley(U17)

11.8

Draco Mkpa

11.8

Fela Bankole

11.9

Pat Logan(M45)

12.09

Oore Sokoya(U17)

12.2

Alex Hatherley(U20)

200m

22.16

Victor Nwagbara

22.8

James Heptonstall

23.4

Matthew Field(U20)

23.50

Adam Bellis

23.6

Draco Mkpa

23.8

Chris Hall(U20)

23.9

Andre Nembhard

24.1

Pat Logan(M45)

24.32

James Moroney

24.3

Simon Grier

400m

50.16

Jamie McCullagh

51.0

Adam Bellis

51.78

James Moroney

54.4

Owen Lewis

54.65

Richard Smeaton(U15)

54.9

Ron Taylor(U20)

55.1

Tim Sagar(U17)

55.4

Craig Price(U20)

55.5

Simon Grier

56.1

Alex Thomas(U20)

800m

1.51.87

Jamie McCullagh

2.00.74

Craig Price(U20)

2.02.1

Alex Thomas(U20)

2.06.5

Ron Taylor(U20)

2.08.8

Ross Shaddick

2.10.61

Michael Huntley(U20)

2.12.32

Owen Lewis

2.17.3

Aljosa Isakovic(u17)

2.21.54

Edmund Croall(U15)

2.22.4

Enes Ongoren(U15)

1500m

4.16.5

Martin Marshall HCA

4.19.85

Ron Taylor(U20)

4.24.30

Alex Thomas(U20)

4.29.3

Ross Shaddick

4.39.?

Ralph Street(U17)

4.40.6

Ant Budarkiewicz(M45)

4.55.7

David Bell(M40)

4.58.6

Edmund Croall(U15)

5.13.0

James Williams(U15)

5.15.9

Patrick Tebble(U15)

5000m

16.30.8

Mark Reed

17.13.0

Ross Shaddick

17.22.5

Ron Taylor(U20)

18.25.71

Mike Maranzano

18.39.5

Peter Wilkins

110m Hdls

16.3

Dave Taylor HCA

16.34

Mark Roberts

19.89

Nic Owen

400m Hdls

53.4

Toby Ulm HCA

63.7

Mike Maranzano

67.6

Ross Shaddick

3000m St

10.09.8

Andy Arbour

10.37.1

Mike Maranzano

11.18.0

Ross Shaddick

High Jump

1.85

Prath Kaneri(U17)

1.75

Matt Field(U20)

1.70

Humphrey Waddington(U20)

1.65

Chris Dack HCA

1.60

Mark Roberts

1.60

Ryan Clancy(U15)

1.50

Owen Lewis

1.45

Matthew Clements(U15)

1.45

Richard Smeaton(U15)

1.40

Fario Marismari(M40)

1.40

Adam Wicks(U15)

Pole Vault

3.40

Mark Roberts

3.00

Nic Owen

2.80

Gordon Lester(U15)

2.70

Maurice Joyce(M60)

2.70

Fario Marismari(M40)

1.20

Humphrey Waddington(U20)

1.10

Robin Shaw(M40)

Long Jump

6.91

James Heptonstall

6.75

Humphrey Waddington(U20)

6.22

Chris Hall(U20)

6.13

Josh Diffley)U17)

5.73

Hasanka Fonseka(U17)

5.32

Oore Sokoya(U17)

5.31

Neal Renfer(U17)

5.12

Tim Sagar(U17)

4.99

Daniel Fabregas(U15)

4.84

Aurelien Zonzolo(U15)

Triple Jump

13.47

Humphrey Waddington(U20)

13.29

James Heptonstall

12.44

Fela Bankole

11.41

Chris Hall(U20)

11.16

Malek Murison(U15)

9.55

John Simmons(M50)

9.52

Adam Wicks(U15)

9.46

Matt Clements(U15)

8.23

George Field(U15)

7.35

Robin Shaw(M40)

Shot(7.26k)

15.34

Kyle Stevens

14.54

Nic Owen

10.93

Gareth Cook

10.27

Rob Smith(U20)

9.05

Roger Bartlett(M65)

7.85

Humphrey Waddington(U20

6.87

Maurice Joyce(M60)

6.57

Robin Shaw(M40)

Discus(2k)

40.25

Nic Owen

40.05

Felix Hatton

25.82

Fario Marismari(M40)

23.96

Humphrey Waddington(U20)

21.83

Les Hatton(M55)

19.95

Roger Bartlett(M65)

19.32

Robin Shaw(M40)

Hammer(7.26k)

56.38

Gareth Cook

49.62

Kyle Stevens

40.90

Rob Smith(U20)

36.21

Nic Owen

31.90

Bernhard Jongejan

18.89

Humphrey Waddington(U20)

14.05

Robin Shaw(M40)

Javelin(800)

64.02

Felix Hatton

54.65

Chris Dack HCA

46.62

Jonathan Middleditch

42.31

Humphrey Waddington(U20)

38.49

Bernhard Jongejan

35.90

Geoff van Klaveren(M45)

33.32

Roger Bartlett(M65)

About

  • 1985

    Our Humble Beginnings

    We are one of the biggest and friendliest athletics clubs in London and compete across a huge array of leagues, events and championships and have athletes of literally all standards and ages and across all events.

  • Inclusion

    Whether you are an 8 year old novice, a senior international or a “more mature” athlete looking to get back into the sport – we can help you achieve your goals.

  • Coaches for All

    We cater for runners, jumpers, throwers and multi-eventers on the track, in the field, on the roads or over the country and are based at Kingsmeadow in Kingston-upon-Thames (KT1 3PB). We'll be very happy to help you with your sport – so please just get in touch and we'll do all we can to assist.

  • Be Part
    Of Our
    Story!

Our Amazing Team

Bilen Ahmet

Jack Petchey Coordinator

Camilla Thrush

Club General Secretary
Club Merchandise
Disability Co-ordinator
Database Data Controller
Development Team
Club Coaches

Chris Dack

Web Admin

Gareth Cook

NAL Men’s Field Captain
Surrey Coach Mentor – Hammer
Surrey Men’s Team Manager

Gillian Libretto

Membership Secretary
Competition Vest supplier

Les Hatton

Interim Chair

Pat Logan

Coaching Coordinator

Peter Shilling

Peter Shilling
President & UKA Technical Official

Richard Holt

Head Coach
Website Content Admin

 

Contact Us