id433-Ebbisham League M3 Kingston July 2nd 2006 Results

Written by DB   

Results herewith

Division One

U13 100A

1 K Njoya

HHH

13.1

2 J Costa

HW

13.4

3 E S-Richards

CRO

13.4

4 M Ryan

E&E

14.3

5 H Cobb

Wal

14.5

6 A Fahey

K&P

14.9

U13 100B

1 S Caldwell

HHH

14.0

2 J Russell

HW

14.1

3 - Ejiro

CRO

14.3

4 J Field

K&P

15.1

U13 200A

1 B Ashby

HHH

27.4

2 J Costa

HW

27.8

3 F Rafi

CRO

29.8

4 J Burke

K&P

29.9

5 H Cobb

Wal

30.8

6 A Burt

E&E

33.0

U13 200B

1 T Johnson

HHH

28.7

2 J Russell

HW

30.2

3 L Dennelly

E&E

31.0

4 M Plackett

CRO

31.3

5 N Logan

K&P

33.6

U13 400A only

1 J Gussington

E&E

70.5

2 M Prentice

HHH

71.1

3 A Stanley

HW

72.8

4 M Plackett

CRO

73.6

5 N Schubert

K&P

76.5

U13 800A

1 E Saywell

HW

2.32.6

2 - Emmanuel

HHH

2.44.2

3 C Stephens

E&E

2.49.8

4 O Garner

K&P

2.50.4

5 Z Morgan

CRO

3.15.3

U13 800B

1 T Mulindwa

HHH

2.47.6

2 N Schubert

K&P

2.52.7

3 J Farquarson

E&E

3.04.0

4 D Stables

HW

3.15.3

U13 1500A

1 M Prentice

HHH

5.16.7

2 M Murray

E&E

5.21.7

3 M Plackett

CRO

5.39.7

4 R Bird

HW

5.43.8

U13 1500B

1 M Caulfield

E&E

5.50.7

U13 80m HdlsA

1 G Wilkins

K&P

14.8

2 L Dennelly

E&E

15.9

3 E Saywell

HW

16.0

4 Z Morgan

CRO

17.0

5 C Thomas-Smith

HHH

17.6

U13 80m Hdls B

1 D Fitzpatrick

K&P

14.6

2 L Armstrong

E&E

15.4

3 E S-Richards

CRO

15.6

4 J Russell

HW

15.7

5 D W-Devlin

HHH

17.8

U13 4 x 200 Relay

1 HHH

1.51.7

2 K&P

2.06.2

3 CRO

2.08.6

U13 JavelinA

1 J Costa

HW

30.14

2 J Corrigan

Wal

29.68

3 K Njaya

HHH

28.39

4 A Burt

E&E

22.14

5 N Schubert

K&P

6.11

U13 JavelinB

1 H Cobb

Wal

22.73

2 R Evans

HHH

16.63

3 C Thomas

E&E

15.80

4 D Stables

HW

12.29

U13 Long JumpA

1 B Ashby

HHH

4.52

2 D Fitzpatrick

K&P

4.37

3 J Corrigan

Wal

4.09

4 E Shakespeare

CRO

3.87

5 C Thomas

E&E

3.70

6 H Dowson

HW

3.33

U13 Long JumpB

1 J Burke

K&P

4.16

2 S Cordwell

HHH

3.53

3 Z Morgan

CRO

3.36

4 R Bird

HW

3.25

U13 High JumpA

1 J Corrigan

Wal

1.48

2 B Ashby

HHH

1.40

3 G Wilkins

K&P

1.35

4 F Rafi

CRO

1.30

5 E Saywell

HW

1.30

6 M Saunders

E&E

1.20

U13 High JumpB

1 A Beecher

HHH

1.15

2 C Stephens

E&E

1.10

3 A Fahey

K&P

1.10

U13 DiscusA

1 T Njoya

HHH

31.12

2 F Rafas

CRO

22.06

3 J Gossington

E&E

15.39

4 N Logan

K&P

12.63

U13 DiscusB

1 G Fairburn

E&E

16.33

2 R Evans

HHH

15.36

3 O Garner

K&P

9.32

U15 100 Y1

1 L Johnson

Wal

12.4

2 A T-Richards

HHH

12.9

3 L Newman

K&P

13.0

4 J Allwood

CRO

13.2

5 M Noble

HW

14.0

U15 100 Y2

1 D Aofolaju

CRO

12.3

2 C Burke

K&P

12.7

3 D Henry

HW

14.1

4 M Dunlop

E&E

14.7

U15 200 Y1

1 J Allwood

HHH

26.0

2 L Newman

K&P

27.0

3 M Price

CRO

28.5

4 M Lay

E&E

28.7

5 M Noble

HW

29.8

6 H Marchbank

WAL

31.3

U15 200 Y2

1 D Archer

HHH

23.2

2 J Budd

K&P

24.6

3 DS Aofolaju

CRO

24.6

4 S Richards

E&E

25.3

5 J Toomey

HW

29.0

U15 400 Y1

1 M Holmes

E&E

62.6

2 L Costa

HW

66.1

3 P Lubegg

HHH

68.7

U15 400 Y2

1 R Smeaton

K&P

57.2

2 D Rugless

CRO

57.7

3 C Gossington

E&E

59.8

U15 800 Y1

1 S Richards

E&E

2.11.4

2 L Cichigi

HHH

2.33.2

3 L White

HW

2.33.8

4 T Harrison

CRO

2.44.9

5 A Cox

K&P

2.52.4

U15 800 Y2

1 K Belhaj

HW

2.21.0

2 S Stein

HHH

2.37.3

3 J Miller

K&P

2.37.8

U15 1500 Y1

1 J Burgess

HW

4.49.0

2 M Pryce

CRO

5.10.3

3 J Williams

K&P

5.22.6

U15 1500 Y2

1 J Toomey

HW

4.46.1

2 H Sutcliffe

HHH

5.04.6

3 P Tebble

K&P

5.27.5

U15 80m Hdls Y1

1 A T-Richards

HHH

12.4

2 M Lay

E&E

14.1

3 H Marchbank

Wal

16.7

4 A Cox

K&P

16.9

5 J Burgess

HW

18.0

U15 80m Hdls Y2

1 R Clancy

K&P

12.8

2 K Irving

CRO

13.7

U15 4 x 200 Relay

1 K&P

1.42.6

2 Cro

1.45.5

3 HHH

1.54.4

4 HW

1.59.5

U15 Long Jump Y1

1 Ju Allwood

HHH

5.24

2 Ja Allwood

CRO

5.00

3 L Johnson

Wal

4.98

4 L White

HW

4.43

5 M Lay

E&E

4.22

6 L Newman

K&P

3.40

U15 Long Jump Y2

1 D Yeboah

CRO

6.01

2 S Stein

HHH

4.55

3 M Dunlop

E&E

4.47

4 M Clements

K&P

4.27

U15 Shot Y1

1 S Richards

E&E

9.00

2 M Pryce

CRO

7.29

3 W Turner

Wal

7.22

4 A T-Richards

HHH

7.06

5 M Noble

HW

6.23

U15 Shot Y2

1 M Wheeler

HHH

18.43

County Record

2 K Irving

Cro

10.09

3 J Johnson

K&P

9.38

4 D Henry

HW

8.51

5 M Holmes

E&E

7.25

U15 Triple jump Y1

1 J Allwood

HHH

11.44

2 H Marchbank

Wal

8.40

3 P Stables

HW

7.58

U15 Triple Jump Y2

1 D Rugless

CRO

11.48

2 A Wicks

K&P

9.92

3 K Belhaj

HW

9.15

U15 Discus Y1

1 D Mitchell

CRO

24.12

2 W Turner

Wal

14.34

3 J Williams

K&P

13.72

4 L Costa

HW

13.32

U15 Discus Y2

1 M Wheeler

HHH

34.64

2 K Irving

CRO

34.49

3 M Clements

K&P

21.86

4 D Henry

HW

21.81

5 C Gossington

E&E

21.45

Match result

1 Herne Hill

176

2 Kingston & Polytechnic

140.5

3 Croydon

129

4 Hercules Wimbledon

118

5 Epsom & Ewell

113.5

6 Walton

54

Final table 2006

1 Herne Hill

17/569

Champions

2 Kingston & Polytechnic

14/467.5

3 Croydon

12/349

4 Hercules Wimbledon

9.5/357

5 Walton

5.5/228

Relegated

6 Epsom & Ewell

4/172.5

Relegated

Division Two

U13 100A

1 D Slade

AFD

13.5

2 N Oduko

G&G

13.7

3 J Hills

S&D

14.8

U13 100B

1 R Cale

AFD

14.4

2 E Davis

G&G

14.7

3 E Kelly

S&D

14.9

U13 200A

1 D Slade

AFD

28.4

2 E Davis

G&G

30.8

3 J Wills

S&D

31.2

U13 200B

1 R Cale

AFD

30.0

2 A Mattock

G&G

32.4

U13 400A only

1 J Dry

AFD

66.4

2 A Clarke

G&G

68.5

U13 800A

1 G Brown

AFD

2.19.1

2 T Newell

G&G

2.36.2

3 T Brodisip

S&D

2.43.3

U13 800B

1 J Tidd

AFD

2.31.3

2 A Clarke

G&G

2.41.6

3 A Chapman

S&D

2.45.0

U13 1500A

1 S Knuckey

AFD

4.56.7

2 B Geraghty

S&D

5.03.5

3 K Johnson

G&G

6.05.4

U13 1500B

1 R Partridge

AFD

5.32.6

2 K G-Hundey

S&D

6.37.0

U13 80mHdls A

1 R Cale

AFD

15.9

2 E Kelly

S&D

16.0

3 T Newell

G&G

16.9

U13 80m Hdls B

1 T Borthwick

G&G

17.1

2 K Wright

S&D

17.9

U13 4 x 200 Relay

1 AFD

1.57.4

2 G&G

2.03.8

U13 Long Jump A

1 N Oduko

G&G

4.51

2 D Slade

AFD

4.41

3 S Dacuna

S&D

3.98

U13 Long Jump B

1 A Clarke

G&G

3.95

2 A Chapman

S&D

3.82

3 D Morgan

AFD

2.77

U13 Discus A

1 M Butler

G&G

22.10

2 J Tidd

AFD

14.93

3 S Dacuna

S&D

12.19

U13 Discus B

1 G Brown

AFD

14.53

2 T Borthwick

G&G

13.42

U13 Javelin A

1 M Boardman

AFD

24.23

2 A Chapman

S&D

20.71

3 T Borthwick

G&G

18.89

U13 Javelin B

1 G Brown

AFD

21.88

2 T Newell

G&G

17.58

U13 High Jump A

1 M Boardman

AFD

1.25

2 E Kelly

S&D

1.20

3 M Butler

G&G

1.15

U13 High Jump B

1 J Barefield

AFD

1.15

U15 100 Y1

1 T Blocksigh

S&D

12.7

2 R Carr

AFD

12.8

U15 100 Y2

1 C Gibbs

G&G

11.8

2 A Warner

AFD

11.8

U15 200 Y1

1 T Blocksigh

S&D

25.7

2 R Carr

AFD

26.1

U15 200 Y2

1 A Warner

AFD

24.6

U15 400 Y1

1 R Letch

AFD

61.6

U15 400 Y2

1 J Lee

AFD

61.8

2 J Johnson

G&G

62.9

U15 800 Y1

1 R Letch

AFD

2.11.2

2 H Baker

DMV

2.25.4

3 J Sanderson

G&G

2.27.5

U15 800 Y2

1 T Haythorne

S&D

2.12.7

2 J Lee

AFD

2.14.7

3 J Johnson

G&G

2.29.8

4 S Clark

DMV

2.55.5

U15 1500 Y1

1 E Woolmer

AFD

4.33.3

U15 1500 Y2

1 J Grace

AFD

4.35.2

2 R Norton

S&D

5.17.6

U15 80m Hdls Y1

1 R Woolgar

AFD

14.9

2 M Vigor

S&D

15.9

U15 80m Hdls Y2

1 R Jaye

G&G

12.6

U15 4 x 200 Relay

1 G&G

1.48.2

2 AFD

1.52.4

U15 Shot Y1

1 E Woolmer

AFD

6.53

U15 Shot Y2

1 R Norton

S&D

9.63

2 G Scott

G&G

8.93

3 J Lee

AFD

6.77

U15 Discus Y1

1 R Letch

AFD

23.02

2 J Sanderson

G&G

14.30

U15 Discus Y2

1 R Norton

S&D

25.48

2 A Warner

AFD

20.18

3 G Scott

G&G

16.81

U15 Triple Jump Y1

1 R Woolgar

AFD

11.05

U15 Triple Jump Y2

1 M Norman

S&D

11.91

2 C Gibbs

G&G

11.63

U15 Long Jump Y1

1 R Carr

AFD

5.27

2 J Sanderson

G&G

4.56

3 M Vigor

S&D

4.01

U15 Long Jump Y2

1 B Tomkins

S&D

5.55

2 C Gibbs

G&G

5.41

3 S Clarke

DMV

3.82

Match result

1 AFD

210

2 G&G

150

3 S&D

119

4 DMV

12

Final Table 2006

1 Aldershot,Farnham & D

17/548

Promoted

2 Guildford & Godalming

15/426

Promoted

3 Sutton & D

13/344

4 Dorking Mole Valley

9/52

E & O E

David Barrington

K&P

Non-Scoring Results

U13 100 R1

1 H Dowson

HW

14.1

2 M Murray

E&E

15.1

3 C Thomas-Smith

HHH

15.1

4 A Mattock

G&G

15.3

5 J Barefield

AFD

16.0

6 O Garner

K&P

16.6

U13 100 R2

1 A Lunton

HHH

13.0

2 K Kingham

HHH

14.5

3 L Dennelly

E&E

15.1

4 M Butler

G&G

15.2

5 J Major

AFD

16.0

6 A Stanley

HW

16.3

7 M Broderick(U11)

K&P

17.2

U13 100 R3

1 D Fitzpatrick

K&P

14.6

2 W van Klaveren(U11)

K&P

15.0

3 G Fairburn

E&E

15.2

4 K Wright

S&D

15.7

5 M Caulsfield

E&E

16.0

6 T Field

K&P

16.3

U13 200 R1

1 G Bourne

AFD

30.6

2 S Edwards

G&G

31.2

3 A Waring

G&G

31.6

4 M Arnold

AFD

32.3

U13 200 R2

1 A Lunton

HHH

26.4

2 M Ryan

E&E

31.0

3 A Fahey

K&P

32.5

4 S Cole

AFD

32.9

5 L Wright

E&E

34.6

U13 800

1 J Dry

AFD

2.33.8

2 M Arnold

AFD

2.35.3

3 A Cauldwell

AFD

2.36.5

4 C Thomas-Smith

HHH

2.48.2

5 N Haines

AFD

2.48.4

6 S Dacuna

E&E

2.53.5

7 M Broderick(U11)

K&P

3.01.1

8 J Major

AFD

3.02.3

9 L Wright

E&E

3.04.8

10 C Bourne

AFD

3.07.9

U13 1500(in match race)

6 J Barefield

AFD

5.33.6

10 D Ditton

AFD

6.02.2

U13 80mHdls(in match race)

6 K Gallaher

S&D

20.6

U13 4 x 200(in match race

in match race)

6 G&G

2.12.8

7 AFD

2.15.0

U13 Long Jump

1 G Collett

G&G

3.80

2 W van Klaveren(U11)

K&P

3.64

3 G Arbery

E&E

3.64

4 D Price

G&G

3.58

5 A Mattock

G&G

3.57

6 M Broderick(U11)

K&P

3.51

7 K Johnson

G&G

3.44

8 T Field

K&P

3.08

9 GM Killion

S&D

2.94

U13 Discus

1 M Bora

HHH

31.73

2 C Thomas

E&E

13.50

3 S Cole

AFD

10.70

4 D Stupple

E&E

7.80

U13 Javelin

1 J Tidd

AFD

18.69

2 D Stupple

E&E

11.10

U15 200(in match races)

2 R Smeaton

K&P

25.2

3 D Rugless

CRO

25.6

3 A Thomas-Richards

HHH

26.4

U15 400(in match race)

3 J Nutbrown

AFD

64.1

U15 800(in match race)

5 J Nutbrown

AFD

2.30.4

8 P Stables

HW

2.34.8

U15 1500(in match races)

2 C Vine

AFD

4.39.9

3 N Ditton

AFD

4.41.2

6 S Nutbrown

AFD

5.18.5

5 C Costello

K&P

5.21.5

U15 80mHdls(in match race)

2 A Wicks

K&P

12.8

U15 Long Jump Card 1

1 A Thomas-Richards

HHH

5.06

U15 Triple Jump

1 R Jaye

G&G

10.23

2 S Clacher

K&P

9.29

U15 Discus

1 C Burke

K&P

21.22

2 A Wicks

K&P

20.92

U15 Long Jump Card 2

1 R Woolgar

AFD

4.64

2 R Jaye

G&G

4.08

About

  • 1985

    Our Humble Beginnings

    We are one of the biggest and friendliest athletics clubs in London and compete across a huge array of leagues, events and championships and have athletes of literally all standards and ages and across all events.

  • Inclusion

    Whether you are an 8 year old novice, a senior international or a “more mature” athlete looking to get back into the sport – we can help you achieve your goals.

  • Coaches for All

    We cater for runners, jumpers, throwers and multi-eventers on the track, in the field, on the roads or over the country and are based at Kingsmeadow in Kingston-upon-Thames (KT1 3PB). We'll be very happy to help you with your sport – so please just get in touch and we'll do all we can to assist.

  • Be Part
    Of Our
    Story!

Our Amazing Team

Bilen Ahmet

Jack Petchey Coordinator

Camilla Thrush

Club General Secretary
Club Merchandise
Disability Co-ordinator
Database Data Controller
Development Team
Club Coaches

Chris Dack

Web Admin

Gareth Cook

NAL Men’s Field Captain
Surrey Coach Mentor – Hammer
Surrey Men’s Team Manager

Gillian Libretto

Membership Secretary
Competition Vest supplier

Les Hatton

Interim Chair

Pat Logan

Coaching Coordinator

Peter Shilling

Peter Shilling
President & UKA Technical Official

Richard Holt

Head Coach
Website Content Admin

 

Contact Us