id446-2006 K&P OPEN TOP TEN as at July 15th

Written by DB   

Second edition

WOMEN

100m

11.9

Dominique Blaize(U20)

12.86

Mary Iheke(U17)

13.0

Sarah Harris(U20)

13.20

Roseanne Mackay(U17)

13.32

Claire Stonestreet(U20)

13.42

Emily Kneebone(U17)

13.4

Lucy Jones(U15)

13.4

Charlie Ambidge(U15)

13.6

Clarissa Brierley(U17)

13.79

Soracha Healy(U13)

200m

25.19

Dominique Blaize(U20)

25.9

Mary Iheke(U17)

26.19

Sarah Harris(U20)

26.6

Roseanne Mackay(U17)

27.35

Claire Stonestreet(U20)

27.8

Lucy Jones(U15)

27.8

Soracha Healy(U13)

27.8

Emily Kneebone(U17)

28.3

Harriet Lester(U17)

28.8

Anna Schlerf(U17)

400m

58.04

Sarah Harris(U20)

59.8

Mary Iheke(U17)

63.8

Rachel Burbridge

71.4

Barbara Mueller

71.8

Jane Searle(W45)

72.6

Debbie Raymond

74.4

Rachel Disley(W40)

77.2

Joan Trimble(W50)

83.9

Nicky Atkins(W40)

800m

2.22.4

Rachel Burbridge

2.31.6

Sarah Harris(U20)

2.32.8

Barbara Mueller

2.33.0

Isobel Penney(U17)

2.36.1

Molly Renfer(U15)

2.36.4

Stephanie Espinosa(U15)

2.38.0

Rachel Disley(W40)

2.39.38

Dominique Blaize(U20)

2.40.7

Maddy Garner(U15)

2.42.83

Josie Inverdale(U15)

1500m

4.56.3

Rachel Burbridge

5.14.0

Rachel Disley(W40)

5.16.2

Molly Renfer(U15)

5.24.0

Maddy Garner(U15)

5.27.6

Stephanie Espinosa(U15)

5.30.05

Josie Inverdale(U15)

5.35.2

Debbie Raymond

5.43.2

Ellie Cannon(U15)

5.46.7

Alison Jones(W45)

5.51.2

Tash Bassett(U15)

3000m

10.58.7

Rachel Disley(W40)

10.58.8

Rachel Burbridge

11.59.1

Nicky Atkins(W40)

12.01.8

Barbara Mueller

12.04.6

Alison Jones(W45)

5000m

21.29.0

Nicky Atkins(W40)

100m Hurdles

14.63

Dominique Blaize(U20)

17.8

Harriet Lester(U17)

19.9

Debbie Raymond

20.3

Rachel Burbridge

400m Hurdles

70.4

Rachel Burbridge

76.7

Debbie Raymond

78.72

Harriet Lester(U17)

79.24

Roseanne Mackay(U17)

2000m Steeplechase

7.42.0

Rachel Burbridge

8.01.6

Debbie Raymond

High Jump

1.69

Dominique Blaize(U20)(1.75i)

1.50

Phoebe Haynes(U15)

1.43

Stephanie Pearce(U17)

1.40

Sasha Gordon(U20)

1.40

Mary Iheke(U17)

1.40

Maddy Garner(U15)

1.40

Sarah Harris(U20)

1.35

Chyna Vincent(U20)

1.30

Harriet Lester(U17)

1.30

Linda Randall(U17)

Pole Vault

2.30

Lauren Horner(U17)

2.00

Debbie Raymond

1.80

Joelle Horner(U17)

1.80

Chyna Vincent(U20)

1.80

Sasha Gordon(U20)

1.60

Phoebe Haynes(U15)

Long Jump

5.93

Dominique Blaize(U20)

5.15

Sasha Gordon(U20)

5.00

Harriet Lester(U17)

4.76

Emily Kneebone(U17)

4.74

Lucy Jones(U15)

4.60

Mary Iheke(U17)

4.57

Chyna Vincent(U20)

4.52

Roseanne Mackay(U17)

4.29

Charlie Ambidge(U15)

4.22

Nicki Murphy(W45)

Triple Jump

11.30

Liz Patrick

9.96

Roseanne Mackay(U17)

9.86

Chyna Vincent(U20)

9.50

Emily Kneebone(U17)

9.30

Joelle Horner(U17)

8.77

Debbie Raymond

8.47

Anna Schlerf(U17)

8.32

Linda Randall(U17)

8.17

Jessica Ferman(U17)

8.05

Amy Simmons(U17)

Shot(4k)

11.98

Dominique Blaize(U20)

11.10

Camilla Thrush(W35)

9.25

Jenny Davies(U20)

8.00

Amy Simmons(U17)

7.30

Amy Trimble(U17)

6.85

Laura Luxon(U17)

6.78

Clarissa Brierley(U17)

6.52

Harriet Lester(U17)

5.67

Anna Schlerf(U17)

5.04

Mary Waddington(W55)

Discus(1k)

34.12

Camilla Thrush(W35)

26.15

Amy Simmons(U17)

25.19

Jenny Davies(U20)

21.04

Natalie Ellis(U15)

19.66

Mary Iheke(U17)

17.27

Roseanne Mackay(U17)

17.14

Sasha Gordon(U20)

16.71

Lauren Horner(U17)

16.44

Mary Waddington(W55)

13.89

Seren Bresner(U15)

Hammer(4k)

39.56

Camilla Thrush(W35)

21.53

Mary Waddington(W55)

18.80

Laura Luxon(U17)

18.64

Amy Simmons(U17)

17.33

Clarissa Brierley(U17)

16.05

Chyna Vincent(U20)

15.42

Sarah Howgill(U17)

Javelin(600g)

30.86

Dominique Blaize(U20)

27.21

Camilla Thrush(W35)

25.25

Natalie Olivo(U17)

24.66

Charlie Gale(U20)

22.29

Abi Gibbs(U15)

21.89

Sasha Gordon(U20)

19.75

Joelle Horner(U17)

17.44

Clarissa Brierley(U17)

16.16

Harriet Lester(U17)

15.58

Mary Waddington(W55)

Heptathlon

5124pts

Dominique Blaize(U20)

MEN

100m

10.9

Chris Hall(U20)

11.01

Victor Nwagbara

11.11

James Heptonstall

11.14

Andre Nembhard

11.72

Pat Logan(M45)

11.81

Josh Diffley(U17)

11.8

Draco Mkpa

11.8

Fela Bankole NF

11.8

Oore Sokoya(U17)

11.8

Alex Hatherley(U20)

200m

22.11

James Heptonstall

22.12

Victor Nwagbara

22.7

Chris Hall(U20)

23.4

Matthew Field(U20)

23.5

Adam Bellis

23.64

Pat Logan(M45)

23.6

Draco Mkpa

23.9

Andre Nembhard

24.0

Oore Sokoya(U17)

24.32

James Moroney

24.3

Simon Grier

24.3

Alex Hatherley(U20)

24.3

Jason-Louis Bernard

400m

49.7

Jamie McCullagh

51.0

Adam Bellis

51.78

James Moroney

53.3

Owen Lewis

54.65

Richard Smeaton(U15)

54.9

Ron Taylor(U20)

55.1

Tim Sagar(U17)

55.4

Craig Price(U20)

55.5

Simon Grier

56.1

Alex Thomas(U20)

800m

1.51.87

Jamie McCullagh

2.00.4

Craig Price(U20)

2.02.1

Alex Thomas(U20)

2.06.5

Ron Taylor(U20)

2.08.8

Ross Shaddick

2.10.61

Michael Huntley(U20)

2.12.32

Owen Lewis

2.17.3

Aljosa Isakovic(U17)

2.21.54

Edmund Croall(U15)

2.22.2

Rob Hunter(U15)

1500m

4.14.48

Mike Maranzano

4.16.5

Martin Marshall(U20) HCA

4.19.85

Ron Taylor(U20)

4.24.30

Alex Thomas(U20)

4.29.3

Ross Shaddick

4.39.0

Ralph Street(U17)

4.40.6

Ant Budarkiewicz(M45)

4.48.4

Peter Wilkins

4.54.2

David Bell(M40)

4.58.6

Edmund Croall(U15)

5000m

16.30.8

Mark Reed

17.12.79

Ross Shaddick

17.22.5

Ron Taylor(U20)

18.25.71

Mike Maranzano

18.39.5

Peter Wilkins

20.18.2

Bob McDonough(M60)

20.36.8

Simon Croall(M40)

21.31.3

Phil Naldrett(M50)

110m Hurdles

16.12

Mark Roberts

16.25

Dave Taylor HCA

19.89

Nic Owen

400m Hurdles

53.4

Toby Ulm(U20) HCA

56.6

Howard Moscrop(M45) HCA

57.6

Dave Taylor HCA

63.7

Mike Maranzano

67.6

Ross Shaddick

3000m Steeplechase

9.47.9

Andy Fulford HCA

10.09.8

Andy Arbour

10.37.1

Mike Maranzano

11.18.0

Ross Shaddick

14.26.0

Graham Huntley(M50)

15.38.1

Phil Naldrett(M50)

16.24.5

Geoff Reed(M60)

High Jump

1.85

Prath Kaneri(U17)

1.75

Matthew Field(U20)

1.70

Humphrey Waddington(U20)

1.65

Chris Dack HCA

1.65

Mark Roberts

1.60

Ryan Clancy(U15)

1.50

Owen Lewis

1.50

William Trimble(U15)

1.45

Matthew Clements(U15)

1.45

Richard Smeaton(U15)

1.45

Adam Wicks(U15)

1.45

Enes Ongeren(U15)

1.45

Patrick Morales(U17)

1.45

Oore Sokoya(U17)

Pole Vault

3.40

Mark Roberts

3.20

Nic Owen

3.05

Gordon Lester(U15)

2.70

Maurice Joyce(M60)

2.70

Fario Marismari(M40)

1.20

Humphrey Waddington(U20)

1.10

Robin Shaw(M40)

Long Jump

7.02

James Heptonstall

6.75

Humphrey Waddington(U20)

6.22

Chris Hall(U20)

6.13

Josh Diffley(U17)

5.73

Hasanka Fonseka(U17)

5.61

Patrick Morales(U17)

5.32

Oore Sokoya(U17)

5.31

Neal Renfer(U17)

5.12

Tim Sagar(U17)

4.99

Daniel Fabregas(U15)

Triple Jump

13.47

Humphrey Waddington(U20)

13.29

James Heptonstall

12.44

Fela Bankole NF

12.11

Chris Hall(U20)

12.00

Josh Diffley(U17)

11.36

Alain Ashford(U17)

11.24

Oore Sokoya(U17)

11.16

Malek Murison(U15)

9.92

Adam Wicks(U15)

9.55

John Simmons(M50)

Shot(7.26k)

15.34

Kyle Stevens

14.99

Nic Owen

10.93

Gareth Cook

10.27

Rob Smith(U20)

9.05

Roger Bartlett(M65)

8.32

Humphrey Waddington(U20)

7.13

Maurice Joyce(M60)

6.57

Robin Shaw(M40)

5.90

David Barrington(M65)

Discus(2k)

42.34

Nic Owen

41.18

Felix Hatton

25.82

Fario Marismari(M40)

24.64

Humphrey Waddington(U20)

21.83

Les Hatton(M55)

20.05

Robin Shaw(M40)

19.95

Roger Bartlett(M65)

18.36

Maurice Joyce(M60)

Hammer(7.26k)

56.38

Gareth Cook

49.62

Kyle Stevens

40.90

Rob Smith(U20)

36.21

Nic Owen

31.90

Bernhard Jongejan

22.48

Humphrey Waddington(U20)

17.91

Maurice Joyce(M60)

14.05

Robin Shaw(M40)

Javelin(800g)

64.55

Felix Hatton

55.27

Chris Dack HCA

46.62

Jonathan Middleditch

42.31

Humphrey Waddington(U20)

40.20

Bernhard Jongejan

35.90

Geoff van Klaveren(M45)

33.32

Roger Bartlett(M65)

30.85

Robert Lowe(M40)

DRB

15.7.06

About

  • 1985

    Our Humble Beginnings

    We are one of the biggest and friendliest athletics clubs in London and compete across a huge array of leagues, events and championships and have athletes of literally all standards and ages and across all events.

  • Inclusion

    Whether you are an 8 year old novice, a senior international or a “more mature” athlete looking to get back into the sport – we can help you achieve your goals.

  • Coaches for All

    We cater for runners, jumpers, throwers and multi-eventers on the track, in the field, on the roads or over the country and are based at Kingsmeadow in Kingston-upon-Thames (KT1 3PB). We'll be very happy to help you with your sport – so please just get in touch and we'll do all we can to assist.

  • Be Part
    Of Our
    Story!

Our Amazing Team

Bilen Ahmet

Jack Petchey Coordinator

Camilla Thrush

Club General Secretary
Club Merchandise
Disability Co-ordinator
Database Data Controller
Development Team
Club Coaches

Chris Dack

Web Admin

Gareth Cook

NAL Men’s Field Captain
Surrey Coach Mentor – Hammer
Surrey Men’s Team Manager

Gillian Libretto

Membership Secretary
Competition Vest supplier

Les Hatton

Interim Chair

Pat Logan

Coaching Coordinator

Peter Shilling

Peter Shilling
President & UKA Technical Official

Richard Holt

Head Coach
Website Content Admin

 

Contact Us