id488-2006 K&P OPEN TOP TEN - Final Listings

Written by DB   

E&OE

>

WOMEN

100m

11.9

Dominique Blaize(U20)

12.86

Mary Iheke(U17)

13.0

Sarah Harris(U20)

13.20

Roseanne Mackay(U17)

13.32

Claire Stonestreet(U20)

13.42

Emily Kneebone(U17)

13.4

Lucy Jones(U15)

13.4

Charlie Ambidge(U15)

13.6

Clarissa Brierley(U17)

13.79

Soracha Healy(U13)

13.7

Harriet Lester(U17)

200m

24.84

Dominique Blaize(U20)

25.9

Mary Iheke(U17)

26.19

Sarah Harris(U20)

26.6

Roseanne Mackay(U17)

27.35

Claire Stonestreet(U20)

27.7

Charlie Ambidge(U15)

27.8

Lucy Jones(U15)

27.8

Soracha Healy(U13)

27.8

Emily Kneebone(U17)

28.3

Harriet Lester(U17)

400m

58.04

Sarah Harris(U20)

59.8

Mary Iheke(U17)

63.8

Rachel Burbridge

67.1

Sarah Atkins(U20)

71.4

Barbara Mueller

71.8

Jane Searle(W45)

72.6

Debbie Raymond

74.4

Rachel Disley(W40)

77.2

Joan Trimble(W50)

83.9

Nicky Atkins(W40)

800m

2.22.4

Rachel Burbridge

2.30.9

Molly Renfer(U15)

2.31.6

Sarah Harris(U20)

2.32.8

Barbara Mueller

2.33.0

Isobel Penney(U17)

2.36.4

Stephanie Espinosa(U15)

2.38.0

Rachel Disley(W40)

2.38.19

Dominique Blaize(U20)

2.40.7

Maddy Garner(U15)

2.42.83

Josie Inverdale(U15)

1500m

4.56.3

Rachel Burbridge

5.14.0

Rachel Disley(W40)

5.16.2

Molly Renfer(U15)

5.24.0

Maddy Garner(U15)

5.25.5

Stephanie Espinosa(U15)

5.30.05

Josie Inverdale(U15)

5.35.2

Debbie Raymond

5.43.2

Ellie Cannon(U15)

5.46.7

Alison Jones(W45)

5.51.2

Tash Bassett(U15)

3000m

10.58.7

Rachel Disley(W40)

10.58.8

Rachel Burbridge

11.59.1

Nicky Atkins(W40)

12.01.8

Barbara Mueller

12.04.6

Alison Jones(W45)

5000m

21.29.0

Nicky Atkins(W40)

10,000m

44.35.0

Nicky Atkins(W40)

100m Hurdles

14.11

Dominique Blaize(U20)

17.8

Harriet Lester(U17)

18.9

Isabelle Hatton(U20)

19.6

Debbie Raymond

20.3

Rachel Burbridge

400m Hurdles

70.4

Rachel Burbridge

76.7

Debbie Raymond

78.72

Harriet Lester(U17)

79.24

Roseanne Mackay(U17)

2000m Steeplechase

7.42.0

Rachel Burbridge

8.01.6

Debbie Raymond

High Jump

1.72

Dominique Blaize(U20)(1.75i)

1.50

Phoebe Haynes(U15)

1.43

Stephanie Pearce(U17)

1.40

Sasha Gordon(U20)

1.40

Mary Iheke(U17)

1.40

Maddy Garner(U15)

1.40

Sarah Harris(U20)

1.40

Emily McIlwain(U15)

1.35

Chyna Vincent(U20)

1.30

Harriet Lester(U17)

1.30

Linda Randall(U17)

Pole Vault

2.30

Lauren Horner(U17)

2.00

Debbie Raymond

1.80

Joelle Horner(U17)

1.80

Chyna Vincent(U20)

1.80

Sasha Gordon(U20)

1.60

Phoebe Haynes(U15)(2.10i)

Long Jump

6.00

Dominique Blaize(U20)

5.15

Sasha Gordon(U20)

5.00

Harriet Lester(U17)

4.94

Emily Kneebone(U17)

4.74

Lucy Jones(U15)

4.65

Chyna Vincent(U20)

4.60

Mary Iheke(U17)

4.53

Charlie Ambidge(U15)

4.52

Roseanne Mackay(U17)

4.42

Victoria Douglas(U13)

Triple Jump

11.38

Liz Patrick

10.83

Sasha Gordon(U20)

10.00

Roseanne Mackay(U17)

9.86

Chyna Vincent(U20)

9.50

Emily Kneebone(U17)

9.30

Joelle Horner(U17)

8.77

Debbie Raymond

8.47

Anna Schlerf(U17)

8.32

Linda Randall(U17)

8.17

Jess Ferman(U17)

Shot(4k)

12.34

Dominique Blaize(U20)

11.10

Camilla Thrush(W35)

9.25

Jenny Davies(U20)

8.16

Isabelle Hatton(U20)

8.00

Amy Simmons(U17)

7.72

Liz Patrick

7.30

Amy Trimble(U17)

6.85

Laura Luxon(U17)

6.82

Harriet Lester(U17)

6.78

Clarissa Brierley(U17)

Discus(1k)

34.12

Camilla Thrush(W35)

26.15

Amy Simmons(U17)

25.19

Jenny Davies(U20)

21.29

Natalie Ellis(U15)

21.18

Isabelle Hatton(U20)

19.66

Mary Iheke(U17)

17.27

Roseanne Mackay(U17)

17.14

Sasha Gordon(U20)

17.14

Kelly Randall(U17)

16.71

Lauren Horner(U17)

Hammer(4k)

39.56

Camilla Thrush(U20)

22.00

Amy Simmons(U17)

21.53

Mary Waddington(W55)

20.79

Laura Luxon(U17)

17.33

Clarissa Brierley(U17)

16.05

Chyna Vincent(U20)

15.42

Sarah Howgill(U17)

8.67

Debbie Vernon(W40)

Javelin(600g)

33.16

Dominique Blaize(U20)

27.21

Camilla Thrush(W35)

25.25

Natalie Olivo(U17)

24.80

Sasha Gordon(U20)

24.66

Charlie Gale(U20)

23.60

Isabelle Hatton(U20)

22.29

Abi Gibbs(U15)

19.75

Joelle Horner(U17)

18.85

Eleanor van Klaveren(U13)

17.44

Clarissa Brierley(U17)

Heptathlon

5405pts

Dominique Blaize(U20)

E&OE

MEN

100m

10.9

Chris Hall(U20)

11.01

Victor Nwagbara

11.11

James Heptonstall

11.14

Andre Nembhard

11.37

Tom Butcher

11.50

Pat Logan(M45)

11.6

Oore Sokoya(U17)

11.81

Josh Diffley(U17)

11.8

Draco Mkpa

11.8

Fela Bankole NF

11.8

Alex Hatherley(U20)

200m

22.11

James Heptonstall

22.12

Victor Nwagbara

22.7

Chris Hall(U20)

23.3

Draco Mkpa

23.49

Adam Bellis

23.4

Matthew Field(U20)

23.57

Pat Logan(M45)

23.77

James Moroney

23.8

Oore Sokoya(U17)

23.9

Andre Nembhard

400m

49.7

Jamie McCullagh

50.96

Adam Bellis(50.65i)

51.76

James Moroney

53.3

Owen Lewis

54.65

Richard Smeaton(U15)

54.9

Ron Taylor(U20)

55.0

Maris Kuklis 2C

55.1

Tim Sagar(U17)

55.4

Craig Price(U20)

55.5

Simon Grier

800m

1.50.93

Jamie McCullagh

2.00.4

Craig Price(U20)

2.02.1

Alex Thomas(U20)

2.02.40

Ron Taylor(U20)

2.08.8

Ross Shaddick

2.10.61

Michael Huntley(U20)

2.12.32

Owen Lewis

2.17.3

Aljosa Isakovic(U17)

2.17.3

Humphrey Waddington(U20)

2.21.54

Edmund Croall(U15)

1500m

3.55.42

Jamie McCullagh

4.14.48

Mike Maranzano

4.16.5

Martin Marshall(U20) HCA

4.19.85

Ron Taylor(U20)

4.24.30

Alex Thomas(U20)

4.29.3

Ross Shaddick

4.39.0

Ralph Street(U17)

4.40.6

Ant Budarkiewicz(M45)

4.48.4

Peter Wilkins

4.54.2

David Bell(M40)

5000m

16.30.8

Mark Reed

16.38.23

Ross Shaddick

17.22.5

Ron Taylor(U20)

18.25.71

Mike Maranzano

18.39.5

Peter Wilkins

20.18.2

Bob McDonough(M60)

20.36.8

Simon Croall(M40)

21.31.3

Phil Naldrett(M50)

110m Hurdles

16.03

Mark Roberts

16.25

Dave Taylor HCA

18.5

Humphrey Waddington

19.49

Nic Owen

400m Hurdles

53.4

Toby Ulm(U20) HCA

56.6

Howard Moscrop(M45) HCA

57.6

Dave Taylor HCA

58.7

Richard Holt 2C

63.7

Mike Maranzano

64.32

Adam Bellis

67.6

Ross Shaddick

91.10

David Barrington(M65)

3000m Steeplechase

9.47.9

Andy Fulford HCA

10.09.8

Andy Arbour

10.37.1

Mike Maranzano

11.18.0

Ross Shaddick

11.31.4

Ron Taylor(U20)

14.26.0

Graham Huntley(M50)

15.38.1

Phil Naldrett(M50)

16.24.5

Geoff Reed(M60)

High Jump

1.85

Prath Kaneri(U17)

1.80

Chris Dack HCA

1.75

Matthew Field(U20)

1.70

Humphrey Waddington(U20)

1.65

Mark Roberts

1.60

Ryan Clancy(U15)

1.50

Owen Lewis

1.50

William Trimble(U15)

1.50

Matthew Clements(U15)

1.50

Adam Wicks(U15)

Pole Vault

3.80

Mark Roberts

3.35

Gordon Lester(U15)

3.20

Nic Owen

2.70

Maurice Joyce(M60)

2.70

Fario Marismari(M40)

1.20

Humphrey Waddington(U20)

1.10

Robin Shaw(M40)

Long Jump

7.02

James Heptonstall

6.75

Humphrey Waddington(U20)

6.52

Chris Hall(U20)

6.13

Josh Diffley(U17)

5.73

Hasanka Fonseka(U17)

5.68

Oore Sokoya(U17)

5.68

Chris Dack HCA

5.61

Patrick Morales(U17)

5.50

Josh Bird(U15)

5.31

Neal Renfer(U17)

Triple Jump

13.47

Humphrey Waddington(U20)

13.29

James Heptonstall

12.87

Chris Hall(U20)

12.44

Fela Bankole NF

12.00

Josh Diffley(U17)

11.69

Patrick Hillyer(U15)

11.50

Oore Sokoya(U17)

11.38

Matthew Field(U20)

11.36

Alain Ashford(U17)

11.16

Malek Murison(U15)

Shot(7.26k)

15.72

Kyle Stevens

14.99

Nic Owen

12.38

Chris Dack HCA

11.35

Felix Hatton

10.93

Gareth Cook

10.27

Rob Smith(U20)

9.24

Frank Hutton-Williams

9.05

Roger Bartlett(M65)

8.37

Humphrey Waddington(U20)

7.13

Maurice Joyce(M60)

Discus(2k)

42.34

Nic Owen

41.18

Felix Hatton

25.82

Fario Marismari(M40)

25.43

Humphrey Waddington(U20)

21.83

Les Hatton(M55)

20.05

Robin Shaw(M40)

19.95

Roger Bartlett(M65)

18.36

Maurice Joyce(M60)

Hammer(7.26k)

56.38

Gareth Cook

49.90

Kyle Stevens

40.90

Rob Smith(U20)

36.21

Nic Owen

31.90

Bernhard Jongejan

22.48

Humphrey Waddington(U20)

17.91

Maurice Joyce(M60)

14.05

Robin Shaw(M40)

Javelin(800g)

65.98

Felix Hatton

60.77

Chris Dack HCA

46.62

Jonathan Middleditch

45.23

Humphrey Waddington(U20)

43.85

Robert Lowe(M40)

40.20

Bernhard Jongejan

37.47

Geoff van Klaveren(M45)

33.32

Roger Bartlett(M65)

26.48

Alex Hatherley(U20)

12.26

Ron Taylor(U20)

E&OE

David Barrington

3.10.2006

About

  • 1985

    Our Humble Beginnings

    We are one of the biggest and friendliest athletics clubs in London and compete across a huge array of leagues, events and championships and have athletes of literally all standards and ages and across all events.

  • Inclusion

    Whether you are an 8 year old novice, a senior international or a “more mature” athlete looking to get back into the sport – we can help you achieve your goals.

  • Coaches for All

    We cater for runners, jumpers, throwers and multi-eventers on the track, in the field, on the roads or over the country and are based at Kingsmeadow in Kingston-upon-Thames (KT1 3PB). We'll be very happy to help you with your sport – so please just get in touch and we'll do all we can to assist.

  • Be Part
    Of Our
    Story!

Our Amazing Team

Bilen Ahmet

Jack Petchey Coordinator

Camilla Thrush

Club General Secretary
Club Merchandise
Disability Co-ordinator
Database Data Controller
Development Team
Club Coaches

Chris Dack

Web Admin

Gareth Cook

NAL Men’s Field Captain
Surrey Coach Mentor – Hammer
Surrey Men’s Team Manager

Gillian Libretto

Membership Secretary
Competition Vest supplier

Les Hatton

Interim Chair

Pat Logan

Coaching Coordinator

Peter Shilling

Peter Shilling
President & UKA Technical Official

Richard Holt

Head Coach
Website Content Admin

 

Contact Us