id537-Downs League M4 Epsom Downs March 11th 2007 Results & Final Tables

Written by DB   

Herewith final results for 2006/7

UNDER 11(2000m)

1 Phil Bearman

Hinchley Wood

11.04

2 Max Caulfield

Epsom & Ewell

11.47

3 Lucy Drummond

E&E

11.53

4 Matthew Broderick

Kingston & Poly

12.47

5 Tom Symmonds

HW

12.57

6 Andrew Statter

Croydon

13.09

7 James Carpenter

E&E

13.23

8 Max Haining

E&E

13.32

9 Callum Rolfe

E&E

13.37

10 Jimmy Mulley

HW

13.56

11 Mae Thompson

HW

13.59

12 Layla Thompson

HW

14.04

13 Karina Maurice

CRO

14.13

14 Jordon Massingham

E&E

14.14

15 Martin Purkiss

K&P

14.46

16 Oliver Deighton

K&P

14.57

17 Annika Patel

HW

15.00

18 Lizzie Frost

HW

15.02

19 Mary Gill

E&E

15.23

20 Lucy Baber

E&E

15.24

21 Patrick Andrews

E&E

17.00

22 Bonnie Giltname

E&E

17.53

23 Hannah Halsberry

E&E

17.56

24 Thomas Austin

E&E

18.16

25 Maisie Grant

E&E

18.23

26 Jason Austin

E&E

22.33

Team

1 Epsom & Ewell

2,3,7,8

20

2 Hinchley Wood PS

1,5,10,11

27

3 E&E 'B'

9,14,19,20

57

4 Kingston & Poly

4,15,16,27

62

5 Croydon

6,13,27,27

73

6 HW 'B'

12,17,18,27

74

7 E&E 'C'

21,22,23,24

90

8 E&E 'D'

25,26,27,27

105

FINAL TEAM

1 Epsom & Ewell

76

Champions

2 Hinchley Wood P/Sch

127

3 Epsom & Ewell 'B'

243

4 Croydon

262

5 Kingston & Poly

292

6 Hinchley Wood 'B'

304

UNDER 13(2500m)

1 Jordan Maurice

CRO

11.59

2 Will Mercer

CRO

12.05

3 Philip Wise

CRO

13.12

4 Ollie Garner

K&P

13.16

5 Charles Douglas

E&E

13.28

6 Alistair Orr

K&P

14.48

7 Michael Christov

K&P

14.57

8 Chris Hayward

E&E

15.01

9 Josh Bartholomew

E&E

15.08

10 Emily Knight

CRO

15.13

11 Nikolay Schubert

K&P

15.22

12 Chloe Staplehurst

E&E

16.09

13 Stephanie Travers

E&E

16.52

14 Hazel Caulfield

E&E

17.21

Team

1 Croydon

1,2,3,10

16

2 K&P

4,6,7,11

28

3 E&E

5,8,9,12

34

4 E&E 'B'

123,14,15,15

57

FINAL TEAM

1 Croydon

77

Champions

2 Kingston & Polytechnic

123

3 Epsom & Ewell

132

UNDER 15(2500m)

1 Grace Shephard

E&E

12.12

2 Isobel Brinsden

E&E

12.18

3 Scott Fanner

CRO

12.36

4 Ed Croall

K&P

12.51

5 Jonny Miller

K&P

13.46

6 Maddie Garner

K&P

13.58

7 Hannah Gordon

E&E

18.14

Team

1 E&E

1,2,7,8

18

2 K&P

4,5,6,8

23

3 CRO

3,8,8,8

27

FINAL TEAM

1 E&E

91

Champions

2 K&P

93

3 CRO

151

E&OE

David Barrington

11/3/07

About

  • 1985

    Our Humble Beginnings

    We are one of the biggest and friendliest athletics clubs in London and compete across a huge array of leagues, events and championships and have athletes of literally all standards and ages and across all events.

  • Inclusion

    Whether you are an 8 year old novice, a senior international or a “more mature” athlete looking to get back into the sport – we can help you achieve your goals.

  • Coaches for All

    We cater for runners, jumpers, throwers and multi-eventers on the track, in the field, on the roads or over the country and are based at Kingsmeadow in Kingston-upon-Thames (KT1 3PB). We'll be very happy to help you with your sport – so please just get in touch and we'll do all we can to assist.

  • Be Part
    Of Our
    Story!

Our Amazing Team

Bilen Ahmet

Jack Petchey Coordinator

Camilla Thrush

Club General Secretary
Club Merchandise
Disability Co-ordinator
Database Data Controller
Development Team
Club Coaches

Chris Dack

Web Admin

Gareth Cook

NAL Men’s Field Captain
Surrey Coach Mentor – Hammer
Surrey Men’s Team Manager

Gillian Libretto

Membership Secretary
Competition Vest supplier

Les Hatton

Interim Chair

Pat Logan

Coaching Coordinator

Peter Shilling

Peter Shilling
President & UKA Technical Official

Richard Holt

Head Coach
Website Content Admin

 

Contact Us