id547-Kinnaird Trophy 14th April 2007 Kingsmeadow Track Results

Written by DB   

Herewith

KINNAIRD TROPHY 2007 RESULTS

100m A

1 Ben Richardson Ach 11.1

2 Neil Francis B&B 11.1

3 David Cook HW 11.2

4 Farren Griffiths-Moore E&E 11.3

5 James Heptonstall K&P 11.4

6 Delroy Mitchell TVH 11.5

100m B + n/s

1 Kelvin Callender (U20) n/s Reading 11.2

2 Chris Hall(U20) K&P 11.4

3 Darryn Campbell n/s Team Southampton 11.5

4 Dan Putnam B&B 11.5

5 Deji Allen HW 11.7

6 Max Clarfelt(U20) n/s Ach 11.8

7 Dave Gardiner Ach 12.0

8 Mark Ponsford(U20) n/s Ach 12.0

100m N/S

1 Gareth Price Team Southampton 11.1

2 Royden John HW 11.2

3 Oore Sokoya(U20) K&P 12.0

4 Mike Mason K&P 12.1

5 Jake Budd(U17) K&P 12.2

6 Patrick Hillyer(U17) K&P 12.6

7 Joel Taylor Ach 12.7

200m A+B

1 Ben Richardson Ach 22.5

2 Dwayne Dowding HW 22.7

3 Neil Francis B&B 22.9

4 Chris Hall(U20) K&P 23.2

5 James Heptonstall K&P 23.3

6 Kieran Millar Ach 23.4

7 Deji Allen HW 23.9

200m N/S R1

1 Kelvin Callender (U20) Reading 23.0

2 Mark Ponsford(U20) Ach 24.1

3 David Gardiner Ach 24.4

4 Ka Chuen To HW 24.7

5 Charlie Rometo Ach 25.3

6 Jake Budd(U17) K&P 25.6

7 Alan James Ach 25.8

8 Mike May(V45) K&P 27.9

200m N/S R2

1 Gareth Price Team Southampton 22.9

2 Darryn Campbell Team Southampton 23.2

3 Dave Taylor K&P 23.4

4 Toby Ulm(U20) K&P 23.4

5 Adam Bellis K&P 23.6

6 Grant Sterling Ach 24.2

7 Oore Sokoya(U20) K&P 24.6

8 David Whittaker(V60) E&E 29.8

400m A + n/s

1 Steve Johnson WSEH 49.2

2 Toby Ulm(U20) K&P 49.2

3 Dan Putnam B&B 50.7

4 Jamie McCullagh n/s K&P 51.1

5 Joss Garnier E&E 51.4

6 Andy Owen Ach 51.5

7 Matt Parsons HW 51.7

8 Toby Sandeman TVH 51.7

400m B + n/s

1 Dave Taylor K&P 49.8

2 Louis Phiri TVH 51.6

3 Matt Threadgold E&E 51.8

4 Aston Stockdale B&B 52.2

5 Jeff Bond WSEH 52.2

6 Mo Agboke HW 52.6

7 Frank Hutton-Williams Ach 52.7

8 Alex Jackson(U20) n/s E&E 55.4

400m N/S R1

1 Delroy Mitchell TVH 51.2

2 Adam Bellis K&P 51.6

3 Maris Kuklis K&P 52.0

4 Pete Moloney TVH 54.3

5 Hugh Gallagher(U20) TVH 54.5

400m N/S R2

1 Jason-Louis Bernard K&P 52.5

2 Richard Smeaton(U17) K&P 54.7

3 Mark Butler(V45) E&E 57.7

4 Claire Heafford(SW) Shaftesbury B 60.1

800m A

1 Andy Owen Ach 1.55.7 RS Hawkes Trophy

2 Lee Taylor SMR/GIB 1.57.4

3 Alex Tovey WSEH 1.59.7

4 Alex Jackson E&E 2.05.2

5 Tim Sagar(U20) K&P 2.07.6

6 Deon Coetzee HW 2.09.0

800m B + n/s

1 Lee Harper Ach 2.02.7

2 Alex Hawkins n/s E&E 2.04.9

3 Mark Alder E&E 2.07.0

4 Tom Barbour WSEH 2.08.5

5 Aljosa Isakovic(U17) K&P 2.14.7

6 Steve Hadley HW 2.15.6

7 Andrew McDonald n/s E&E 2.18.7

1500m A+B+n/s

1 Gary Bradbury n/s Woking 4.02.0

2 Nathan White WSEH 4.08.9

3 Ron Taylor K&P 4.16.5

4 Alex Byrne E&E 4.28.8

5 Bomene Barikor B&B 4.33.6

6 Claire Day(SW) Ach 4.45.3

7 Steve Hadley HW 4.56.5

8 Anair Beverley(SW) Ach 5.21.7

3000m A+B+n/s

1 Alex Hawkins E&E 9.17.3

2 Deon Coetzee HW 9.51.1

3 Lee Harper Ach 9.55.8

4 Emily Nelson(SW) E&E 9.58.0

5 John Bowers WSEH 10.00.3

6 Jamie Brinning Ach 10.10.0

7 Marcus Sherwood(V40) n/s E&E 10.12.2

8 Ant Budarkiewicz(V45) K&P 10.16.5

9 Chris Morris n/s Ach 10.20.9

10 Andrew McDonald n/s E&E 10.39.2

11 Charles Lutz Ach 10.41.0

12 Sean Franks WSEH 10.48.4

13 Bill Arbury n/s E&E 10.48.9

14 Cameron Smart n/s WSEH 11.07.6

15 Peter Giles(V60) HW 11.08.1

110m Hurdles A+B+n/s

1 Ben Richardson Ach 15.3

2 James Parker E&E 15.7

3 Matt Field(U20) K&P 16.2

4 Mike Collins n/s Ach 16.3

5 Austin Ferns HW 16.6

6 Grant Sterling Ach 16.7

400m Hurdles A

1 Austin Ferns HW 53.6

2 Ed Harrison B&B 55.6

3 James Parker E&E 56.2

4 Hugh Gallagher TVH 60.8

5 Sean Franks WSEH 62.7

6 Mike Mason K&P 63.5

7 Charlie Rometo Ach 63.6

400m Hurdles B

1 Steve Davies HW 56.9

2 Matt Field(U20) K&P 57.4

3 Bilen Ahmet Ach 64.6

2000m Steeplechase A+B

1 Alex Bruce-Littlewood HW 6.24.2

2 Andy Arbour K&P 6.50.4

3 Jamie Brunning Ach 7.08.5

4 Sean Franks WSEH 7.13.7

5 Chris Morris Ach 7.38.5

4 x 100m Relay

1 Achilles 44.0

2 HW 44.6

3 K&P 45.2

4 E&E 46.4

5 Ach n/s 46.4

4 x 400m Relay

1 Achilles 3.20.5

2 K&P 3.27.7

3 E&E 3.48.5

4 Achilles n/s 3.49.9

TROPHY RESULT 2007

1 ACHILLES 225

2 KINGSTON & POLY 172

3 HERCULES WIMBLEDON 155

4 EPSOM & EWELL 136

5 WINDSOR,SLOUGH,ETON &H 92

6 BLACKHEATH & BROMLEY 78

7 THAMES VALLEY 31

8 ST MARYS RICHMOND 14

About

  • 1985

    Our Humble Beginnings

    We are one of the biggest and friendliest athletics clubs in London and compete across a huge array of leagues, events and championships and have athletes of literally all standards and ages and across all events.

  • Inclusion

    Whether you are an 8 year old novice, a senior international or a “more mature” athlete looking to get back into the sport – we can help you achieve your goals.

  • Coaches for All

    We cater for runners, jumpers, throwers and multi-eventers on the track, in the field, on the roads or over the country and are based at Kingsmeadow in Kingston-upon-Thames (KT1 3PB). We'll be very happy to help you with your sport – so please just get in touch and we'll do all we can to assist.

  • Be Part
    Of Our
    Story!

Our Amazing Team

Bilen Ahmet

Jack Petchey Coordinator

Camilla Thrush

Club General Secretary
Club Merchandise
Disability Co-ordinator
Database Data Controller
Development Team
Club Coaches

Chris Dack

Web Admin

Gareth Cook

NAL Men’s Field Captain
Surrey Coach Mentor – Hammer
Surrey Men’s Team Manager

Gillian Libretto

Membership Secretary
Competition Vest supplier

Les Hatton

Interim Chair

Pat Logan

Coaching Coordinator

Peter Shilling

Peter Shilling
President & UKA Technical Official

Richard Holt

Head Coach
Website Content Admin

 

Contact Us