id793-Rosenheim League Final Tooting August 13th 2008 Results

Written by DB   

Herewith,inc a couple of subsequent ID corrections in the 100 NS races

MATCH RESULT

1 KINGSTON AC & POLYTECHNIC H(Holders)

67

2 BELGRAVE H

66

3 HERNE HILL H

63

4 WALTON AC

54

5 CROYDON H

53

6 HERCULES WIMBLEDON AC

50

7 ST MARYS RICHMOND AC

38

8 SERPENTINE RC

29

100m Match

1 Chris Pope

HHH

11.0

2 Justin Green

K&P

11.0

3 Dwayne Dowding

HWI

11.3

4 Ramon Wright

WAL

11.5

5 Chris Minn

BEL

11.5

6 Christian Lutz

SMR

11.8

7 Hunor Lorintz

SER

13.4

100 NS 1

1 Ashley Noble

HHH

11.2

2 Yomi Adeyemi

HHH

11.2

3 Byron Robinson

HHH

11.3

4 Zakeel Monium

HHH

11.5

5 Chris Hall

K&P

11.6

6 Taiwa Adereni

HHH

11.8

100 NS 2

1 Lawrence Mensah

HHH

11.0

2 Jeffrey Ocrah

HHH

11.0

3 Stedson Dockery(U20)

HHH

11.4

4 Rorie Robinson(U17)

HHH

11.7

5 Pierre Walker(U20)

BEL

11.8

100 NS 3

1 Jason-Louis Bernard

K&P

11.6

2 Thomas Ashby(U20)

HHH

11.6

3 Burton Dredge(U17)

HHH

11.7

4 Ivason Corbett(U20)

HHH

11.9

5 Lawrence Munro

WAL

12.1

6 Ashley Campbell(U15)

HHH

12.6

7 David Callender(M40)

unatt

13.2

100 NS 4

1 Burton Dredge(U17)

HHH

11.8

(2nd race)

2 Jonathan Grant(U17)

HHH

11.8

3 Ben Davies

BEL

12.6

4 Justin Haynes

WAL

12.9

5 Katie Snowden(U15G)

HHH

13.0

6 Rachel Mayhew(U20W)

HHH

13.2

7 Rebecca Pickering(U20W))

WAL

13.4

8 Kevin Burnett(V65)

SoC

18.0

200m Match

1 Dwayne Dowding

HWI

21.9

2 Justin Green

K&P

22.3

3 Oweka Owangho

CRO

22.7

4 Byron Robinson

HHH

22.8

5 Adam McCarthy

WAL

23.5

6 Pierre Walker(U20)

BEL

24.4

7 Andrew Rostek

SMR

24.8

8 Hunor Lorintz

SER

27.1

200 NS 1

1 Lawrence Mensah

HHH

22.1

2 Chris Pope

HHH

22.1

3 Jeffrey Ocrah

HHH

22.6

4 Yomi Adeyemi

HHH

22.8

5 Jason-Louis Bernard

K&P

22.9

6 Rorie Robinson(U17)

HHH

23.7

7 Jonathan Grant(U17)

HHH

24.0

200 NS 2

1 Olivin Williams

SMR

23.5

2 Simon Chapple(U20)

SMR

24.0

3 Ivason Corbett(U20)

HHH

24.3

4 Joe Cumberbatch(U17)

SMR

24.3

5 Ben Davies

BEL

25.3

6 Richard Holt(V35)

K&P

25.7

7 Rebecca Pickering(U20W)

WAL

27.4

400m Match

1 Gary Linton

HHH

51.3

2 Melvyn Anukam

BEL

51.3

3 Adam Bellis

K&P

51.6

4 Alex Fraser

WAL

52.0

5 Darren Wollen

CRO

52.3

6 Hamed Agboke

HWI

52.8

7 Jun Wong

SER

55.5

8 Ralf Hyde

SMR

57.9

400 NS

1 Jamie McCullagh

K&P

51.7

2 Samuel Adeyemi(U20)

HHH

53.2

3 Yosuha Dada(U17)

HHH

53.3

4 Mark Baker(M45)

HWI

55.6

5 David O'Connor

WAL

59.7

6 Michelle Watson(SW)

HHH

63.9

7 Alen Dudash

HWI

72.8

800m Match

1 Aidan Hogan

HWI

1.57.7

2 Sean Reidy

BEL

2.01.8

3 Jeff Cunningham

HHH

2.03.8

4 Martin Rowe(M35)

CRO

2.04.2

5 Jack Marchbank

WAL

2.04.4

6 Martin Gaunt

SER

2.06.3

7 Grant Bridgman

SMR

2.08.8

8 Humphrey Waddington

K&P

2.27.3

800 NS

1 Robert Norville

BEL

2.08.8

2 James Buchanan

CRO

2.09.7

3 Sam Knight

HHH

2.11.3

4 Jo Locker(SW)

WAL

2.21.2

5 Jessica Reifer(SW)

SMR

2.22.2

6 Hayley Carr(SW)

WAL

2.24.5

7 Peter Gribbons(V35)

SER

2.25.2

8 Julia Wedmore(U17W)

HHH

2.34.3

9 Dave Warren(V50)

CRO

2.48.3

1500m Match and NS

1 Ben Paviour

HHH

4.08.2

2 Andrew Penney

HWI

4.12.5

3 Nicholas Torry

SER

4.14.8

4 Richard Menzies

unatt

4.17.0

5 Ron Taylor

K&P

4.28.0

6 Martin Rowe(M35)

CRO

4.29.8

7 Grant Bridgman

SMR

4.30.4

8 Stevyn Mills

WAL

4.41.4

9 Mark Humphrey

BEL

4.42.5

10 Charlie Luscombe(U17)

HHH

4.43.0

11 Alex Gill

SMR

4.44.2

12 Robert Norville

BEL

5.00.0

13 Steve Knight(V55)

HHH

5.05.2

14 Lascelles Hussey(U13B)

HHH

5.06.8

15 Theodore Chen

SER

5.18.6

16 Vicky Petrova(U17W)

WAL

5.25.1

17 John O'Sullivan(V50)

HHH

5.25.3

18 Nicola Aylett(U17W)

WAL

5.25.6

3000m Match & NS 1

1 Ben Whitby

HHH

8.51.4

2 Jon Hamblen

WAL

8.55.4

3 Nicholas Torry

SER

8.57.8

4 Mike Trees(V45)

BEL

9.04.9

5 Mike Halman

HWI

9.06.3

6 Alan Wray

HHH

9.11.4

7 Matthew Morgan

SoC

9.13.5

8 James Buchanan

CRO

9.23.8

9 Jonathan Stead

HHH

9.29.3

10 Jimmy Goulis

SMR

9.35.2

11 Paul Hayman

SER

9.35.5

12 Sarwar Khan

HHH

9.41.0

13 Lee Morgan

SLH

9.42.4

14 Mike Boyle(V45)

HHH

9.45.6

15 Sam Knight

HHH

9.48.5

16 Phil Smith

HWI

9.55.9

17 Ron Taylor

K&P

10.03.6

18 Peter Lee(V45)

HWI

10.19.9

19 Medena Knespl(SW)

HWI

10.34.1

3000 NS 2

1 Mike Ashby

HHH

9.51.3

2 Mark Braley(V35)

SER

10.13.5

3 George Thomas(U17)

WAL

10.20.0

4 Colin Oxlade(V45)

CRO

10.21.5

5 Xavier Garro

HWI

10.23.7

6 Paul Burken

HHH

10.30.9

7 Alex Gill

SMR

10.41.0

8 Claire Grima(SW)

HWI

10.43.5

9 Simon Phillips

HHH

10.47.8

10 Karen Ellison(SW)

HHH

10.48.6

11 Matthew Kiernan

CRO

10.49.0

12 Helena Laczko(SW)

HHH

10.50.2

13 Yuzo Saito

HWI

11.24.9

14 Terry Lapins

CRO

11.28.3

15 Gary Moran(V45)

SMR

11.29.3

16 Rosemary Fernando(U20W)20W)

HWI

11.48.1

17 Rieko Trees(SW)

BEL

12.02.0

18 Jennifer Beecroft(SW)

BEL

12.38.8

19 Marilena de Luca(SW)

HWI

12.42.3

20 Dave Warren(V50)

CRO

12.52.5

21 Dennis Williams(V60)

HWI

13.11.3

22 Andy Lea-Gerrard(V50)

HHH

13.52.8

23 Eric Campbell(V40)

CRO

15.15.3

110m Hurdles Match & NS

1 Chris Minn

BEL

16.0

2 Adam McCarthy

WAL

16.2

3 Matt Field

K&P

16.5

4 Richard Holt(V35)

K&P

17.2

5 Julian Langley

WAL

19.9

6 Neil Jennings

SMR

20.8

7 Terry Lapins

CRO

21.8

8 Lescot Charles

SER

22.5

4 x 200m Relay Match

1 HHH

1.30.1

2 K&P

1.30.3

3 CRO

1.32.6

4 WAL

1.35.5

5 BEL

1.36.8

6 SMR

1.39.9

7 SER

1.48.5

High Jump Match

1 Tom Gardner

BEL

1.90

2 Matt Field

K&P

1.70

3 Adam McCarthy

WAL

1.65

4 Kariym Irving

CRO

1.60

5 Jun Wong

SER

1.45

Mervyn Glover SMR NoHt

Triple Jump Match

1 David Wellstead

BEL

13.78

2 James Heptonstall

K&P

13.41

3 Nnamdi Odum

HWI

12.91

4 Shola Olojo

HHH

12.70

5 Dane Grant

SMR

12.11

6 Lee McLaughlin

CRO

12.10

7 Jon Ladley

WAL

10.99

8 Angus Beaumont

SER

10.15

Shot Match

1 Kyle Stevens

K&P

15.23

2 Roy Collier

BEL

12.14

3 Paul Derrien

SMR

11.89

4 Thomas Ashby

HHH

11.60

5 Kariym Irving

CRO

11.02

6 Josh Davis

WAL

10.47

7 Alessandro Brandimarti

SER

9.75

Javelin Match

1 Richmond Baah

CRO

50.77

2 Bekele Tola

HWI

50.76

3 Dane Grant

SMR

42.52

4 Humphrey Waddington

K&P

40.92

5 Josh Davis

WAL

40.07

6 Peter Mayfield

BEL

38.97

7 Chris Christou

HHH

36.85

8 Angus Beaumont

SER

36.49

David Barrington

Rosenheim League

14.8.08

E & O E

About

  • 1985

    Our Humble Beginnings

    We are one of the biggest and friendliest athletics clubs in London and compete across a huge array of leagues, events and championships and have athletes of literally all standards and ages and across all events.

  • Inclusion

    Whether you are an 8 year old novice, a senior international or a “more mature” athlete looking to get back into the sport – we can help you achieve your goals.

  • Coaches for All

    We cater for runners, jumpers, throwers and multi-eventers on the track, in the field, on the roads or over the country and are based at Kingsmeadow in Kingston-upon-Thames (KT1 3PB). We'll be very happy to help you with your sport – so please just get in touch and we'll do all we can to assist.

  • Be Part
    Of Our
    Story!

Our Amazing Team

Bilen Ahmet

Jack Petchey Coordinator

Camilla Thrush

Club General Secretary
Club Merchandise
Disability Co-ordinator
Database Data Controller
Development Team
Club Coaches

Chris Dack

Web Admin

Gareth Cook

NAL Men’s Field Captain
Surrey Coach Mentor – Hammer
Surrey Men’s Team Manager

Gillian Libretto

Membership Secretary
Competition Vest supplier

Les Hatton

Interim Chair

Pat Logan

Coaching Coordinator

Peter Shilling

Peter Shilling
President & UKA Technical Official

Richard Holt

Head Coach
Website Content Admin

 

Contact Us