id874-Open Throws Meeting 15th March 2009 Results

Written by Administrator   

K&P Open Throws Meeting 15/03/09: Kingsmeadow

Age

Name

Club

Event

Distance

Mens Javelin

U15M

Morgan Jury

WSEH

Javelin

34

89

U17M

Mathew Sansome

Horsham Blue Star Harriers

Javelin

26

77

U17M

Asher Nelson

K&P

Javelin

27

78

U17M

Robert Duke

Worthing & District Harriers

Javelin

32

05

U17M

Tom Brandon

K&P

Javelin

33

40

U20M

Craig Lacy

Cambridge Harriers

Javelin

54

13

SM

Peter Mayfield

Belgrave

Javelin

40

19

SM

Mike Clarke

K&P

Javelin

41

15

M45

Rob Lowe

K&P

Javelin

26

77

M45

Geoff van Klaveren

K&P

Javelin

35

56

M50

Michael Bale

Haywards Heath Harriers

Javelin

22

81

M60

David Kuester

Bicester AC

Javelin

32

24

M65

Brian Harlick

Epsom & Ewell

Javelin

24

68

M75

Gordon Hickey

Blackheath & Bromley HAC

Javelin

24

67

Womens Javelin

U15G

Grace Hailstone

Brighton & Hove

Javelin

30

56

U15G

Parisa Gregg

K&P

Javelin

16

88

U17G

Leanne Bettis

Dorking & Mole Valley

Javelin

26

61

U17G

Carla Letheby

Walton

Javelin

31

01

U20

Nicole Cara

Shaftesbury Barnet Harriers

Javelin

28

73

SW

Shannon Bunker

Luton AC

Javelin

28

68

W50

Jen Ibbitson

Holmfirth

Javelin

28

68

W60

Barbara Terry

Blackheath & Bromley HAC

Javelin

18

44

Mens Discus

U15M

Niyaz Chowdhury

Blackheath & Bromley Harriers AC

Discus

29

95

U17M

Robert Duke

Worthing & District Harriers

Discus

32

20

U17M

Sam Ridgway

Marshall MK

Discus

35

06

U17M

Saoirse Chinery-Edoo

Harrow AC

Discus

37

01

U20M

Luke Braiden

Brighton & Hove

Discus

41

21

U20M

Matthew Evans

Worthing & District Harriers

Discus

29

52

U20M

Simon Evans

Worthing & District Harriers

Discus

31

96

SM

Peter Mayfield

Belgrave

Discus

30

61

M45

Rob Lowe

K&P

Discus

18

52

M50

Michael Bale

Haywards Heath Harriers

Discus

26

34

M55

Tony Richards

Croydon Harriers

Discus

35

38

M60

Richard Jegou

White Horse Harriers AC

Discus

32

60

M60

David Kuester

Bicester AC

Discus

30

32

M65

Brian Harlick

Epsom & Ewell

Discus

29

99

M70

Hamilton Thomas

Lewes

Discus

27

14

M70

Norman Fullick

Haslemere Border AC

Discus

17

55

M75

Gordon Hickey

Blackheath & Bromley HAC

Discus

24

09

Womens Discus

U15G

Nicola Gregory

Bexley AC

Discus

24

49

U15G

Eleanor Dumper

Blackheath & Bromley HAC

Discus

22

46

U15G

Laura Phipps

Worthing District Harriers

Discus

14

70

U15G

Charlotte Barnett-Cottle

Worthing Harriers

Discus

16

07

U17G

Leanne Bettis

Dorking & Mole Valley

Discus

29

00

U17G

Carla Letheby

Walton

Discus

33

91

U17G

Ellie Duffy-Penny

Blackheath & Bromley HAC

Discus

24

44

U17G

Lisa Normoyle

Hastings

Discus

27

73

U17G

Emma Kirk-Odunubi

Brighton & Hove

Discus

33

64

U20W

Anna Stevens

Southampton

Discus

26

17

U23W

Louise Capicotto

Watford

Discus

30

02

SW

Shannon Bunker

Luton AC

Discus

29

70

W60

Barbara Terry

Blackheath & Bromley HAC

Discus

20

03

Shot Men

U15M

Niyaz Chowdhury

Blackheath & Bromley HAC

Shot

8

61

U17M

Robert Duke

Worthing & District Harriers

Shot

10

77

U17M

Tom Brandon

K&P

Shot

9

92

U17M

Hussain Al-Kemakchi

K&P

Shot

12

70

U20M

Luke Braiden

Brighton & Hove

Shot

11

97

SM

Peter Mayfield

Belgrave

Shot

10

38

SM

Kyle Stevens

K&P

Shot

14

39

M40

Robert Murkin

Belgrave

Shot

7

90

M45

Rob Lowe

K&P

Shot

8

18

M50

Michael Bale

Haywards Heath Harriers

Shot

8

54

M55

Tony Richards

Croydon Harriers

Shot

11

31

M60

Richard Jegou

White Horse Harriers AC

Shot

10

38

M60

David Kuester

Bicester AC

Shot

10

32

M65

Brian Harlick

Epsom & Ewell

Shot

8

50

M70

Norman Fullick

Haslemere Border AC

Shot

7

39

M75

Gordon Hickey

Blackheath & Bromley HAC

Shot

9

98

Women Shot

U15G

Parisa Gregg

K&P

Shot

6

80

U15G

Nicola Gregory

Bexley AC

Shot

8

22

U15G

Eleanor Dumper

Blackheath & Bromley HAC

Shot

8

67

U15G

Grace Hailstone

Brighton & Hove

Shot

8

80

U17G

Ellie Duffy-Penny

Blackheath & Bromley HAC

Shot

8

33

U17G

Carla Letheby

Walton

Shot

8

95

U17G

Sarah Bridgman

Mole Valley & Dorking

Shot

8

99

U20W

Anna Stevens

Southampton

Shot

9

46

SW

Jo Bennett

Epsom & Ewell

Shot

12

17

SW

Shannon Bunker

Luton AC

Shot

10

02

W50

Jen Ibbitson

Holmfirth

Shot

10

05

W60

Barbara Terry

Blackheath & Bromley HAC

Shot

8

53

Mens Hammer

U17M

Robert Duke

Worthing & District Harriers

Hammer

44

51

U17M

Sam Ridgway

Marshall MK

Hammer

52

73

U20M

Matthew Evans

Worthing & District Harriers

Hammer

44

53

U20M

Simon Evans

Worthing & District Harriers

Hammer

43

55

U23M

Ritchie Wells

Swansea Harriers

Hammer

50

28

SM

Stuart Thurgood

Watford

Hammer

54

99

M35

Gary Jennings

Banbury AC

Hammer

46

29

M45

Rob Lowe

K&P

Hammer

18

95

M45

Iwan Borszcz

South London Harriers

Hammer

38

57

M50

Michael Bale

Haywards Heath Harriers

Hammer

33

95

M60

Richard Jegou

White Horse Harriers AC

Hammer

28

25

M60

Chris Melluish

Cambridge Harriers

Hammer

46

31

M60

David Kuester

Bicester AC

Hammer

28

24

M65

Brian Harlick

Epsom & Ewell

Hammer

28

23

M70

Norman Fullick

Haslemere Border AC

Hammer

25

41

M70

Hamilton Thomas

Lewes

Hammer

35

08

M75

Gordon Hickey

Blackheath & Bromley HAC

Hammer

23

80

Womens Hammer

U15W

Eloise Marshall

Worthing Harriers

Hammer

27

15

U15W

Sophie Williams

Worthing Harriers

Hammer

17

71

U17W

Toni Wells

Swansea Harriers

Hammer

45

08

U17W

Carla Letheby

Walton

Hammer

28

20

U20W

Anna Stevens

Southampton

Hammer

28

10

U20W

Nasya Harvey

WSEH

Hammer

35

52

SW

Shannon Bunker

Luton AC

Hammer

38

20

SW

Victoria Thompson

Colchester Harriers AC

Hammer

36

32

SW

Joanna Melluish

Cambridge University

Hammer

34

47

W40

Jo Davison

Worthing

Hammer

47

68

W40

Linda Jennings

Banbury AC

Hammer

23

32

W45

Wendy Dunsford

Epsom & Ewell

Hammer

27

48

W50

Jen Ibbitson

Holmfirth

Hammer

40

72

W60

Barbara Terry

Blackheath & Bromley HAC

Hammer

28

55

W60

Rosemary Hutton

Wimbourne

Hammer

33

16

About

  • 1985

    Our Humble Beginnings

    We are one of the biggest and friendliest athletics clubs in London and compete across a huge array of leagues, events and championships and have athletes of literally all standards and ages and across all events.

  • Inclusion

    Whether you are an 8 year old novice, a senior international or a “more mature” athlete looking to get back into the sport – we can help you achieve your goals.

  • Coaches for All

    We cater for runners, jumpers, throwers and multi-eventers on the track, in the field, on the roads or over the country and are based at Kingsmeadow in Kingston-upon-Thames (KT1 3PB). We'll be very happy to help you with your sport – so please just get in touch and we'll do all we can to assist.

  • Be Part
    Of Our
    Story!

Our Amazing Team

Bilen Ahmet

Jack Petchey Coordinator

Camilla Thrush

Club General Secretary
Club Merchandise
Disability Co-ordinator
Database Data Controller
Development Team
Club Coaches

Chris Dack

Web Admin

Gareth Cook

NAL Men’s Field Captain
Surrey Coach Mentor – Hammer
Surrey Men’s Team Manager

Gillian Libretto

Membership Secretary
Competition Vest supplier

Les Hatton

Interim Chair

Pat Logan

Coaching Coordinator

Peter Shilling

Peter Shilling
President & UKA Technical Official

Richard Holt

Head Coach
Website Content Admin

 

Contact Us