id963-Rosenheim League Final Kingston August 12th 2009 Results

Written by Rosie   

Herewith.

MATCH RESULT

1 HERNE HILL

87

2 KINGSTON AND POLYTECHNIC

71

3 BELGRAVE

65

4 CROYDON

64

5 HERCULES WIMBLEDON

48

6 ST MARYS RICHMOND

33.5

7 WALTON

28

8 SERPENTINE

25.5

INDIVIDUAL RESULTS

100 Match

1 Robert Graham

HHH

10.9

2 Oweka Wanogho

CRO

11.0

3 Melvyn Anukam

BEL

11.5

4 Chris Hall

K&P

11.5

5 Neil White

SER

12.2

6 David O'Connell

WAL

12.8

7 James Allon

HWI

12.9

100 NS 1

1 Josh Wood

HHH

11.3

2 Ashley Noble

HHH

11.3

3 Yomi Adeyemi

HHH

11.4

4 Ricardo Martin

Kent AC

11.8

5 Jason-Louis Bernard

K&P

11.9

100 NS 2

1 Billy Porter

HHH

11.8

2 Reggie Clarke

U/A

11.9

3 Pierre Walker

BEL

12.2

4 Beccy Pickering(W)

WAL

13.4

5 Claire McLeish(W)

K&P

14.3

100 NS 3

1 Tucker Bryant

K&P

12.0

2 Jonathan Ilori

CRO

12.0

3 Ali Kokaz

K&P

12.2

4 Kwame Francis

CRO

12.3

5 Marcus Francis

HWI

12.7

6 Unknown

???

12.8

7 Mary Iheke(W)

K&P

13.1

100 NS 4

1 Thomas Ashby

HHH

12.0

2 Alex Bonnick

HHH

12.7

3 Jamel Harris

HHH

13.5

4 John Ratcliff

K&P

14.5

200 Match

1 Oweka Wanogho

CRO

22.4

2 Robert Graham

HHH

22.5

3 Chris Hall

K&P

22.7

4 Melvyn Anukam

BEL

23.2

5 Neil White

SER

24.7

6 David O'Conell

WAL

26.3

7 Geordie Logan

HWI

26.3

200 NS 1

1 Jason-Louis Bernard

K&P

23.5

2 Pierre Walker

BEL

24.0

3 Ricardo Martin

Kent AC

24.0

4 Draco Mkpa

K&P

24.2

5 Billy Porter

HHH

24.3

6 Reggie Clarke

U/A

24.8

7 Pat Logan

K&P

25.3

8 Martin Norman

WAL

26.2

200 NS 2

1 Rorie Robinson

HHH

23.3

2 Georgina Malster(W)

Brunel Un

25.5

3 Mary Iheke(W)

K&P

26.3

4 Becky Pickering(W)

WAL

27.6

5 Jamel Harris

HHH

29.1

6 Nicola Aylett(W)

WAL

30.2

7 Ros Aylett(W)

WAL

34.8

400 Match

1 Peter Phillips

HHH

50.7

2 Jonathan Osbourne

HWI

51.0

3 Darren Wollen

CRO

51.5

4 Richard Aspden

BEL

51.5

5 Adam Bellis

K&P

51.8

6 Joe Cumberbatch

SMR

52.8

7 Alex Aylett

WAL

55.2

8 JT Wong

SER

55.3

400 NS 1

1 Derek Paisley

B&B

50.5

2 Richard Menzies

U/A

51.0

3 Richard Smeaton

K&P

51.4

4 James Moroney

K&P

51.4

5 Sylvester Akpalara

HHH

52.8

6 Kyan Koranteng

K&P

54.6

7 Sal Hucha

S&D

55.8

8 Martin Norman

WAL

58.0

400 NS 2

1 Byron Robinson

HHH

52.2

2 Chris Pope

HHH

54.1

3 Daryl Thomas

HHH

55.9

4 Neil Ridge

E&E

62.3

5 Charles Lescott

SER

62.7

6 Andrew Taylor

SER

63.5

7 Tehengiz Siddiqi

WAL

63.5

400 NS 3

1 Paul McKay

HHH

56.9

2 Jo Richardson(W)

Loughton

63.8

3 Mike May

K&P

69.0

4 Natalie Sacre(W)

K&P

77.2

5 Ros Aylett(W)

WAL

82.1

800 Match

1 Liam White

HWI

1.58.0

2 Jonny Henderson

HHH

1.58.7

3 Craig Price

K&P

1.59.6

4 Bradley Goater

SMR

2.02.0

5 Charles Smith

BEL

2.07.3

6 Jack Thoroughgood

CRO

2.12.4

7 Kyle Treherne

WAL

2.22.3

800 NS 1

1 Samuel Adeyemi

HHH

1.59.5

2 Lawrence Mensah

HHH

1.59.9

3 Peter Dowie

Highgate

2.00.0

4 Jimmy Goulis

SMR

2.01.1

5 Gary Linton

HHH

2.06.4

6 Mark Humphreys

BEL

2.09.2

7 Josh Dada

HHH

2.11.1

8 Reece Bower

HHH

2.13.3

800 NS 2

1 Edward Smith

SMR

2.12.3

2 Lascelles Hussey

HHH

2.20.9

3 Jessica Reifer(W)

SMR

2.22.4

4 Alice Willis(W)

WAL

2.29.9

5 Theodore Chen

SER

2.36.2

6 Eve Edmunds(W)

SMR

2.37.4

7 Lucy Edmunds(W)

SMR

2.40.1

1500 Match

1 Alex Bruce-Littlewood

HWI

4.10.5

2 Ben Paviour

HHH

4.13.8

3 Grant Bridgman

SMR

4.16.0

4 George Corcoran

K&P

4.22.3

5 Robert Norville

BEL

4.29.3

6 Martin Rowe

CRO

4.39.1

7 Ben Kennard

WAL

4.43.4

8 Jaran Finn

SER

4.49.8

1500 NS

1 Daniel Augustus

WGwEL

4.11.7

2 Justina Heslop(W)

CLA

4.18.7

3 Rob Walker

D&T

4.20.2

4 Jack Killip

SMR

4.26.8

5 Oliver Garner

SMR

4.33.7

6 Adam Villard

SMR

4.45.5

7 Carl Moran

SMR

4.56.2

8 Maddie Garner(W)

SMR

4.58.0

9 Gaby Miles(W)

K&P

5.07.4

10 Sarah Knox(W)

SER

5.44.1

3000 Match & NS 1

1 Daniel Augustus NS

WGwEL

8.52.6

2 Tom Beedell

K&P

8.55.4

3 Jeff Cunningham

HHH

9.00.3

4 Adam Przedrzymirski

HWI

9.01.1

5 Harry Springall

WAL

9.03.4

6 Ross Franks

SMR

9.03.7

7 Richard Stannard

BEL

9.05.3

8 Will Cockerell NS

BEL

9.07.0

9 Ben Paviour NS

HHH

9.14.6

10 Alex Bruce-Littlewood NS

HWI

9.19.1

11 Gareth Creagh NS

WAL

9.26.7

12 Martin Donnery NS

E&E

9.30.8

13 Mark Snaith NS

SMR

9.34.7

14 Jonathan Brine NS

WAL

9.36.2

15 Andrew Taylor

SER

9.56.9

16 Alex Gill NS

SMR

9.58.3

17 Mark Gratton NS

SMR

10.00.1

18 James Buchanan

CRO

10.35.8

19 Grant Bridgman NS

SMR

11.57.4

3000 NS 2

1 Rory McMahon

HWI

9.47.8

2 Sam Knight

HHH

9.48.6

3 George Thomas

WAL

9.53.1

4 David Grima

HWI

10.31.1

5 Peter Wilkins

K&P

10.36.8

6 Claire Grima(W)

HWI

10.37.4

7 Liz Kipling(W)

SMR

10.42.8

8 Neil Guthrie

HWI

10.47.5

9 Matthew Kiernan

CRO

10.50.8

10 Andy Del Nevo

CRO

11.28.5

11 Jennifer Beecroft(W)

BEL

12.22.6

12 Eve Edmunds(W)

SMR

12.39.7

13 Lucy Edmunds(W)

SMR

12.40.9

14 Liz Richardson(W)

K&P

13.17.0

15 Andy Lea-Gerrard

HHH

14.48.3

16 Natalie Sacre(W)

K&P

15.02.0

400 Hurdles Match

1 Sean Reidy

BEL

54.8

2 Sam Parsons

HHH

55.8

3 Richard Holt

K&P

60.3

4 Karim Irving

CRO

61.8

5 Julian Langley

WAL

65.7

6 Geordie Logan

HWI

66.2

7 Chris Brook

SMR

67.9

8 Charles Lescott

SER

74.5

400 Hurdles NS

1 Didier Sorel

HHH

62.1

4 x 200 Match

1 HHH

1.30.0

2 Kingston & Poly

1.31.9

3 Belgrave

1.34.2

4 Croydon

1.35.0

5 Hercules Wimbledon

1.41.8

6 Walton

1.44.4

7 Serpentine

1.49.9

Pole Vault Match

1 Sam Colgate

BEL

4.60

2 Ned Guiney

CRO

4.40

3 Bilen Ahmet

K&P

3.40

4 Thomas Ashby

HHH

3.20

5= Paul Derrien

SMR

2.00

5= Charles Lescott

SER

2.00

Long Jump Match

1 Paul Oloyemi

HHH

7.00

2 Elliot Safo

CRO

6.72

3 Gary Wilson

BEL

6.55

4 Chris Hall

K&P

6.37

5 Andrew Kennard

WAL

5.71

6 China Odum

HWI

5.26

7 Andrew Taylor

SER

4.17

Discus Match

1 Kariym Irving

CRO

42.62

2 Gavin Johnson

HHH

41.87

3 Gareth Cook

K&P

36.81

4 Chris Privett

BEL

34.78

5 Paul Derrien

SMR

34.16

6 Alex Brandimarti

SER

26.86

7 John Brown

HWI

24.73

Hammer Match

1 Stuart Thurgood

HHH

55.55

2 Gareth Cook

K&P

51.61

3 Paul Derrien

SMR

45.65

4 Chris Privett

BEL

44.81

5 Richard irvine

CRO

31.15

6 John Brown

HWI

28.23

7 David Lipscomb

SER

21.29

E & O E

David Barrington

for the Rosenheim Convenors

13th August 2009

[ This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it ](mailto:

This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it

)

About

  • 1985

    Our Humble Beginnings

    We are one of the biggest and friendliest athletics clubs in London and compete across a huge array of leagues, events and championships and have athletes of literally all standards and ages and across all events.

  • Inclusion

    Whether you are an 8 year old novice, a senior international or a “more mature” athlete looking to get back into the sport – we can help you achieve your goals.

  • Coaches for All

    We cater for runners, jumpers, throwers and multi-eventers on the track, in the field, on the roads or over the country and are based at Kingsmeadow in Kingston-upon-Thames (KT1 3PB). We'll be very happy to help you with your sport – so please just get in touch and we'll do all we can to assist.

  • Be Part
    Of Our
    Story!

Our Amazing Team

Bilen Ahmet

Jack Petchey Coordinator

Camilla Thrush

Club General Secretary
Club Merchandise
Disability Co-ordinator
Database Data Controller
Development Team
Club Coaches

Chris Dack

Web Admin

Gareth Cook

NAL Men’s Field Captain
Surrey Coach Mentor – Hammer
Surrey Men’s Team Manager

Gillian Libretto

Membership Secretary
Competition Vest supplier

Les Hatton

Interim Chair

Pat Logan

Coaching Coordinator

Peter Shilling

Peter Shilling
President & UKA Technical Official

Richard Holt

Head Coach
Website Content Admin

 

Contact Us